Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа

Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа
вт, 16 липня
+31
$   41.26
  44.98

8 лип. 2024 16:29

Останнє оновлення  
8 лип. 2024 16:29
Здоров'я
0

137

0

Хто такі токсичні люди і як від них захиститися

Хто такі токсичні люди і як від них захиститися

Чотири стратегії поведінки при спілкуванні з токсичними людьми.


Наприкінці 2023 року Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила самотність «гострою загрозою глобальному здоров’ю», а також створила Комісію з соціальних зв’язків. В організації стверджують, що самотність негативно впливає на всі аспекти здоров’я, добробуту та розвитку. Вплив такий значущий, що його можна прирівняти до 10-15 цигарок на день.

Проте стосунки з деякими людьми можуть мати більше шкоди, ніж позитивного впливу. Мова про людей із токсичною поведінкою. Часом самотність приємніша й безпечніша за спілкування з ними.

МОЗ України розповіло, як зрозуміти, що поруч саме токсична людина, а не втомлена, тимчасово ображена чи розлючена?

Як розпізнати людину з токсичною поведінкою. Характеристики, притаманні таким особам.

Непостійні

Люди з токсичною поведінкою не виконують своїх зобовʼязань та обіцянок. Тому важко покладатися на них та планувати якісь спільні справи. Така непослідовність ускладнює стосунки.

Потребують багато уваги та маніпулюють

Їм завжди може бути щось потрібно від інших, але самі вони не завжди відповідають такою ж увагою. Наприклад, це можуть бути часті телефонні дзвінки, повідомлення та зустрічі. Крім того, токсичні люди можуть брехати, викривлювати події, щоби отримати увагу або те, що їм потрібно.

Не можуть радіти за інших

Їм притаманні заздрість, егоцентризм, втрата контролю над стосунками, які вони

намагаються контролювати, або постійне порівняння з собою. Зверни увагу, якщо людина принижує вас, навіть жартома.

Нехтують кордонами

Навіть якщо ви безліч разів повторювали, що ситуація чи вчинок є неприємним і неприйнятним для вас, вони це ігнорують. У таких людей зазвичай низький рівень емпатії.

Не беруть відповідальність

Якщо їм сказати, що їх слова або дії образили вас, найімовірніше вони звинуватять вас у надмірній чутливості на свою адресу. Крім того, люди з токсичною поведінкою люблять драму і можуть навмисно влаштовувати сцени та скандали на рівному місці.

Ознаки, які можуть вказати, що людина поруч з вами має токсичну поведінку:

  • поруч із нею відчуваєте збентеження сором, провину та інші неприємні емоції;
  • думаєте, що заслуговуєте на вибачення, але ніколи їх не отримуєте;
  • завжди мусите захищатися та відстоювати себе;
  • ніколи не почуваєтеся повністю комфортно;
  • втрачаєте впевненість у собі;
  • ваші потреби ігнорують;
  • страждає ваша самооцінка;
  • відчуваєте себе погано та виснажено.

Чотири способи захистити себе від токсичних людей

Часто люди можуть поводитися токсично через виховання чи життєвий досвід і не знають здорових способів боротьби з власним стресом. Саме тому, щоб відновити рівновагу та нормалізувати власний емоційний стан, вони намагаються вилити негатив на людей із власного оточення, чим можуть їх ранити.

То що робити? Як комунікувати з такою людиною? 

Не мовчати

Якщо поведінка людини неприємна, скажіть відкрито про це, адже відповідальність за наші кордони лежить насамперед на нас. Краще використовувати «я-твердження», на кшталт: «Я злюся, коли ти не виконуєш свої обіцянки», «Я не погоджуюсь із цими звинуваченнями, вважаю, що вони безпідставні». 

Встановити жорсткіші межі

Межі можуть стосуватися дозволених і закритих для обговорення тем, часу спілкування, манери спілкування та поведінки. Моральний тиск, образи, нехтування і знецінення — не норма. Тому впевнено заявляйте про свою незгоду. Це може не допомогти, але також є шанс, що людина почне змінюватися або припинить з вами спілкування.

Контролювати реакції та дії у відповідь на вчинки таких людей

Намагайтеся не звертати увагу на образливі слова токсичної людини. Це непросто, токсичні вислови чи скарги важко ігнорувати, а ще складніше подолати емоції, не видати, що вас це чіпляє. Але, якщо вийде, матимете позитивний для вас ефект.

Якщо є така можливість, заздалегідь продумайте, про що і як будете говорити з такою особою. Під час розмови переймайте ініціативу, ставте багато запитань, розповідайте щось своє.

Зосереджуватися на собі та власних цінностях

Вибирайте нейтральну лінію поведінки під час спілкування з тим, хто отруює вам життя: не підтримуйте зоровий контакт, дивіться у вікно чи деінде, позіхайте, час від часу кивайте. Токсичні люди майстри суперечок. Якщо ви теж будете сперечатися, скоріш за все самі ж і постраждає найбільше. Крім того, у такий спосіб ви не зробите жодного кроку для виходу з токсичних відносин, навпаки, ще більше в них застрягнете.

Якщо стосунки з людьми виснажують й ранять, а наведені вище підходи не працюють, спробуйте звернутися по допомогу до фахівця з психічного здоров’я. Або, за можливості, відпустити таку людину та припинити спілкування взагалі.

Чиайте також: «Треба ділитися», «Не плач», «Не заслужив». Які фрази не можна говорити дітям?