9 черв. 2025 17:50
У місті Збараж, що на Тернопільщині, розташована одна із найвидатніших фортифікаційних споруд заходу України – Збаразький замок. 400-літня пам’ятка має цікаву історію, що привертає до себе чимало відвідувачів.
Близько 5 тисяч років тому на території міста Збараж було поселення трипільців, згодом – черняхівців. Це свідчить про те, що місцевість відігравала важливу роль свого часу. Тисячоліття тому там існувало городище Київської Русі, про яке мовлять давньоруські літописи. Оскільки поселення належало Волинському князівству, то Збараж мав політичне підпорядкування Волині.
Сучасні науковці мають різні погляди щодо походження назви міста. Одні пов’язують її зі словом «збараж», що означає «збір». Інші – зі словом «бара», яке тлумачать як болото або болотисту місцевість.
Збаразький замок на Тернопільщині на Княжій горі спорудили у 1393 році. Займався цим князь Дмитро Корибут. Однак укріплення пережило кілька відбудов через руйнівні татарські нальоти.
У 1626 році князі Христофор і Юрій Збаразькі розгорнули будівництво нової міцної фортеці. Проєкт виконували відомі італійські архітектори Андреа дель Аква та Вінченцо Скамоцці. Через кілька років зависочіла ренесансна будівля квадратної форми, в якій одна сторона мала довжину 88 метрів. Виділялися потужні 23-метрові бастіони на кутах. Навколо – глибокий рів, заповнений водою. Уся територія сягала 16 гектарів.
Тернопільський замок неодноразово змінював власників, оскільки ставав об’єктом нападів.
Зборівська битва, що сталася у 1649 році, стала найвагомішою у житті фортеці. Облога Збаража тривала більше шести тижнів під час національно-визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького. Українське козацтво разом із татарами, які в той час були союзниками, не змогли захопити замок, у якому переховувалася польська армія. Навіть суттєва перевага кількості не дозволила здолати міцні стіни. Таким чином війська Хмельницького не розгромили армію короля Речі Посполитої, який уклав мирову з кримським ханом. Ці події призвели до підписання Зборівського мирного договору, який офіційно запровадив Гетьманщину.
До речі, у книзі «Вогнем і мечем» польського романіста і лауреата Нобелівської премії Генрика Сенкевича описана облога замку у 1649 році.
Сильного пошкодження зазначала фортеця у 1675 році під час війни Речі Посполитої та Османської імперії. Маючи 30 гармат, польському війську вдалося відбити два штурми турків. Однак затяжна облога не припала до душі селянам, через що вони вирішили здати самок турецьким воїнам в обмін на збереження своїх життів. Однак обіцянок турки не дотримали: всіх перерізали, а замкові укріплення сильно пошкодили.
Коли помер останній представник роду Збарських, почався період переходу фортеці з одних рук в інші. Архівні дані свідчать, що у XVIII столітті пам’ятка належала найзаможнішій польській сім’ї Потоцьких. Замок став їх резиденцією, втративши своє оборонне призначення.
На початку ХХ століття через наступ росіяни в часи Першої світової, австрійці підірвали каземати, а нові завойовники розібрали дах і стелю на паливо.
У 1930-х роках поляки запропонували відбудувати замок, маючи в планах розмістити там гімназію. Однак Друга світова кардинально змінила задум. Під впливом російських і німецьких снарядів фортеця мала значні руйнування і жалюгідний вигляд загалом.
Після завершення війни там облаштували карцери НКВС, де відібрали життя десятків українців. Тіла знищували особливо цинічно: кидали у криницю на подвір’ї і заливали бетоном. Останні перепоховання відбулися у 1990-х роках.
Реставрація замку розпочалася у 1965 році. Коли Україна стала незалежною, палац Збразького замку став домом для краєзнавчого музею.
Відновлювальні роботи у пам’ятці тривали протягом десятків років, офіційно завершившись у 2019-му.
Сьогодні замок відкритий для відвідувачів. У його стінах розміщені музейні експонати, цікаві експозиції з історії пам’ятки, середньовічна зброя, предмети мистецтва і побуту.
Адреса: Збараж, вул. Б. Хмельницького, 6.Замок відкритий для відвідувачів цілий рік: з 1 жовтня по 1 травня – з 9:00 до 18:00, а з 1-го травня по 1-жовтня замок відкриває свої двері з 9:00 до 20:00.
Читайте також
Використані фото - із сайту Замки Тернопільщини