24 черв. 2024 10:11
705
Що відомо про розсіяний склероз?
Перші ознаки розсіяного склерозу найчастіше бувають зовсім непомітними. Підозра на розсіяний склероз може з’явитися, коли в організмі виникають такі зміни:
Розсіяний склероз – це захворювання центральної нервової системи, внаслідок якого виникає дисфункція мозку та порушується ланцюжок передачі й прийому сигналів. Хвороба розсіяний склероз руйнує речовини мієлінового типу, через що зменшується пропускна опція нервових імпульсів. Коли електроізолююча оболонка розпадається, формуються склеротичні рубці. Вчасна діагностика розсіяного склерозу та якісне лікування впливають на те, чи вдасться зберегти здоров’я пацієнту.
Патогенез розсіяного склерозу передбачає ураження зорових нервів, головного і спинного мозку. Часто порушення є настільки серйозними, що призводять до інвалідності. Якщо виявити хронічний недуг лише на його «старті», то можна сповільнити прогрес та зрозуміти, як жити з розсіяним склерозом, дотримуючись рекомендацій щодо реабілітації. Що саме спричиняє захворювання, наразі невідомо.
У 1868 році невропатолог із Франції Жан-Мартен Шарко вперше виокремив ознаки розсіяного склерозу в окрему хворобу. Фахівець узагальнив звіти, що існували раніше, додав власні спостереження і назвав усе діагнозом «sclerose en plaques». За твердженням Шарко, клініка розсіяного склерозу мала три складові: мимовільні рухи і коливання очей (ністагм), тремор після досягнення мети руху (інтенційний тремор), збита мелодика мови (телеграфна мова). Науковець визнавав, що це не єдині признаки розсіяного склерозу, у своїх пацієнтів він спостерігав погіршення пам’яті і складнощі із формуванням думок.
Ефективні засоби, які дійсно допомагають при розсіяному склерозі, почали з’являтися на початку двадцятого століття.
Розсіяний склероз називають захворюванням молодих. Статистика свідчить, що недугу діагностують у людей віком 20-40 років. Більшість з них – жінки. Фахівці наголошують, його не варто плутати із втратою пам’яті в літньому віці.
Розсіяний склероз – це аутоімунне захворювання, яке неможливо остаточно вилікувати. Для покращення самопочуття варто виконувати спеціальні вправи при розсіяному склерозі.
Медики наголошують, пацієнти, які не звертаються за медичною допомогою та не цікавляться, як лікувати розсіяний склероз, врешті отримують негативні наслідки, що призводять до інвалідності. Правильно підібрана методика і препарати допомагають сповільнити процес атрофії мозку, не допустити загострення та покращити активності хвороби за показниками МРТ.
За інформацією МОЗ, у 2020 році в Україні близько 20 тисяч громадян мали діагноз «розсіяний склероз». Тоді ж міністерство звітувало, що вперше закупило нові ліки від розсіяного склерозу – фінголімод. Їх розподілили у регіони.
Загалом у світі є чимало препаратів, які допомагають при такому захворювання, однак не всі вони мають реєстрацію в Україні. У 2021 році було відомо про реєстрацію таких ліків:
Протокол лікування розсіяного склерозу хоча й однотипний, однак завжди підбирається індивідуально. За словами фахівців, всі медичні препарати є ефективними, але не кожен організм реагує на них однаково. Тому, якщо після прийому певних ліків, спостерігається позитивна динаміка, варто продовжити їх прийом. Та коли показники лише погіршуються, необхідно замінити препарат на інший.
Допомога хворим на розсіяний склероз в Україні гарантується державною програмою. Однак вона не покриває всієї необхідності. Лише близько 15% осіб з таки діагнозом отримують безкоштовні ліки, інші ж – змушені купувати їх самостійно. Державна програма лікування розсіяного склерозу не включає препарати, необхідні для лікування високоактивної форми захворювання.
З чим можна сплутати розсіяний склероз? Фахівці наголошують, що підступність захворювання саме у тому, що його не лише складно виявити на ранніх стадіях, але й можна переплутати з іншим недугом. Адже перші симптоми розсіяного склерозу (проблеми із зором, німіння кінцівок, запаморочення) спостерігаються досить часто.
Читайте також: