15 квіт. 2024 13:00
419
Історія і традиції свята.
Чистий четвер – свято, яке традиційно відзначають в останній тиждень Великого посту. Це день, коли потрібно пекти паски та пригадувати всі обряди. Церква говорить, що Великий четвер – про очищення душі, однак народні звичаї не забувають ще й про очищення тіла – купання до схід сонця. Традиційно – існують і заборони, яких дотримуються протягом багатьох поколінь.
Четвер перед Великоднем цьогоріч припадає на 2 травня.
Четвертий день у Страсному тижні. Коли відбулася Таємна вечеря, під час якої Христос встановив євхаристію – таїнство причастя. Він роздав апостолам вино і хліб зі словами: «Це тіло моє, і це є кров моя». Після цього омив ноги своїм учням. Біблія зазначає, що в цей момент Спаситель вже знав, що його зрадять.
Під час молитви у Гетсиманському саду його зрадив Іуда – за тридцять срібняків.
Чистий четвер символізує повне духове очищення від гріхів.
Православна церква України пояснює, що назву «Чистий четвер» не потрібно трактувати буквально. Вона не спонукає до миття осель, вікон, прання та прибирання.
«Прибирання, звичайно, добре і корисна справа. Однак під час приготувань до Великодня не варто забувати про найважливіше – зустріти свято з чистою душею. Тому сплануйте свій Великий четвер таким чином, щоби встигнути не лише прибрати свою оселю чи спекти ароматні паски, але й з’єднатися з Господом у святій Євхаристії. Постaвте Богa нa перше місце, і тоді все у вaшому житті буде нa своїх, потрібних місцях», - зазначають у ПЦУ.
Попри пояснення духовенства, у народі зберігаються традиції, пов’язані саме із генеральним прибиранням. Перед цим радять відвідати ранкову службу в церкві.
Ще один важливий обряд – це купання. Вважається, що у Чистий четвер не можна нехтувати цією процедурою, адже вона уособлює миття ніг Спасителем перед Таємною вечерею.
Читайте також: Вербна неділя: історія, традиції та прикмети свята.