23 лют. 2025 17:20
210
Зеленський підкреслив, що в таких угодах має бути закріплена чітка гарантія безпеки для України.
Президент України Володимир Зеленський розповів, чому відмовився підписувати початковий варіант угоди про рідкісноземельні мінерали, запропонований США. Він пояснив свою позицію під час форуму «Україна. Рік – 2025».
Зеленський підтвердив, що в першому варіанті угоди США прагнули отримати доступ до 50% запасів рідкісноземельних мінералів в Україні. Президент зазначив, що вважає це несправедливим і пояснив свою відмову: «Я не готовий підписувати угоду, через яку доведеться виплачувати борги наступним десяти поколінням українців».
Раніше Зеленський підкреслив, що в таких угодах має бути закріплена чітка гарантія безпеки для України. Це питання він обговорював під час зустрічі з міністром фінансів США Скотом Бессентом під час його візиту до Києва.
Президент також висловив бажання обговорити можливість розміщення миротворчого контингенту в Україні після досягнення припинення вогню, а також зазначив важливість такого кроку для забезпечення стабільності та безпеки в країні.
Про що йде мова?
Видання Sky News з посиланням на українське джерело повідомляла, що Україна наразі не готова укладати угоду зі США щодо рідкісноземельних копалин, оскільки в Києві вбачають у запропонованому документі низку суперечливих моментів.
За словами співрозмовника, запропонований проєкт не відображає рівноправного партнерства, а містить переважно зобов’язання з боку України без відповідних гарантій з американської сторони.
Водночас президент США Дональд Трамп заявляв, що для отримання подальшої допомоги від США, Україна має надати доступ до рідкоземельних елементів, які використовують в електронних приладах, запалювальних сумішах, ядерній техніці, а також як каталізатори. Тоді ж Центр економічної стратегії розповів, якими копалинами насправді цікавиться Трамп і чому це вигідно для українців.