4 лют. 2025 16:27
991
Що відомо про запаси титану, літію, нікелю і кобальту в Україні.
Президент США Дональд Трамп заявив, що для отримання подальшої допомоги від США, Україна має надати доступ до рідкоземельних елементів, які використовують в електронних приладах, запалювальних сумішах, ядерній техніці, а також як каталізатори.
Центр економічної стратегії розповів, якими копалинами насправді цікавиться Трамп і чому це вигідно для українців.
«Світове виробництво рідкоземельнмх елементів (скандій, ітрій, лантан та елементи-лантаноїди), складає лише 354 тис. т, з яких 68% припадає на Китай, 12% – на США та 5% – на Австралію.
Запаси цих елементів оцінюються в 110 млн т, з них на Китай припадає 44 млн т, на В’єтнам – 22 млн т, на Бразилію – 21 млн т, на Індію – 7 млн т, на Австралію – 6 млн т, на інші країни – 10 млн т», 一 розповідає старший економіст ЦЕС Володимир Ланда.
Україна має дуже обмежені поклади окремих рідкоземельних елементів. Відомо, що частина з них знаходиться на тимчасово окупованих територіях, проте точні дані про ці елементи становлять державну таємницю.
Тому, на думку фахівців, реальний інтерес для закордонних інвесторів становлять інші стратегічні копалини, запаси яких має Україна. Передусім йдеться про титан (використовують у машинобудуванні та виробництві фарб і пластмас), літій (акумуляторні батареї, скло, кераміка) та нікель.
Україна має близько 1% світових запасів (8 млн т) та до повномасштабного вторгнення забезпечувала 6-7% світового видобування титанових руд та виробництва титанових концентратів. За даними USGS, у 2024 році Україна суттєво скоротила виробництво титану – до 120 тис. т ільменітового та 10 тис. т рутилового концентрату. Найбільший виробник титану в Україні, Об’єднана гірничо-хімічна компанія (UMCC-Titanuim) був приватизований у 2024 році за майже 4 млрд грн.
Офіційно запаси літію становлять державну таємницю, неофіційно – оцінюються у 500 тис. т. Це менше 2% світових резервів, але значні поклади за мірками європейських країн. Українські запаси найчастіше вважаються другими в Європі за обсягом після Німеччини. Родовище Крута Балка знаходиться в окупації, Шевченківське – на лінії фронту, інші родовища розташовані у відносно безпечній Кіровоградській області.
Україна поки не видобуває літій.
Підтверджені запаси нікелю в Україні оцінюються у 215 тис. т – при загальносвітових запасах 58 млн т. Крім того нікелеві руди містять кобальт, якого в Україні за різними оцінками до 100 тис т, або трохи менше 1% світових запасів.
Ці метали вважаються критичною сировиною і становлять великий інтерес для промисловості як США, так і ЄС.
У Центрі економічної стратегії зазначають, що залучення іноземних інвесторів до розробки критично важливих корисних копалин дозволить інтегрувати Україну у виробничі ланцюжки.
Нагадаємо, один із пунктів «плану перемоги» України говорить про земельні ресурси: уран, титан, літій, графіт.