Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа

Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа
вт, 15 липня
+21
$   41.84
  48.9

Висадка на Місяць: цікаві факти, теорії змови та роль України

14 лип. 2025 13:37

Технології та наука
0

150

0
Висадка на Місяць: цікаві факти, теорії змови та роль України

Хто перший ступив на поверхню Місяця, коли це сталося і яку роль відіграла Україна.


Висадка на Місяць: цікаві факти, теорії змови та роль України
Фото - NASA

Висадка на Місяць – тема, що має чимало цікавих фактів і ще більше запитань та міфів. Скільки людей було на Місяці і що з ними сталося? Скільки часу летіти до супутника Землі? Та чи були серед астронавтів українці?

Перша висадка людини на Місяць

20 липня виповниться 56 років із моменту, коли американському пілотованому космічному кораблю серії «Аполлон» вдалося доставити людей на поверхню Місяця.

  • Перша висадка на Місяць: дата – 20 липня 1969 року.
  • Командний модуль отримав назву «Колумбія», емблемою експедиції став орел із оливковою гілкою у кігтях.
  • Ніл Армстронг був командиром, Майкл Коллінз – пілотом командного модуля, E. (Базз) Олдрін молодший – пілотував місячний модуль.
  • Через 76 годин корабель дістався місячної орбіти. Розпочалося приготування до розстикування модуля та перших кроків на досі недосліджену поверхню супутника.
  • 21 липня 1969 року, коли на годиннику було 2 години 56 хвилин 20 секунд, Армстронг ступив ногою на поверхню Місяця, вимовивши фразу: «Це один маленький крок для людини, але гігантський стрибок для всього людства». Через 15 хвилин спустився Олдрін.
  • Загалом тривалість перебування місячного модуля на поверхні Місяця склала 21 годину 36 хвилин.

На супутнику залишився посадковий ступінь із закріпленою табличкою, на якій вигравірували мапу півкуль планети і слова: «Тут люди з планети Земля вперше ступили на Місяць. Липень 1969 р. нової ери. Ми прийшли з миром від імені всього Людства». Нижче – підписи трьох астронавтів.

Висадка на Місяць: цікаві факти, теорії змови та роль України

Приводнення екіпажу у Тихому океані відбулося через 195 годин після того, як стартував перший політ на Місяць. Астронавти перебували на карантині протягом трьох тижнів.

Людина на Місяці: цікаві факти про перший політ

  • Всі розуміли, що місія «Аполлон-11» – дуже ризикована. Тому страхування життя космонавтів обійшлося у колосальні суми. Разом з тим космонавти вирішили потурбуватися про майбутнє своїх рідних, тому залишили автографи на сотні листів, проставивши на них дві дати: 16 липня — день запуску ракети, і 20 липня — день посадки. Якби вони не повернулися, то сім’ї могли б продати їх колекціонерам.
  • Перша висадка на Місяць не обійшлася і без курйозів. Коли Базз Олдрін повертався у космічний модуль із поверхні супутника, то випадково зламав вимикач життєзабезпечення, зачепивши його своїм рюкзаком. Щоб підняти корабель, Олдрін додумався замкнути контакт вимикача за допомогою ручки, таким чином запустили двигун.
  • Деякий період часу ходили чутки про те, що пігулки із ціанідом були на борту «Аполлона-11». Учасники місії нібито мали їх використати, якби їм не вдалося злетіти з поверхні. Однак у NASA заявили, що це не правда.
  • Коли тривала перша експедиція на Місяць, третій астронавт Майкл Коллінз не ступав на його поверхню. Він залишався у командному модулі, маючи 18 планів на різні непередбачувані ситуації. Всі знали, що завданням Коллінза є повернутися додому при будь-яких обставинах, навіть без Армстронга та Олдріна.
  • Пів мільярда людей на різних континентах спостерігали за трансляцією висадки. Оскільки це було досягнення американців, то китайцям у цей час транслювали патріотичну стрічку, а людям Радянського Союзу – «Свинарку і пастуха». Офіційне оголошення історичної події відбулося лише наступного дня.
  • Виготовлення скафандрів довірили фірмі, що до цього займалася виготовлення жіночої білизни та корсетів з латексу – Playtex. З чого часу компанія заснувала новий підрозділ ILC Dover, який до сьогодні розробляє все екіпірування для NASA.
  • Із супутника перші люди на Місяці привезли камені. Їх переправляли до Сполучених Штатів Америки на двох літаках. Якби один з них зазнав аварії, то другий доставив би вантаж.

Висадка на Місяць: цікаві факти, теорії змови та роль України - фото 2

Люди на Місяці

Хоча більшість пам’ятає лише, хто першим ступив на поверхню Місяця, проте учасників різних місій було чимало.

  • Ніл Армстронг – перша людина яка ступила на поверхню Місяця.
  • Алан Лаверн Бін – став четвертою людиною, яка ступила на поверхню Місяця. Був у складі місії «Аполлон 12».
  • Чарльз Мосс Дюк – наймолодший з тих, кому вдалося побувати на супутнику. Представника місії «Аполлон 16».
  • Джеймс Бенсон Ірвін – восьмий у переліку тих, хто був на Місяці. «Аполлон 15».
  • Чарлз Піт Конрад –  командир місії «Аполлон-12».
  • Едгар Мітчелл – входив до складу експедиції «Аполлон-14».
  • Базз Олдрін – другим зроби крок, коли відбулася перша висадка людини на Місяць.
  • Юджин Сернан – був командиром космічного корабля «Аполлон-17» і останнім, хто завершив польоти на Місяць.
  • Девід Рендольф Скотт – командир космічного корабля «Аполлон-15».
  • Алан Бартлет Шепард – мав посаду командира космічного корабля «Аполлон-14».
  • Гаррісон Шмітт – здійснив політ на Місяць як пілот місячної кабіни космічного корабля «Аполлон-17».
  • Джон Янг – дев’ята людина, яка спустилася на Місяць.

Варто зазначити, що не всі польоти на Місяць були успішними. Чимало спроб супроводжувалися катастрофами або технічними несправностями. Найбільша трагедія, відома в історії, пов’язані із пожежею на борту «Аполлона-1». Займання виникло під час передстартових випробувань і призвело до смерті всього екіпажу. Були випадки втрати космічних апаратів під час невдалих спроб посадки на супутник.

Остання висадка на Місяць

Остання на сьогодні висадка американських астронавтів на Місяць відбулася у 1972 році. Юджин «Джин» Сернан, який очолив «Аполлон-17», помер у віці 82 років. Саме відбиток його ступні на поверхні супутника залишається останнім в історії підкорення Місяця.

«Ми йдемо так само, як і прийшли, і, з Божою поміччю, повернемося - з миром і надією для ‎всього людства», – такими були останні слова, сказані ним на Місяці.‎

Сернан пробув на поверхні Місяця у загальному підрахунку 75 годин. Вони розмежовувалися на три виходи загальною тривалістю 23 години 12 хвилин. Разом зі Шміттом пересувався за допомогою спеціального місячного автомобіля.

Висадка на Місяць: цікаві факти, теорії змови та роль України - фото 3

Що залишили після себе перші астронавти на Місяці

  • На космічній поверхні залишився тубус, в якому попередньо містився американський прапор.
  • Телевізійна камера.
  • Інструменти, які використовували, аби зібрати місячне каміння та пил.
  • Загальна маса залишених астронавтами речей за час усіх місій складає 181 тисячу кілограмів.
  • На поверхні досі знаходяться 96 мішків із людськими відходами. У планах науковців – повернути їх знову на Землю, щоб дослідити, як на них вплинуло перебування на Місяці.
  • Чарльз Дюк, який був астронавтом «Аполлон-16» залишив у космосі сімейне фото в рамочці.
  • Кожна успішна висадка на місяць супроводжувалася встановленням там прапора.
  • Туди доставили прах американського геолога Юджина Шумейкера, який присвятив усе життя вивченню місячних кратерів.
  • Космонавт Алан Шепард зіграв у гольф на Місці, тому там залишилися м’ячі.

Висадка на Місяць: цікаві факти, теорії змови та роль України - фото 4

Українець Юрій Кондратюк і перший політ людини на Місяць

Хоча українці не ступали на поверхню супутника Землі, проте науковець Юрій Кондратюк із Полтави зробив для цього надзвичайний внесок. До речі, справжнє ім’я всесвітньо відомого теоретика – Олександр Гнатович Шаргей. Він розробив «трасу Кондратюка», яка є оптимальною траєкторією польоту космічного корабля до Місяця. Американці використовувала його теоретичні напрацювання під час своїх місячних програм.

Астронавту Нілу Армстронгу вдалося у 1969 році здійснити мрію Кондратюка («Лунар-орбіт-рандеву»).

Висадка на Місяць: цікаві факти, теорії змови та роль України - фото 5

Місячна змова

Одразу після того, як з’явилася перша людина на Місяці, виникла місячна змова. В основі теорії – загальна недовіра до інформації, оприлюдненої США за результатами місії. Дослідження Місяця людиною спричинили сумніви, що стосувалися самого факту події. Дехто вважає, що США на той час не мали потрібних технологій і просто намагалися виграти «космічні перегони», змагаючись із Радянським Союзом.

Кажуть, що ті, хто перший полетів на Місяць, Ніл Армстронг і Базз Олдрін, просто кружляли навколо Землі. А сцену висадки – сфальсифікували, знявши її на кіномайданчику.

Разом з тим обсерваторії неодноразово фіксували польоти «Аполлонів» у навколоземному просторі, що слугує доказами реальності місій.

Висадка на Місяць: цікаві факти, теорії змови та роль України - фото 6

Скільки коштує політ на Місяць

Скільки землян вже побувало на Місяці, що тема місячного туризму час від часу набирає нових обертів. Звичайно, стосується ймовірного майбутнього. За оцінками стартапів, це станеться близько 2043 року.

Відповіді на питання, скільки коштує полетіти на Місяць, досить теоретичні, але вони є:

  • Space Adventures заявляє про 150 мільйонів доларів за місце;
  • ExcaliburAlmaz також схиляється до такої суми;
  • компанія Golden Spike віддала 750 мільйонів доларів за місце туристичного відвідування супутника Землі у майбутньому.

Скільки летіли до Місяця? Якщо «Аполлону» потрібно було витратити від 75 до 78 годин для подолання відстані, то сучасні кораблі виконають дане завдання за 3-4 дні. На тривалість польоту впливає швидкість космічного судна.

Висадка на Місяць: цікаві факти, теорії змови та роль України - фото 7

Читайте також: Що таке ефект Мандели і що не так із нашими спогадами?

Фільми про космос: 7 фантастичних (і не дуже) стрічок.

У статті викорситані фото з Вікіпедії