Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа

Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа
пн, 07 квітня
-0
$   41.19
  45.55

В Україні затвердили новий кримськотатарський правопис

5 квіт. 2025 15:28

Культура
0

154

0
В Україні затвердили новий кримськотатарський правопис

Основою правопису стала латиниця.


В Україні офіційно завершили перехід кримськотатарської мови з кирилиці на латиницю, затвердивши новий кримськотатарський правопис, створений на основі латинської абетки.

Про це повідомили у представництві Президента України в Автономній республіці Крим.

Як відомо, проєкт нового правопису напрацьовували з 2023 року. У Державній службі з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС) створили робочу групу з розроблення правопису кримськотатарської мови на основі латинського алфавіту.

До складу групи увійшли мовознавці, а також представники наукової спільноти від кримськотатарського народу.

4 квітня 2025 року Кабмін підтримав пропозицію Держслужби з етнополітики й свободи совісті та затвердив використання нового правопису кримськотатарської мови.

Затверджені правила рекомендовані до застосування всіма державними органами, включно з місцевими адміністраціями та військовими адміністраціями, зокрема, на території тимчасово окупованих Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.

"Правопис базується на алфавіті, затвердженому ще у вересні 2021 року, і передбачає використання латинської графіки, що відповідає сучасним мовним тенденціям та історичній традиції кримськотатарської мови", – пояснюють у відомстві.

Зауважимо, що кримськотатарську мову перевели на кирилицю в часи Радянського Союзу. Після здобуття Україною незалежності кримськотатарські спеціалісти заговорили про необхідність переведення правопису на латинку, оскільки вона краще враховує фонетичні особливості мови.

Із затвердженням нового правопису цей процес вважають офіційно завершеним.

"Розроблення правопису кримськотатарської мови є складовою частиною виконання Стратегії розвитку кримськотатарської мови до 2032 року, яка координується Національною комісією з питань кримськотатарської мови.

Це рішення має важливе символічне й практичне значення: воно не лише забезпечує реалізацію прав корінного народу України, а й підтримує міжкультурний діалог у багатонаціональній державі", – йдеться у повідомленні.

Читайте також: Цікаві факти про українську мову: спорідненість з іншими мовами та нові слова війни.