18 верес. 2024 17:50
976
Дослідники показали фото полярного сяйва.
Біля станції «Академік Вернадський» знову спостерігали південне полярне сяйво. Вже вдруге за рік українським полярникам вдалося зафіксувати таке рідкісне явище: попереднього разу – в середині серпня.
Про це розповідає Національний антарктичний науковий центр.
Перед цим сяйво бачили близько 10 років тому, оскільки район «Вернадського» розміщений досить далеко від південного магнітного полюсу.
Цієї ночі в геомагнітній обсерваторії на «Вернадському» зафіксували магнітну бурю рівня К-7 за індексом Бартельса (він описує відхилення магнітного поля Землі від норми протягом тригодинного інтервалу й може набувати значень від 0 до 9).
«Тож наші полярники одразу вирушили на те місце, де їм вдалося зазнімкувати сяйво місяць тому. І хоч на небі були смуги тонких хмар, а повний місяць яскраво освічував простір, однак близько 15 хвилин дослідники спостерігали унікальне явище.
На відміну від минулого разу, коли сяйво проявилося здебільшого на фото, нині зимівники бачили його неозброєним оком», - зазначають у НАНЦ.
Нагадаємо, що магнітні бурі пов’язані з корональними викидами Сонця, коли величезний потік плазми з «вмороженим» магнітним полем рухається в бік Землі. Взаємодія магнітного поля Сонця та магнітного поля Землі якраз і спричиняє висипання заряджених частинок у верхні шари атмосфери, які ми бачимо як сяйво.
У Південній та Північній півкулях пори року йдуть у протифазі. Тож у серпні в Антарктиці була зима, а зараз – почалася весна.
Нагадаємо, поблизу станції «Академік Вернадський» народилося перше у цьому році тюленя Ведделла.