15 серп. 2024 11:31
206
Декілька днів тому в Україні теж можна було побачити сяйво.
Українські полярники зафіксували рідкісне південне сяйво поблизу станції Академік Вернадський.
Національний антарктичний науковий центр повідомив, що побачити південне сяйво біля дослідницької станції є великою рідкістю. Такі явища спостерігаються лише за умов сильних збурень магнітного поля Землі, які трапляються нечасто.
Хоча прилади регулярно реєструють подібні події в геомагнітній обсерваторії станції, яка є однією з найкращих в Антарктиці, побачити сяйво на власні очі й зафіксувати його на фото – велика удача.
Як зазначає Юрій Отруба, геофізик 29-ї Української антарктичної експедиції, за його вісім зимівель це сталося чи не вперше. Зазвичай, коли прилади показують зміни в магнітному полі, небо буває затягнуте хмарами, або ж це трапляється в літній період, коли на станції майже весь час світло.
На думку дослідників, декілька факторів сприяли тому, що південне сяйво стало видимим поблизу станції Вернадський. По-перше, в Антарктиці зараз зима, тож більшу частину доби біля станції темно. По-друге, впродовж кількох тижнів у районі станції спостерігалася морозна погода та чисте небо. І по-третє, прилади геомагнітної обсерваторії зафіксували магнітну бурю рівня К-8 за індексом Бартельса.
Проте, як зазначають дослідники, спочатку вони не відразу розгледіли сяйво. Щоб його побачити, довелося зробити кілька знімків. Анна Соіна, геофізикиня 29-ї УАЕ, розповідає, що на око сяйво виглядало як легка біла імла з трохи рожевим відтінком. Але на фотографіях проявилися зелені та фіолетові кольори, які підтвердили, що це дійсно було південне сяйво.
12 серпня на станції Академік Вернадський вдалося зафіксувати це унікальне явище. Саме в цей день в деяких регіонах України люди також стали свідками такого ж природного дива.
Читайте також: У небі Канади зʼявилося рідкісне помаранчеве сяйво.