18 квіт. 2025 16:07
182
Назва «Тургеневъ» має російськомовний характер, що суперечить нормам українського правопису та державної мови.
На місці знищеної садиби Зеленських у Києві забудовник розпочав будівництво житлового комплексу під назвою «Тургеневъ».
Про це повідомило видання «Читомо».
Журналісти звернулися до Секретаріату Уповноваженого із захисту державної мови, Українського інституту національної памʼяті та Київської міської державної адміністрації, щоб з'ясувати, чи є законним використання імені російського письменника Івана Тургенєва у назві нового об'єкта.
У коментарі для «Читомо» у Секретаріаті Уповноваженого зазначили, що назва «Тургеневъ» має російськомовний характер, що суперечить нормам українського правопису та державної мови.
У відомстві також наголосили: відповідно до пункту 7 статті 3 закону «Про присвоєння імен...», заборонено використовувати імена діячів, пов'язаних із політикою Російської імперії, а також назви чи терміни, які її глорифікують. Використання української мови у таких випадках є обов'язковим, винятки можливі лише для компактних поселень національних меншин.
Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь додав, що мовне питання сьогодні є складовою частиною національної безпеки.
«Через агресію РФ та використання мовної теми як інструменту геополітичного впливу, загроза українській мові прирівнюється до загрози безпеці держави. Попит на дерусифікацію публічного простору нині рекордно високий. Бізнес має реагувати на суспільний запит», – підкреслив він.
Український інститут національної пам'яті у відповіді на запит заявив, що не має повноважень роз'яснювати законодавство або здійснювати експертизу у таких випадках. Там наголосили: законність дій забудовника має визначати суд.
Київська міська держадміністрація у відповіді «Читомо» підтвердила, що забудовник порушив охоронне законодавство, знищивши садибу Зеленських. Департамент охорони культурної спадщини підписав із забудовником меморандум про належну реєстрацію будівлі.
«Будівля садиби Зеленських була внесена до переліку об’єктів культурної спадщини рішенням від 29 серпня 2024 року №39. У січні було підписано меморандум про реставрацію будинку, а в жовтні погоджено проєктну документацію», – йдеться у відповіді КМДА.
Варто зазначити, що за часів Російської імперії вулиця, на якій стояла садиба, справді мала ім'я Івана Тургенєва. Попри визнання будівлі пам'яткою, будівництво житлового комплексу триває, судових оскаржень поки що немає, а квартири у новому ЖК вже активно продають.
Що передувало?
Ввечері 19 липня 2024 року, у Києві несанкціоновано знесли історичну будівлю – садибу Зеленських, за адресою вулиця Кониського, 22, збудовану у 1890 році. Поліція вже відкрила кримінальне провадження.
У Департаменті охорони культурної спадщини Київської міської держадміністрації обурені ситуацією і назвали знесення «зухвалим та цинічним самоуправством». Так, одразу після знесення історичної будівлі, керівник департаменту, представники благоустрою, міської влади, громадських організацій та мешканці прибули на місце події.
Там також наголосили, що «особливо цинічно» знесення виглядає на тлі того, що кілька днів тому громадська організація «Спадщина Київ» подала до департаменту пакет доопрацьованої облікової документації щодо присвоєння будівлі статусу пам'ятки. Раніше міський голова підтримав петицію №12870 «Зберегти історичну садибу Зеленських». А в Офісі генпрокурора відкрили кримінальне провадження щодо знесення історичної будівлі.
Також активіст та співзасновник памʼяткоохоронного хабу «Цегла» Дмитро Перов писав, що на місці садиби хочуть побудувати новий житловий комплекс «Тургеневъ», хоча Український інститут національної памʼяті постановив, що будівництво не відповідає вимогам закону щодо деколонізації.
А влада Києва планувала звернутися з позовом до суду на забудовника, який незаконно зніс садибу, та до власника будівлі.
24 липня Шевченківський районний суд Києва обрав запобіжний захід співвласнику садиби Зеленських. На нього поклали особисті зобов'язання: обов'язки прибувати до слідчого, повідомляти про зміну місця проживання, утримуватися від спілкування зі свідками і здати паспорти. Запобіжний захід діяв до 23 вересня.
Вже наприкінці листопада 2024 року Верховний Суд України ухвалив рішення на користь знесення садиби Зеленських у Києві.
Що відомо про садибу?
Садиба Зеленських – двоповерхова будівля в Києві, збудована з дерева та обкладена цеглою. Одна з найстаріших будівель на вулиці Кониського та остання дерев'яна будівля вулиці. Входить до «Списку історичних будинків, які потребують додаткового захисту» (їх заборонено зносити чи реконструювати).
Будівлю збудували як садибу купця та професора Василя Малініна, згодом там проживала родина міщанина Зеленського. Садиба має ознаки історизму та неоренесансу.