3 січ. 2025 11:55
848
Інформація про синього кита, зубатих китів, "горбанів" і кашалотів.
Китів вважають найбільшими тваринами на планеті. Якщо поцікавитися в інтернеті «синій кит розміри», то можна отримати відповідь, що його довжина сягає 33 метрів (у середньому). Для того, щоб краще уявлялося, то це висота десятиповерхового будинку. Наступне питання – скільки важить синій кит? Вага ссавця перевищує сотню легковиків – близько 150 тонн. Цифри вражають, чи не так? А от фонтан, який здатна випускати тварина, підіймається у повітря на 10 метрів. Зрозуміло, що коли говоримо про розмір кита, то маємо на увазі дорослу особину, а не дитинча.
Синій кит у Тихому океані зустрічається все рідше. Він трапляється у Чукотському і Беринговому морях, у районі Командорських, Алеутських островів і Курильської гряди. Дослідники також фіксували його у Анадирській затоці і практично ніколи не бачили у Японському морі.
Виношування дитинчат триває 11 місяців. При народженні малята мають довжину 7,5 метрів і вагу 2-3 тонни. Що цікаво, розмір китової яйцеклітини, за даними вчених, не більший, ніж у миші.
Протягом семи місяців материнське молоко є основним харчуванням, а це – до 380 літрів на добу.
Всі китоподібні, найімовірніше, під час своєї еволюції спочатку вийшли із води, а згодом – знову туди повернулися. І відбулося це близько 50 мільйонів років тому. Не виключення, що кити стародавнього часу вміли народжувати малят на суші, а не у воді. Гіпотетичним підтвердженням цієї теорії є скам'янілі останки вагітної самки і самця кита у горах Пакистані. Дослідники натрапили на них у 2000-2004 роках.
Легені і ротова порожнина у китів не пов’язані, на відміну від інших ссавців. Вдих повітря відбувається, коли тварина підіймається на поверхню води. Починається постачання повітря до легень у той час, коли тіло кита перебуває під водою: відбувається нагрівання і насичення вологою. Під час підпливання до поверхні кит із силою видихає повітря, яке змішується із стовпом конденсованої пари. Так утворюється фонтан.
Кров поглинає гігантську кількість кисню, необхідність якого диктує вага кита та його розміри загалом.
Якщо говорити про питання еволюції, то, на думку вчених, передні плавники у кашалота є нічим іншим, як видозміненими лапами.
Таку назву отримали дельфіновидні. Вони дійсно мають зуби, а не традиційні китові вуса. Тому належать до хижаків, здатних вполювати як маленьку, так і велику здобич. Косатки, зокрема, не проти вистежувати дитинчат синіх китів, а кашалоти поїдають велетенських кальмарів.
Дельфіновиді відомі своєю ехолокацією за допомогою ультразвуку. Вони використовують його для того, щоб відслідкувати свою «їжу» і добре орієнтуватися у просторі на шляху до неї.
Яка довжина кита зубатого? Віката має 1,4 метра, а кашалот сягає 21 метра. Маса також різниться від виду: від 30 кілограмів до 100 тонн.
Кількість зубів – від 2 до 240 штук. Зубаті кити мешкають в океанах і морях обох півкуль. Деякі з них – прісноводні.
На сторінці Національного антарктичного наукового центру розповідають, що на острові Расмусен, що неподалік Галіндезу, знаходяться залишки кита, датовані сьомим століттям нашої ери. Українським науковцям вдалося встановити, що довжина синього кита при житті становила 26 метрів. Тварина стала свідком існування вікінгів та цивілізації майя.
Біля «Вернадського» найпоширенішими є саме горбаті кити. Саме вони є одним із напрямків досліджень вчених.
У морях і океанах мешкають не лише сині кити. Кашалоти, наприклад, відомі своєю здібністю пірнати на глибина 1000 метрів. Під час такого занурення кров не здатна поступати до хвоста, шкіри і плавників, а забезпечує живлення лише мозку і серця. Саме його мозок важить найбільше серед усіх ссавців – 8 кілограмів. Мозок синього кита вдвічі легший. У китів немає зовнішніх вух, вони чують нижньою щелепою. Від неї звук йде по особливій западині до середнього і внутрішнього вуха.
Нагадаємо, українські вчені в Антарктиці записали звуки рідкісних китів.