Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа

Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа
нд, 08 вересня
+12
$   41.02
  45.56

6 черв. 2024 11:33

Останнє оновлення  
29 лип. 2024 14:01
Суспільство
0

435

0

Рік катастрофи на Каховській ГЕС. Чи будуватиме Україна нову гідроелектростанцію?

Рік катастрофи на Каховській ГЕС. Чи будуватиме Україна нову гідроелектростанцію?

Україна планує відбудувати ГЕС, однак перед цим потрібно деокупувати територію.


Рік катастрофи на Каховській ГЕС. Чи будуватиме Україна нову гідроелектростанцію?
Фото - зі сторінки В.Зеленського

6 червня 2023 року увійшло в новітню історію української енергетики однією з наймасштабніших трагедій для України й світу та найбільшою техногенною катастрофою з часів вибуху на Чорнобильській АЕС – цього дня ворогом було знищено Каховську ГЕС. Рік потому Україна має низку наслідків та втрат, на подолання яких потрібні роки, а можливо й десятиліття.

Про втрати для енергосистеми, наслідки для усіх галузей та відбудову станції розповів генеральний директор Укргідроенерго Ігор Сирота.

Як зруйнували Каховську ГЕС?

Близько 2:50 росіяни підірвали станцію. Згодом стало відомо, що для росіяни заклали вибухівку у кількох місцях, пошкодивши конструкції Каховської ГЕС. Гідровузол зруйнувався, розпочався неконтрольований скид води із Каховської ГЕС.

Росіяни окупували ГЕС 24 лютого 2022 року. В перший день повномасштабного вторгнення російські збройні формування зайняли всі будівлі станції. Українського персоналу на ГЕС під час катастрофи не було.

Коли працівники Укргідроенерго покидали окуповані території, то бачили, як окупанти заводять туди вибухівку та займаються її встановленням.

Станція була зруйнована шляхом внутрішнього підриву. Сейсмічна станція в Румунії зафіксувала імпульси, які локалізувалися в районі розташування Каховської ГЕС та свідчили про вибухи.

Рік катастрофи на Каховській ГЕС. Чи будуватиме Україна нову гідроелектростанцію?

Чи буде нова Каховська ГЕС?

18 липня Кабмін погодив Постанову про реалізацію експериментального проєкту «Будівництво Каховського гідровузла на р. Дніпро. Відбудова після руйнування Каховської ГЕС та забезпечення сталої роботи Дніпровської ГЕС у період відбудови». Реалізація цього проєкту передбачає два етапи.

Наразі виконали проєктування споруд у складі підготовчих заходів Каховського гідровузла. Також передбачено проєктування та будівництво підпірної споруди у нижньому б’єфі Дніпровської ГЕС. Проєктування також виконано. Однак будівництво підпірної споруди до повного відновлення роботи станції наразі не можливе.

Рік катастрофи на Каховській ГЕС. Чи будуватиме Україна нову гідроелектростанцію? - фото 2

Щодо другого етапу, то він розпочнеться після деокупації території, де розташована Каховська ГЕС. На цьому етапі буде виконано обстеження, будівництво споруд у складі підготовчих заходів Каховського гідровузла, демонтаж зруйнованих споруд та конструктивів Каховського гідровузла та розроблення проєкту будівництва Каховської ГЕС.

У березні цього року Кабінет Міністрів України заборонив нецільове використання земель, які займало Каховське водосховище. Так на період дії воєнного стану та протягом п’яти років після його припинення чи скасування заборонено формування, передачу у власність або користування та зміну цільового призначення земельних ділянок на землях, які займало Каховське водосховище.

Рік катастрофи на Каховській ГЕС. Чи будуватиме Україна нову гідроелектростанцію? - фото 3

Навіщо відновлювати Каховське водосховище?

За словами Ігоря Сироти, відновлювати Каховське водосховище потрібно. І, в першу чергу, не для енергетики, а для потреб людей. Каховське водосховище відігравало особливо важливу роль, оскільки його було створено, насамперед, для вирішення проблем дефіциту водних ресурсів південних територіально-промислових комплексів України, які охоплюють території Дніпропетровської, Запорізької, Херсонської областей та південну частину Донецької області. Його повний об’єм поверхневих вод складав 18,2 км3 – а це 35% усієї прісної води, яку споживає Україна. Тобто з втратою Каховського водосховища втратили третину запасів питної води для українців. Окрім того, саме ця вода була основним джерелом зрошувальної води для аграріїв Херсонської, Миколаївської, Запорізької та Дніпропетровської областей, а також технічної води для промисловості міст Кривий Ріг, Нікополь, Марганець.

Рік катастрофи на Каховській ГЕС. Чи будуватиме Україна нову гідроелектростанцію? - фото 4

На що вплинуло руйнування Каховської ГЕС?

Руйнування станції та спустошення водосховища має вплив для регіону, довкілля, інфраструктури, водозабезпечення, сільського господарства, ЗАЕС та енергетики України в цілому.

Під загрозою загибелі та знищення опинилися тварини й рослини, які мають різний природоохоронний статус.

Не менш важливе питання - це забезпечення водою ставків-охолоджувачів ЗАЕС.

Втрат зазнала і сфера інфраструктури.

Сповна оцінити втрати для України можна буде лише після деокупації всіх територій, що постраждали внаслідок підриву.

Що втратила енергетика?

Через підрив Каховської ГЕС було втрачено 343,2 МВт встановленої потужності. Крім того, було втрачено 192 МВт регулюючої потужності, необхідної для оперативного балансування ОЕС України. Спуск Каховського водосховища і, як наслідок, зниження рівня нижнього б’єфа Дніпровської ГЕС призвело до несприятливих режимів роботи і періодичних обмежень потужності на агрегатах Дніпровських ГЕС-1 і ГЕС-2. Руйнування Каховської ГЕС призвело до запровадження обмежень в роботі і інших ГЕС Дніпровського каскаду.

Компанія втратила останню сходинку Дніпровського каскаду ГЕС, яка стримувала велику воду Каховського водосховища.

Україна також втратила споруду Каховської ГЕС, яка була пам'яткою архітектури та працею багатьох поколінь гідроенергетиків

Коли можуть відбудувати Каховську ГЕС?

За попередніми розрахунками відбудувати станцію можливо за 6-7 років, але перед цим потрібно деокупувати територію.

Рік катастрофи на Каховській ГЕС. Чи будуватиме Україна нову гідроелектростанцію? - фото 5Рік катастрофи на Каховській ГЕС. Чи будуватиме Україна нову гідроелектростанцію? - фото 6Рік катастрофи на Каховській ГЕС. Чи будуватиме Україна нову гідроелектростанцію? - фото 7Рік катастрофи на Каховській ГЕС. Чи будуватиме Україна нову гідроелектростанцію? - фото 8Рік катастрофи на Каховській ГЕС. Чи будуватиме Україна нову гідроелектростанцію? - фото 9Рік катастрофи на Каховській ГЕС. Чи будуватиме Україна нову гідроелектростанцію? - фото 10