3 квіт. 2024 14:05
288
Білі куполи колишньої станції стали туристичною родзинкою Карпат.
Радіолокаційна станція «Памір» розташована на горі Томнатик. Це п’ять білих куполів, що зовні нагадують гриби або ж навіть космічні сфери. Секретний військовий об’єкт у минулому знаходиться в Яловичорському масиві Українських Карпат. Саме ця РЛС була у кліпі на пісню Джамали «1944», що перемогла на «Євробаченні».
Щоб відповісти на це питання, варто повернутися до років «Холодної війни». Тоді СРСР всіма способами доводив свою військову, ідеологічну та економічну перевагу над Заходом та його «гнилим капіталізмом». У 1960 році станцію запустили в роботу. Головним її завданням стало сканування великої території довкола з метою виявлення ворога, котрий міг розпочати наступ будь-якої миті (такої думки притримувалися в Союзі).
Інформація з «Паміру» надходила спочатку у Чернівці, далі – передавалася до Львова. Щоб захистити обладнання від морозу, вітру й снігу, куполи обшили скловолокном. Конструктори передбачили, щоб покриття витримувало до 250 кілограмів снігу на метр квадратний, адже це у Карпатах не рідкість.
Відомо, що «Памір» не мала бути самостійною станцією. Передбачалося, що вона працюватиме у парі із ще однією станцією – на горі Стій. Однак через технічні особливості бажаного контакту так і не сталося.
У листопаді 1995 року об’єкт покинув останній солдат. Коли СРСР розвалився, то військова локація втратила свою цінність. Відповідно – зупинилося фінансування. З часом із приміщень зникло унікальне обладнання.
Сьогодні можна побачити тільки білі куполи та єдину вцілілу антену, яка могла витримати навіть 50 градусів морозу і шквальний вітер.
Колись це був прорив інженерної думки – першa в Рaдянському Союзі високопотенційнa РЛС aнтенa метрового діaпaзону, зa яку колектив розробників у 1959 році був нaгороджений Ленінською премією. Вaрто зaувaжити, що в чaси зимової зaвірюхи, коли погодa лютувaлa, a стінa снігу перекривaлa мaршрути до РЛС «Пaмір», стaнція все рівно працювала спрaвно.
Колись «Памір» був не лише красивими куполами, а військовим містечком, яке функціонувало автономно. На його території розташовувалася пекарня, приміщення для сну, бані, пральня, склади із продовольством… Вся інфраструктура мала мінімізувати відволікання військових від контактів із навколишнім світом.
Військові, що працювали на базі, були готові до будь-якого сценарію розвитку подій. Колишні співробітники станції пригадують, що їм навіть вдалося зафіксувати НЛО. Сталося це близько дев’ятої вечора, у небі помітили яскравий прожектор. Він летів дуже низько і не видавав звуків. Тому ні один із радарів не зафіксував його. Невпізнаний об’єкт покружляв над станцією та полетів. Що це було нaспрaвді — іноплaнетяни чи якaсь новa розробкa aмерикaнців — офіційно досі невідомо.
Румунські літаки часто підлітали до українського кордону після проголошення Україною незалежності. Проте ППО виявляла їх за 40 кілометрів. Зрозумівши, що «вилазку» провалено, літаки не ризикували рухатися далі.
Українська станція вже давно не виконує свої головну функції, проте отримали інші опції. Білі куполи стали туристичним магнітом Карпат. Деякі з них прикрасили орнаментами вишиванки. З гори Томнатик відкриваються чудові краєвиди. Місце входить до екскурсійних маршрутів. Ідеальна локація для фотосесій.
Читайте також: Синевир: яку легенду береже найбільше озеро Карпат і чому там не можна купатися.