Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа

Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа
сб, 26 липня
+20
$   41.78
  48.98

НАБУ та САП проти змін, які можуть підпорядкувати їх Офісу генпрокурора, – спільна заява

22 лип. 2025 13:36

Політика
0

196

0
НАБУ та САП проти змін, які можуть підпорядкувати їх Офісу генпрокурора, – спільна заява

У заяві зазначається, що внесені до законопроєкту поправки значно розширюють повноваження генпрокурора.


Фото: Нужненко Сергій / УНІАН

Національне антикорупційне бюро України спільно зі Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою виступили із публічним зверненням до народних депутатів із закликом не підтримувати правки до законопроєкту №12414. За словами антикорупційних органів, запропоновані зміни фактично ставлять НАБУ та САП під контроль Офісу генерального прокурора.

Про це йдеться в офіційній заяві, оприлюдненій 22 липня, в день, коли законопроєкт планують розглянути у парламенті.

У заяві зазначається, що внесені до законопроєкту поправки значно розширюють повноваження генпрокурора. Зокрема, йдеться про такі положення:

  • Генеральний прокурор отримує доступ до всіх справ НАБУ та може надавати його іншим прокурорам.
  • Має право видавати письмові вказівки детективам НАБУ. У разі їх ігнорування — змінювати підслідність, передаючи справи іншим правоохоронним структурам.
  • Отримує можливість закривати справи за клопотанням сторони захисту.
  • Самостійно вирішує спори щодо підслідності.
  • Має виключне право підписувати підозри щодо топпосадовців.
  • Отримує повний контроль над формуванням груп прокурорів, виключаючи з цього процесу керівника САП.

У НАБУ та САП підкреслюють, що ухвалення таких змін призведе до руйнування всієї антикорупційної системи, яку в Україні формували з 2015 року. У разі їхнього затвердження директор САП фактично втратить свої повноваження, а НАБУ перестане бути незалежним органом і перетвориться на структурний підрозділ Генеральної прокуратури.

«Ці зміни несуть загрозу знищення незалежності антикорупційної інфраструктури. Закликаємо народних обранців не підтримувати документ, який знецінює головні досягнення у боротьбі з корупцією», — наголошується в заяві.

Окремо у зверненні згадується ситуація довкола Гусарова. У НАБУ визнали, що мали інформацію про потенційні ризики, пов’язані з цією особою, однак не володіли доказами. Бюро, за його словами, запропонувало провести опитування співробітника для прийняття подальших рішень. Втім, Служба безпеки України нібито порадила утриматися від будь-яких дій, аби не перешкодити власному розслідуванню, що стосувалося ймовірних зв’язків колишнього працівника УДО.

Що відомо про обшуки?

Вранці 21 липня силовики провели слідчі дії у регіональних підрозділах НАБУ. За офіційною інформацією, мета операції — протидія проникненню російських агентів у структуру Бюро.

У межах розслідування було затримано керівника одного з міжрегіональних управлінь детективів — Руслана Магамедрасулова. За версією слідства, він сприяв незаконному експорту технічної коноплі до Дагестану, де її реалізовував його батько.

Як з’ясувалося, батько затриманого — Сентябр Магамедрасулов — є громадянином Російської Федерації. При цьому, під час оформлення доступу до державної таємниці, він приховав цей факт, що є порушенням законодавства.

Крім того, СБУ заявила, що народний депутат Федір Христенко, який раніше представляв заборонену партію ОПЗЖ, працював на ФСБ Росії та мав вплив на окремих представників НАБУ.

Пізніше також стало відомо, що працівника закритого підрозділу НАБУ затримали за підозрою у шпигунстві на користь ФСБ. Фігурант справи діяв під кураторством Дмитра Іванцова — колишнього заступника керівника охорони експрезидента Віктора Януковича. Саме Іванцов, за оперативною інформацією, у лютому 2014 року допоміг Януковичу втекти до РФ, а згодом залишився в окупованому Криму, де був завербований ФСБ.