22 лип. 2025 11:28
Комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності схвалив зміни до законопроєкту, які фактично надають Генеральному прокурору контроль над Національним антикорупційним бюро (НАБУ) та Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою (САП).
Про це заявили народні депутати Ярослав Железняк, Анастасія Радіна та очільник «Центру протидії корупції» Віталій Шабунін.
Йдеться про законопроєкт №12414, який у першочерговому варіанті стосувався змін до Кримінального процесуального кодексу щодо розслідування зникнень безвісти за умов воєнного стану. Проте, за словами депутатів, у документ були внесені правки, які різко змінюють його суть.
Анастасія Радіна застерігає, що ці доповнення фактично зводять нанівець незалежність САП і ставлять НАБУ у повну залежність від волі Генпрокурора.
Зокрема, запропоновані правки передбачають, що:
Віталій Шабунін уже опублікував повний текст правок, які було внесено до законопроєкту.
«У разі ухвалення цього документу, антикорупційна система країни буде практично знищена. Це рішення матиме катастрофічні наслідки для України», — наголосила Радіна.
Вона закликала депутатів не підтримувати законопроєкт у такій редакції. Водночас Железняк і Шабунін заявили, що голосування за документ можуть провести вже сьогодні, 22 липня.
Що відомо про обшуки?
Вранці 21 липня силовики провели слідчі дії у регіональних підрозділах НАБУ. За офіційною інформацією, мета операції — протидія проникненню російських агентів у структуру Бюро.
У межах розслідування було затримано керівника одного з міжрегіональних управлінь детективів — Руслана Магамедрасулова. За версією слідства, він сприяв незаконному експорту технічної коноплі до Дагестану, де її реалізовував його батько.
Як з’ясувалося, батько затриманого — Сентябр Магамедрасулов — є громадянином Російської Федерації. При цьому, під час оформлення доступу до державної таємниці, він приховав цей факт, що є порушенням законодавства.
Крім того, СБУ заявила, що народний депутат Федір Христенко, який раніше представляв заборонену партію ОПЗЖ, працював на ФСБ Росії та мав вплив на окремих представників НАБУ.
Пізніше також стало відомо, що працівника закритого підрозділу НАБУ затримали за підозрою у шпигунстві на користь ФСБ. Фігурант справи діяв під кураторством Дмитра Іванцова — колишнього заступника керівника охорони експрезидента Віктора Януковича. Саме Іванцов, за оперативною інформацією, у лютому 2014 року допоміг Януковичу втекти до РФ, а згодом залишився в окупованому Криму, де був завербований ФСБ.