Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа

Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа
пт, 24 травня
+15
$   39.92
  43.31

12 січ. 2024 13:39

Останнє оновлення  
12 січ. 2024 13:39
Здоров'я
0

644

0

На Волині чоловік помер від лістеріозу. Джерелом могли бути немиті яблука

На Волині чоловік помер від лістеріозу. Джерелом могли бути немиті яблука

У Волинській області зареєстровано випадок лістеріозу у 62-річного чоловіка. Захворілий помер у лікарні.


Мешканець одного з сіл Луцького району був госпіталізований до лікарні 28 грудня, через 2 дні його стан погіршився. Хворому надали всю необхідну медичну допомогу, проте через 2 тижні чоловік помер від ускладнень хвороби. 

Про це повідомляє Центр громадського здоров’я.

Фахівці Волинського обласного центру контролю та профілактики хвороб розпочали епідеміологічне розслідування в осередку захворювання. З’ясовано, що чоловік вживав в їжу різні продукти харчування, в тому числі немиті яблука, які зберігались в літній кухні, де є мишовидні гризуни. Також він утримував свійських тварин (корову, свиней, собак, котів), які можуть бути джерелом інфекції. 

Фахівцями встановлено коло контактних осіб, це 5 членів сім'ї померлого, в тому числі троє дітей. За ними ведеться медичне спостереження, станом на 10 січня осіб з ознаками захворювання не виявлено.

Також фахівці ЦКПХ відібрали зразки 10 змивів, 3 проби харчових продуктів та 1 пробу питної води, дослідження яких тривають. 

Що таке лістеріоз?

Лістеріоз – це інфекційне захворювання, спричинене мікроорганізмами Listeria monocytogenes. Ці бактерії широко розповсюджені у природі, їх знаходять у ґрунті, піску, воді. Джерелом лістерій можуть бути дикі гризуни, сільськогосподарські тварини, домашні та дикі тварини (бродячі коти і собаки), а також дикі птахи, в тому числі голуби, а також — продукти харчування: молоко, м'ясо, риба, овочі, фрукти. 

Недуга може вражати центральну нервову систему, мати септичні прояви, мастит або перебігає у формі безсимптомного носійства. За першими симптомами хвороба схожа на харчове отруєння.

Ознаки лістеріозу

 • слабкість; 
 • озноб; 
 • підвищена температура;
 • діарея;
 • блювота. 

Іншою формою хвороби може бути ангінозно-септична, яка нагадує ангіну. У разі ураження нервової системи з’являються ознаки  менінгіту, менінгоенцефаліту або абсцесу мозку.

"Якщо у вас або ваших близьких з'явились симптоми лістеріозу, одразу зверніться до сімейного лікаря для подальшого лікування. 

Людина може заразитися під час контакту з інфікованими тваринами та птахами, при вживанні м’ясної чи рибної продукції без термічної обробки (сире молоко, сирокопчені ковбаси, сир, особливо придбаний на стихійних ринках), через овочі і фрукти", - зазначають фахівці.

Від людини до людини лістерії можуть передаватися фекально-оральним шляхом, тому дуже важливо дотримуватись правил гігієни й ретельно мити руки.

4 січ. 2024 09:31

Останнє оновлення  
4 січ. 2024 09:31
Здоров'я
0

105

0
Від дифтерії на Київщині померла пенсіонерка

Це перший летальний випадок від дифтерії за 2023 рік.


У Київській області 73-річна жінка померла від дифтерії. 29 грудня хвора була госпіталізована до лікарні, проте її життя не вдалось врятувати через довготривале самолікування й ускладнення, що виникли внаслідок хвороби. Також з'ясовано, що у померлої відсутні щеплення.

Про це повідомляє Центр громадського здоров’я МОЗ.

Фахівцям Київського обласного центру контролю та профілактики хвороб під час проведення епідрозслідування цього летального випадку вдалось встановити осіб, які контактували з померлою. Це 2 односельчан та 11 медичних працівників. Зараз за контактними встановлено медичне спостереження, відібрані зразки для лабораторного дослідження.

Що таке дифтерія?

Дифтерія — це гостре інфекційне захворювання, що передається повітряно-крапельним шляхом або через предмети побуту. Джерелом інфекції є хвора людина чи носій дифтерійної палички Corynebacterium diphtheriae, які виділяють токсигенні штами збудника.

Інкубаційний період захворювання — від 3 до 10 днів. Перебіг хвороби залежить від локалізації патологічного процесу, його поширеності, обтурації дихальних шляхів, наявності та характеру ускладнень, супутніх захворювань та приєднання вторинних інфекцій.

Щеплення від дифтерії

Щеплення від дифтерії мають отримувати не тільки діти, але й дорослі – кожні 10 років. Вакцина проти дифтерії АДП-м містить також протиправцевий компонент.

За 11 місяців 2023 року відповідно до Календаря профілактичних щеплень ревакцинацію від дифтерії отримало лише 47,8% від запланованої кількості дорослих осіб, що є недостатнім.

Діти мають отримати 6 щеплень від дифтерії: у перші 2,4,6, 18 місяців життя та у 6 й 14 років.

Вакцинація, як і перенесене захворювання, вже через рік-півтора не гарантує захисту від інфікування та захворювання, але у правильно щеплених недуга матиме набагато легший перебіг, ніж у тих, хто не має щеплень. Тому Центр громадського здоров'я рекомендує вчасно здійснювати як вакцинацію, так і ревакцинацію.

Щеплення вакциною АДП-м є безкоштовними. Зверніться до вашого сімейного лікаря, перевірте свій вакцинальний статус та в разі необхідності вакцинуйтесь.

Ознаки дифтерії

 • біль у горлі;
 • підвищена температура, лихоманка;
 • набряк слизової оболонки ротоглотки;
 • наліт на мигдалинах сірого кольору, осиплість голосу;
 • набряк шиї;
 • збільшення шийних, підщелепних лімфатичних вузлів.

Ускладнення при дифтерії

 • блокування дихальних шляхів;
 • інфекційно-токсичний шок;
 • пошкодження серцевого м’яза (міокардит);
 • ураження нервової системи;
 • нефрозонефрит;
 • легеневу інфекцію (дихальну недостатність або пневмонію).

Усі хворі на дифтерію, незалежно від її клінічної форми і ступеня тяжкості, підлягають невідкладній обов’язковій госпіталізації до інфекційного стаціонару.