11 лип. 2025 17:46
На правому березі річки Случ височіє Губківський замок, точніше, руїни, що від нього залишилися. Пам’ятка знаходиться у селі Губків Рівненської області. Хоча стіни зруйнувалися, проте історія досі може розказати багато цікавого. Його життя розпочинається із періоду Київської Русі. За даними археологічних знахідок, у Х–ХІІІ століттях на цьому місці з’явився перший дерев’яний замок, що слугував укріпленням і захистом від набігів кочівників. Під час монголо-татарської навали споруда була знищена. Перша згадка про Губків датується 1504 роком. У період XV–XVI століть на тому місці, де було дерев’яне укріплення, виріс кам’яний замок. Точна дата досі залишається дискусійним питанням.
Оскільки у ті часи Волинь була прикордонною територією, то неодноразово переживала бої з татарами, козаками і різними розбійниками, що змушувало значно покращувати фортифікаційні укріплення. Протягом різних періодів маєток мав таких власників: шляхтичів Самешків, родину Даниловічів, згодом – магнатів Цетнерів.
Стратегічне розташування Губківського замку вплинуло на бурхливі події в його стінах та поруч з ним. У 1504 році татари знищили замок, поселення, призамкову церкву та містечко загалом. Це свідчить про його вразливість у той час.
Цю будівлю вважають однією із найдосконаліших з існуючих прикладів волинської школи оборонних комплексів. Його композиція та пропорції – про гармонійність і поєднання функціональності й естетики.
Хоча від пам’ятки залишилися частини стін, однак легенд від цього, здається, стало ще більше.
Існують перекази, що булаву того самого гетьмана Богдана Хмельницького заховано десь в районі Губківського замку і Соколиних гір. За легендою, душі загиблих в боях козаків охороняють цей символ влади. Історія перегукується із втраченим мечем короля Артура.
Де саме булава Богдана Хмельницького, невідомо, серед істориків досі тривають дискусії. За деякими фактами, таких атрибутів було кілька. Одна з них зберігається в Музеї Війська Польського у Варшаві. Не виключено, що гетьманська булава Хмельницького надійно схована у Суботові, де знаходиться усипальниця Богдана разом з його тілом.
Рівненщина має мальовничий куточок, кажуть, своєю красою він може конкурувати із відомими європейськими пейзажами. На березі річки Случ височіє скелястий каньйон, залишки древнього замку, а ще – безкраї простори.
Це неймовірний куточок природи із цікавими легендами. «Соколині гори» - таку назву має ландшафтний заказник у західній частині. Соколині гори відомі не стільки своєю висотою, стільки стрімкістю схилів. Одному з них досі стоять стіни фортеці. Деякі перекази говорять, що під час будівництва використовували курячі яйця, додаючи їх до цементу, тому залишки досі не розсипалися вщент. Подібна практика була і в Аккерманській фортеці.
Інша історія розповідає про наявність підземного коридору між замком і Маринським чоловічим монастирем. Кажуть, розпочинався він із криниці.
Туристи також можуть насолоджуватися поліськими лісами, гранітними валунами, які, до речі, мають льодовикове походження. Місцина має затоплений кар’єр доволі придатний для купання.
Біля села Базальтове розташовані базальтові стовпи, які називають справжнім українським дивом. Подібні утворення існують ще на Гавайських островах та в Ірландії.
Читайте також