Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа

Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа
ср, 02 квітня
+8
$   41.37
  44.61

24 лютого. Події, які стали історією третього року війни в Україні

24 лют. 2025 09:20

Суспільство
0

1148

0
24 лютого. Події, які стали історією третього року війни в Україні

Три роки війни в Україні.


24 лютого. Події, які стали історією третього року війни в Україні

Сьогодні 1097 доба з початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України. Три роки української стійкості і мужності Сил оборони. 24 лютого в Україні назавжди буде спогадом про 3:40 ранку, коли російські війська вдерлися колонами танків на Луганщину. Ракети. Ворожа авіація у небі Київщини. Мобілізація.

Десятки тисяч загиблих українців, сотні тисяч поранених і зниклі безвісти…

24 лютого 2025-го Україна, як ніхто, хоче миру, але лише на справедливих умовах.

Україна.info пригадує визначальні події третього року російсько-української війни.

Три роки війни в Україні

У лютому Валерій Залужний був звільнений із посади Головнокомандувача ЗСУ. Його місце зайняв Олександр Сирський. Цей період пов'язаний із чутками про конфлікт між Зеленським і Залужним. Останній став послом України у Великій Британії.

Сили оборони України були змушені вийти з Авдіївки. Місто із великою промзоною було міцним рубежем ще з 2014-го. Щоб захопити населений пункт, РФ втратила  50 тисяч солдатів і більше 1300 одиниць техніки. Розпочався наступ на Покровськ.

10 березня Україна отримала перший Оскар. Стрічка «20 днів у Маріуполі» перемогла у категорії «Найкращий документальний повнометражний фільм». Над роботою працювали режисер і відеограф Мстислав Чернов, фотограф Євген Малолєтка та продюсерка Василіса Степаненко.

24 лютого. Події, які стали історією третього року війни в Україні

15 березня кривава атака по Одесі забрала життя 21 людини, більше осіб отримали поранення. РФ завдала подвійного удару ракетами «Іскандер-М».

22 березня ДніпровськаГЕС була виведена з ладупід час російської атаки. Почалася нова потужна серія обстрілів по українській енергетиці. Протягом наступних місяців ушкоджень зазнали чи не всі ТЕС і ГЕС в Україні.

11 квітня армія РФ ракетним ударом зруйнувала Трипільську ТЕС на Київщині. Вона живила струмом Київську, Черкаську та Житомирську області. Володимир Зеленський заявив про критичну нестачу засобів ППО.

24 квітня вперше офіційно підтвердили, що Україна отримала від США такі бажані ракети ATACMS із великим радіусом дії. Однак застосовувати їх по цілях на території Росії дозволили лише у листопаді 2024-го.

10 травня російська армія пішла у новий наступ на Харківщині. ЗСУ змогли зупинити потужну навалу, однак під окупацію і в «сіру зону» потрапило місто Вовчанськ, села Глибоке, Лук’янці в Стариці. Просування далі вдалося уникнути.

24 лютого. Події, які стали історією третього року війни в Україні

18 травня новий закон про мобілізацію набув чинності в Україні. Він зобов’язав оновити військово-облікові дані усіх військовозобов’язаних у віці 18−60 років. Причиною його ухвалення став гострий дефіцит людей у Збройних силах України.

25 червня стало визначальний днем для України і Молдови, адже держави розпочали перемовини щодочленства у Європейському Союзі.

8 липня російська ракета Х-101 атакувала корпус спеціалізованої лікарні Охматдит у Києві, у якому перебували кілька сотень дітей. Двоє людей загинули, десятки отримали поранення. Приміщення токсикології було повністю зруйноване, інші корпуси – пошкоджені, знищено унікальне обладнання.

24 лютого. Події, які стали історією третього року війни в Україні - фото 2

16 липня стало днем, коли перестав існувати плацдарм у Кринках – на лівобережжі Херсонщини. У ЗМІ з’явилися повідомлення про вихід Сил оборони із населеного пункту. Надважка операція із форсуванням Дніпра тривала із жовтня 2023-го року.

4 серпня Володимир Зеленський вперше опублікував відео із винищувачами F-16, які прибули до України. Літаки передали Нідерланди.

6 серпня українським військам вдалося прорвати російський кордон. Розпочався наступ на Курщину. Сили оборони швидко взяли під контроль велике місто Суджу і ще кілька десятків населених пунктів.

24 лютого. Події, які стали історією третього року війни в Україні - фото 3

Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський заявив, що операція стала необхідною для того, щоб не допустити нового наступу РФ у Сумській області. Таким чином Україна створила «буферну зону» на півночі та продовжує утримує територію і сьогодні.

Наприкінці серпня Україна вперше втратила винищувач F-16. За штурвалом літака перебував досвідчений пілот Олексій Месь. Згодом стало відомо, що США не надали технологію розпізнавання ворога, що стало причиною катастрофи F-16.

3 вересня російська ракета Іскандер влучила у Військовий інститут телекомунікацій та інформатизації в Полтаві. Підтвердили загибель 58 осіб, понад 320 отримали поранення. Коли відбувся удар, у навчальному корпусі інституту знаходилося близько 700 людей. Часовий проміжок між тривогою і прильотом балістичних ракет був настільки коротким, що всі люди не встигли спуститися в бомбосховище.

24 лютого. Події, які стали історією третього року війни в Україні - фото 4

4 вересня російські «Кинджали» призвели до руйнувань у Львові. Понад пів сотні житлових будинків було пошкоджено у центральній частині міста. Семеро людей загинули, більше 60 – отримали поранення.

1 жовтня – дата, яку пов’язують із окупацією Вугледара, наступ на який тривав ще із початком повномасштабного вторгнення. Таким чином Україна втратила Волноваський район Донеччини. Розпочався наступ на Курахове.

2 жовтня у мережі потрапили карди однієї із наймасовіших страт українських військовослужбовців на фронті. Поблизу Покровська окупанти застрелили 16 беззбройних захисників.

16 жовтня план перемоги Володимира Зеленського було вперше представлено у Верховній Раді. Президент виступив перед парламентарями. До цього документ побачили найбільші партнери: США, Велика Британія, Німеччина, Франція та Італія. План передбачає, що Україна має стати членом НАТО.

24 лютого. Події, які стали історією третього року війни в Україні - фото 5

4 листопада українські захисники та військові КНДР вперше зійшлися у бойових діях на території Курської області РФ. Північна Корея перекинула в Росію близько 12 тис. своїх військових.

6 листопада після виборів у США Володимир Зеленський привітав із перемогою Дональда Трампа. Політик був відомий тим, що обіцяв завершити війну в Україні протягом 24 годин.

9 листопада – виповнилося 1000 днів із початку повномасштабного вторгнення РФ на українські землі.

19 листопада ракети ATACMS здійснили велику атаку по території Росії. Окупанти перехопили дві із восьми цілей.

21 листопада російська армія вперше використала балістичну ракету з множинними роздільними боєголовками, яку називає «Орєшнік». Під удар потрапило одне із підприємств Дніпра.

Просування російських військ пришвидшилося, що визнали аналітики Інститут вивчення війни.

7 грудня відбулася перша зустріч Володимира Зеленського із новообраним президентом США Дональдом Трампом. Її організував у Парижі президент Франції Еммануель Макрон у день відкриття Собору Паризької Богоматері після реконструкції.

24 лютого. Події, які стали історією третього року війни в Україні - фото 6

8 грудня у Сирії був повалений режим Башара Асада. Стало відомо, що українські оператори БПЛА та FPV-дрони брали участь у цьому, хоча допомога України повстанцям була символічною, а не вирішальною.

13 грудня РФ використала 287 засобів повітряного нападу, щоб завдати удару по українській енергосистемі. Пошкоджень зазнали об’єкти критичної інфраструктури Івано-Франківщини, Львівщини і Тернопільщини. Для Прикарпаття ця масована атака стала найбільшою за весь час вторгнення.

16 грудня повідомили, що українська ракета-дрон Пекло пішла у серійне виробництво. Згодом з’явилися новини про виробництво ракети Рута і вітчизняної Трембіти.

1 січня 2025-го року Україна зупинила транспортування російського природного газу через власну газотранспортну систему. Зеленський назвав це поразкою Москви.

8 січня російські керовані авіаційні бомби прилетіли у Запоріжжя. Вони впали біля підприємства Мотор Січ. Внаслідок атаки 13 людей загинуло, 116 людей — дістали поранень. У місці зафіксували багато руйнувань, горіли автомобілі.

24 лютого. Події, які стали історією третього року війни в Україні

10 січня війська РФ повністю захопили Курахове Донецької області, бої за яке тривали понад чотири місяці.

11 січня воїни Сил оборони України взяли у полон перших військовослужбовців Північної Кореї, які воювали за росіян на Курщині. СБУ оприлюднила відео допиту полонених.

16 січня Україна і Велика Британія підписали угоду про 100-річне партнерство.

Виникли скандали через переведення у піхоту висококваліфікованих спеціалістів. Головнокомандувач ЗСУ Сирський видав розпорядження про заборону таких дій. Разом з тим поточні темпи мобілізації не закривали потреб армії.

Українські безпілотники щоночі атакували об’єкти на території РФ: нафтопереробні заводи і військові підприємства.

1 лютого через влучання російської ракети у житловий будинок на території Полтави загинули 14 людей, десятки зазнали поранення.

Почалися теракти біля приміщень ТЦК, зокрема на Рівненщині, Дніпропетровщині, Хмельниччині і Миколаївщині. Організовували смертоносні вибухи, спецслужби РФ за допомогою завербованих громадян в Україні.

3 лютого командувач СБС ЗСУ Вадим Сухаревський оголосив, що Сили оборони використовують лазерну зброю проти ворожих дронів.

6 лютого російські агресори завдали ракетного удару по будівлі міської ради Ізюм, 6 людей загинуло 37 отримали поранення.

В Україну прибули перші французькі винищувачі Mirage 2000. Також Повітряні сили ЗСУ отримали партію багатоцільових винищувачів F-16 від Нідерландів.

16 лютого президент Дональд Трамп заявив, що президент Володимир Путін «хоче закінчити» війну в Україні. На його думку, Росія є потужною машиною, яка перемогла Гітлера і Наполеона.

19 лютого Трамп назвав Зеленського «диктатором без виборів» і сказав, що у нього може не залишитися країни.

18 лютого відбулися переговори США і Росії щодо війни в Україні. РФ і США придумали триступеневий мирний план, що включає припинення вогню, вибори в Україні, потім підписання остаточної угоди. Зеленський заявив, що Україна розцінює будь-які переговори про Україну без України як такі, що не мають результатів.

24 лютого. Події, які стали історією третього року війни в Україні - фото 2

Велика Британія і Франція підготували план відправки близько 30 000 європейських військ в Україну, якщо вдасться досягнути режиму припинення вогню.

Президент України Володимир Зеленський відмовився підписувати початковий варіант угоди про рідкісноземельні мінерали, запропонований США. В першому варіанті угоди США прагнули отримати доступ до 50% запасів рідкісноземельних мінералів в Україні.

23 лютого вночі Росія випустила понад 267 дронів і 3 ракети. Повітряні сили назвали атаку наймасштабнішою за весь час війни.

Під час пресконференції президент України заявив, що готовий залишити свою посаду, якщо це сприятиме миру для країни.

Читайте також: Що пережили українці за 2 роки великої війни.