22 січ. 2025 13:13
425
Прихильники рішення стверджують, що прийняті зміни відповідають ісламським принципам.
Парламент Іраку проголосував за законопроєкт, що викликав хвилю критики з боку правозахисників, які вважають його кроком до легалізації шлюбів із неповнолітніми дівчатами. Натомість прихильники рішення стверджують, що прийняті зміни відповідають ісламським принципам.
Про це пише Associated Press.
Поправки, схвалені депутатами, розширюють повноваження ісламських судів у питаннях сімейного права, зокрема щодо шлюбів, розлучень та спадкування. Це, за словами активістів, підриває чинний з 1959 року закон Іраку про особистий статус, який уніфікував сімейне законодавство та закріпив права жінок.
Наразі іракське законодавство передбачає мінімальний вік для шлюбу – 18 років. Однак нові зміни дозволяють священнослужителям ухвалювати рішення на основі їхнього тлумачення ісламського права. У деяких випадках це може стосуватися дозволу на шлюб із дівчатами в підлітковому віці або навіть з 9 років за принципами школи Джаафарі, якої дотримуються багато шиїтських релігійних авторитетів в країні.
Переважно консервативні шиїтські законодавці, які підтримують зміни, заявляють, що поправки приведуть законодавство у відповідність до ісламських традицій і зменшать вплив західної культури на Ірак.
Правозахисниця Інтісар аль-Маялі, представниця Іракської жіночої ліги, назвала цей крок «катастрофою» для прав жінок і дівчат. Вона підкреслила, що ранні шлюби порушують права дітей і погіршують ситуацію із захистом жінок у питаннях розлучень, опіки та спадкування.
Крім цього, під час сесії парламенту депутати проголосували за ще два закони, які стосуються загальної амністії та реституції землі, спрямованої на врегулювання курдських територіальних претензій. Однак засідання завершилося хаосом: частина депутатів протестувала, деякі вилазили на трибуну, а інші звинувачували колег у процедурних порушеннях.
Як повідомляє Associated Press, низка депутатів поскаржилася на те, що всі три закони голосувалися разом, хоча їх підтримували різні політичні блоки. Це може стати підставою для судових оскаржень.
Спікер парламенту Махмуд аль-Машхадані, своєю чергою, назвав ухвалення цих законів «важливим кроком у посиленні правосуддя та організації життя громадян».