11 листоп. 2024 11:56
667
Чоловікам дозволять одружуватися з дітьми.
Іракський парламент розглядає нову поправку, яка може змінити права жінок і дітей у країні. Згідно з цією ініціативою, чоловікам дозволять одружуватися з дітьми, а жінок позбавлять прав на розлучення, опіку над дітьми та спадщину.
Про це пише The Telegraph.
Законопроєкт, ініційований ультраконсервативними партіями шиїтів, передбачає зниження віку згоди з 18 до 9 років, дозволяючи шлюб з неповнолітніми. Водночас, жінки втратять законні права на розлучення, опікунство та частку в спадщині.
У парламенті, де більшість мають консервативні шиїтські партії, підготовлено голосування, яке скасує чинний «закон про особистий статус». За словами представників коаліції, ці зміни нібито узгоджуються з нормами ісламу та «захищають дівчат від аморальних зв’язків».
Подібні спроби перегляду законів про права жінок і дітей вже були у 2014 та 2017 роках, але через суспільний супротив, особливо серед жінок, ініціативи не знайшли підтримки. Однак цього разу, за словами старшого наукового співробітника Chatham House Ренада Мансура, коаліція має достатньо голосів для ухвалення закону.
Аналітики та правозахисники попереджають, що запропоновані зміни фактично знищать основоположні права іракських жінок.
«Ця поправка не лише підриває їхні права, вона їх стирає», – заявила Сара Санбар, дослідниця з Human Rights Watch.
Також висловлюються побоювання, що законопроєкт поглибить релігійний конфлікт у країні, який набув особливої гостроти після повалення режиму Саддама Хусейна у 2003 році. Відтоді вплив шиїтських угруповань, пов’язаних з Іраном, суттєво зріс.
Поправка, яка вже викликала широкий резонанс у соцмережах, піддається гострій критиці з боку активістів, які називають її “легалізацією зґвалтування дітей”. Варто зазначити, що з 1950-х років в Іраку було встановлено мінімальний вік для шлюбу – 18 років. Проте, за даними ЮНІСЕФ, 28% іракських дівчат виходять заміж до досягнення повноліття.
З 2021 року політичний ландшафт Іраку контролюється коаліцією під назвою Координаційна структура, пов’язаною з Іраном, яка вже прийняла низку законів на основі шаріату. Зокрема, це закони, що встановлюють релігійні свята та забороняють ЛГБТК+.
Надія Махмуд, співзасновниця іракського жіночого альянсу Aman, зазначила, що після протестів 2019 року жінки почали відігравати помітнішу роль у суспільстві. Однак критики побоюються, що ухвалення цієї поправки може ускладнити життя наступним поколінням іракських дівчат.
Читайте також: На весіллі в Іраку спалахнула пожежа, яка охопила весь зал для святкувань. Внаслідок цього загинули понад 100 людей, серед яких і наречені, ще 150 зазнали поранень.