20 серп. 2024 12:30
290
Закон набирає чинності через 30 днів з дня його опублікування. Разом з тим громади УПЦ МП матимуть 9 місяців на те, щоб розірвати зв’язки з РПЦ.
20 серпня Верховна Рада прийняла в цілому законопроєкт про заборону діяльності в Україні релігійних організацій, пов’язаних із Росією.
Про це повідомив нардеп від «Голосу» Ярослав Железняк.
«За» проголосували 265 нардепів.
Закон набуде чинності через 30 днів після публікації, але при цьому релігійним організаціям, щодо яких буде встановлений зв'язок з російською православною церквою, надається дев’ять місяців, аби цей зв’язок розірвати. В першому варіанті законопроєкту цей термін складав шість місяців.
Після цього Державна служби з етнополітики та свободи совісті може звертатися до суду задля припинення діяльності релігійної організації. Згідно з законопроєктом, саме ДЕСС має проводити релігієзнавчі експертизи щодо виявлення підлеглості у канонічних та організаційних питаннях із центрами.
Також припинення діяльності релігійної організації у судовому порядку здійснюється у разі засудження її уповноважених осіб за вчинення злочину проти основ національної безпеки України або за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого статтями 161, 258 – 258-6, 436 – 438, 442, 447 Кримінального кодексу України. Це статті – «порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками», «терористичний акт», «пропаганда війни», «планування, підготовка, розв'язування та ведення агресивної війни», «порушення законів та звичаїв війни», «геноцид» та «найманство».
Нагадаємо, станом на травень, з початку повномасштабного вторгнення Росії, лише 685 церков перейшли до Православної церкви України.
За даними фахівців, пік переходів відбувся у 2023 році – тоді до ПЦУ навернулося 386 громад. Від початку цього року їх кількість зросла всього на 96 церков. Найбільше таких церков у Київській, Хмельницькій та Вінницькій областях.
Водночас досі 8 097 церков пов'язані з країною-агресором. Найбільше таких релігійних установ на Донеччині – 683 громади, та на Дніпропетровщині й Вінниччині — по 526 церков.