10 квіт. 2025 16:09
Група художників і нейробіолог відтворили американського композитора Елвіна Люсьєра, який помер у 2021 році. Вони створили «мінімозок», що генерує музичні імпульси з лейкоцитів Люсьєра.
Про це повідомляє Guardian.
Проєкт під назвою Revivification («Відродження») почався ще в 2020 році, і Люсьєр став ідеальним кандидатом для цього експерименту. Він був відомий як один із піонерів експериментальної музики в 20 столітті. У 1965 році Люсьєр став першим художником, який використовував мозкові хвилі для створення живого звуку.
У 2018 році команда художників разом з нейробіологом Стюартом Годжеттсом звернулася до Люсьєра, але лише у 2020 році, коли композитору було 89 років і він страждав від хвороби Паркінсона, він погодився здати свою кров для проєкту.
Кров була надіслана до Гарвардської медичної школи, де лейкоцити перепрограмували в стовбурові клітини. Потім ці клітини були перетворені на церебральні органоїди — тривимірні структури, що нагадують людський мозок. Ці «мінімозки» генерують нейронні сигнали, які були переведені в музику.
Органоїди Люсьєра були вирощені на сітці з 64 електродів, що дозволило вловлювати нейронні сигнали з різних шарів. Для інтерпретації цих сигналів була адаптована платформа з відкритим кодом, що дозволяє генерувати звук.
Художники створили скульптуру з 20 великих параболічних латунних пластин, за кожною з яких розташовані перетворювачі і молотки, що реагують на нейронні імпульси, створюючи звуки.
Під час пандемії COVID-19 команда регулярно зв'язувалася з Люсьєром через Zoom, і навіть коли його стан погіршився, композитор залишався ключовою фігурою проєкту.
«Ми були як студенти, які вчаться у професора. Він міг відрізати все зайве і сконцентруватися на найважливішому», — згадує художник Натан Томпсон.
Люсьєр спочатку пропонував фантастичні ідеї, такі як відправка звукових хвиль на Місяць. Однак команда зрештою зупинилася на перформансі, що відображає його інтерес до нейронних сигналів, акустики та простору.
Вартує зазначити, що органоїди Люсьєра не тільки генерують звук, але й сприймають його. Мікрофони в галереї вловлюють навколишній шум, який перетворюється на електричні сигнали і надсилається назад.
"Нам цікаво, чи буде органоїд змінюватися з часом або навіть навчиться", — зазначає художник Гай Бен-Арі.
Проєкт порушує серйозні етичні та філософські питання щодо біології, штучного інтелекту та авторства. Однак, як зазначають автори Revivification, їхній проєкт — це перш за все мистецтво, а потім наука.
Читайте також: Автор «Гри престолів» побачив на власні очі створених вченими «лютововків»