Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа

Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа
сб, 10 травня
+7
$   41.55
  46.75

В Україні на 1 новий бізнес припадає 1,5 закритих. Експерти назвали причину

8 трав. 2025 12:11

Економіка
0

115

0
В Україні на 1 новий бізнес припадає 1,5 закритих. Експерти назвали причину

Закриттів побільшало на 44% порівняно з тим самим періодом 2024 року.


В Україні на 1 новий бізнес припадає 1,5 закритих. Експерти назвали причину

Майже 82 тисячі нових фопів відкрились та майже 120 тисяч підприємців припинили свою діяльність за перші чотири місяці 2024 року. На один новостворений бізнес припадає 1,5 закритих. До порівняння, минулоріч відкривалось більше малих бізнесів, ніж закривалось. Найпопулярніша галузь серед нових підприємців — роздрібна торгівля: її обрали майже чверть новостворених фопів.

Про це повідомляє Опендатабот.

Загалом цьогоріч закрилось на 37 967 фопів більше, ніж відкрилось. Торік ситуація була іншою: за той самий період навпаки відкрилось на 7 166 фопів більше, ніж закрилось.

Чверть всіх нових фопів займається роздрібною торгівлею: 20 763 підприємці. Ще 7 129 фопів обрали ІТ та консалтинг у програмуванні. Замикає трійку оптова торгівля — 6 216 нових підприємців.

В Україні на 1 новий бізнес припадає 1,5 закритих. Експерти назвали причину

Найбільше фопів цьогоріч зареєстрували у Києві — 11,6 тисячі або 14.2%. Наслідує Дніпропетровщина — 7,8 тисячі (9.6%) та Львівщина — 6,1 тисячі (7.6%).

Цьогоріч жінки ініціюють бізнес активніше за чоловіків: 61% нових фопів були зареєстровані саме жінками. Частка чоловіків склала лише 39%.

В Україні на 1 новий бізнес припадає 1,5 закритих. Експерти назвали причину - фото 2

Голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев на запит Опендатаботу зауважив, що сплеск закриттів фопів на початку року радше повʼязаний із закриттям непрацюючих ФОПів, яким з 1 січня відновили обовʼязок сплати ЄСВ.

«Закривались непрацюючі ФОП 1 та 2 групи, адже для них відновилися довоєнні правила сплати ЄСВ. Також був визначений ВЗ від мінімальної зарплати на 2025 рік — це 800 грн на місяць незалежно від того, здійснюють вони діяльність чи ні. Оскільки такі ФОП не ведуть реальну діяльність, вони ухвалюють рішення про закриття, аби уникнути нарахування податку. Водночас починаючи з березня 2025 р., кількість відкритих ФОП (20 029) більша за ті, що закрились (18 477). Так само й у квітні: 21 517 нових — більше, ніж закритих, на 3 899 підприємців», — коментує Данило Гетьманцев.

На його думку, зміна кількості фопів не характеризує покращення або погіршення економічних процесів в країні, оскільки діюча спрощена система оподаткування широко використовується для мінімізації у сплаті податків або уникнення мобілізації. Прикладом може служити популярна схема використання фопів замість найманих працівників.

Фахівець з питань економічної та податкової політики Олег Гетман вважає, що ці зміни переважно вплинули на так званих «сплячих фопів» — тобто людей, які не вели активно підприємницьку діяльність, або робили це епізодично. Водночас для фопів, що працювали та мали обіги й прибуток, нічого істотно не змінилось.

Ті ж, хто на воєнний час заморозили свою діяльність, та думали, що робити зі своєю справою, будуть закриватись й надалі — втім ситуація буде вирівнюватись у найближчі місяці. Експерт очікує, що за підсумками 2025 року в цілому кількість відкритих та закритих фопів буде приблизно рівною — на відміну від попередніх років, коли новостворених бізнесів було більше.

У перший тиждень травня зафіксовано найбільшу кількість відкриттів фопів цьогоріч: 7 014. Загалом 88 388 нових підприємців вже зареєстровано від початку року станом на початок травня.

Нагадаємо, Гетманцев розповів, коли українцям очікувати підвищення податків.