6 трав. 2025 17:24
До завершення війни в Україні питання про збільшення податкового навантаження на громадян розглядатися не буде. Ба більше — після скасування воєнного стану можливе навіть зниження деяких податків.
Про це повідомив голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев в інтерв’ю виданню Главком.
За словами Гетманцева, поточний склад парламенту не розглядає жодних законодавчих ініціатив щодо збільшення податків. Верховна Рада нині працює в умовах продовжених повноважень, які діють у рамках воєнного стану.
«Жодних додаткових податків або нових фіскальних обтяжень — ані для громадян, ані для бізнесу — в цей період не передбачається», — наголосив він.
Зміни після війни
У майбутньому, після завершення бойових дій, можливе коригування податкової політики. Наприклад, зі скасуванням воєнного стану ставка військового збору автоматично повернеться до рівня 1,5% — так передбачено чинним законодавством.
«Деякі податки після завершення війни будуть зменшені — у деяких випадках до двох третин», — уточнив Гетманцев у своєму Telegram-каналі.
Нові ініціативи та євроінтеграція
Однією з найближчих законодавчих ініціатив стане впровадження директиви DAC7. Документ передбачає створення механізмів податкової звітності для цифрових платформ, які зобов’язані надавати інформацію про своїх продавців. Це — частина зобов’язань України на шляху до членства в ЄС.
«Це непростий, але необхідний крок. Ми маємо адаптувати європейські стандарти контролю в онлайн-просторі», — зазначив депутат.
Податкова реформа до 2030 року
Гетманцев також торкнувся теми довгострокової податкової реформи. Вона передбачає два етапи: спершу — оновлення структури податкової та митної служб, далі — перегляд принципів оподаткування фізичних осіб і прибутку компаній.
«Наразі не час для фіскальних змін. Поки триває війна, пріоритет — безпека. Після цього — вибори. І лише потім можна буде приймати нові економічні рішення», — пояснив він.
Що зараз із податками
Сьогодні українські роботодавці зобов’язані утримувати 18% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) та 5% військового збору. Разом ці платежі складають 23% від зарплати працівника.
Утім, якщо працівник має право на податкову соціальну пільгу, сума податку може бути зменшена. Така пільга надається, якщо дохід не перевищує 4 240 грн.
Раніше ми писали, що 16 березня у низці українських ЗМІ з’явилася інформація із клікбейтними заголовками про нібито заплановане Міністерством фінансів підвищення податків для ФОПів. У Міністерстві фінансів України повідомили, що ця інформація не відповідає дійсності й має маніпулятивний характер.