7 трав. 2024 11:03
380
Місцеві жителі розповіли, звідки походить така неординарна пасхальна традиція.
У селі Берлин, Бродівського району, що на Львівщині, є цікава народна традиція: у перші дні великодніх свят водять театралізованого коня.
Кінь, у супроводі свого погонича, підходить до людей – кланяється їм, а конюх, вітаючись, промовляє: «Христос Воскрес! Дайте коневі на овес». Відтак, селяни, кожен у своїй можливості, певним чином обдаровують коня грошима. А ще дошкільна дітвора може покататися на коні верхи, сфотографуватися тощо.
Про це розповіла викладачка «Майстерні активних» Евеліна Колодзінська.
Традиції «водіння коня» близько ста років, і походить вона від свята Першої борозни, яке було величною подією селі. Усі господарі з'їжджалися кіньми на одне поле і прокладали першу борозну, освячували її, а потім частувалися, розклавши гостинці на своїх возах.
«Це було величне свято. Саме тоді у Берлині діяв драматичний гурток під керівництвом директора початкової школи Лонгина Чуми, який поставив гумористичну виставу про коня, який за зиму змарнів, бо господарі про нього не дбали. Кінь після вистави ходив поміж возами і просив гроші на овес. За пожертву кланявся тричі. Із забороною свята Першої борозни після 1939 року коня запросили дівчата до водіння гаївок. Так він і з'явився на Великдень серед гурт , щоб розважати присутніх, нести позитив і радість», - зазначає викладачка Берлинської ЗОШ Ольга Андріїв.
За її словами, кінь пережив не лише атеїстичні часи, а й німецьку окупацію села, «ковідні» часи та сучасну війну.
Цікаво, що в жодному із сусідніх сіл такої традиції немає.
Нагадаємо, на Великдень у Софії Київській лунав дзвін «Мазепа».