12 трав. 2025 11:39
Від початку функціонування Українського морського коридору порти "Великої Одеси" обробили 120 млн тонн вантажів, з яких 76 млн тонн — аграрна продукція. Лише у 2025 році перевезено понад 28 млн тонн, включаючи понад 15 млн тонн зернових.
Про це повідомляє Міністерство розвитку громад і територій України.
Завдяки Українському коридору вітчизняні виробники зберегли конкурентоспроможність на світових ринках та забезпечили стабільні валютні надходження у вітчизняну економіку. За оцінками НБУ, до 30% експорту металопродукції проходить саме через цей маршрут. Для агросектору економічний ефект оцінюється у 15–20% доданої вартості.
Український морський коридор забезпечив експорт продукції до 53 країн світу, включаючи Кенію, Джибуті та Бангладеш. Для ринків Північної Африки та Південно-Східної Азії саме морський шлях залишається економічно найвигіднішим, оскільки перевезення сушею робило б українське зерно неконкурентним за ціною.
Попри постійні обстріли портової інфраструктури, Український коридор продовжує функціонувати та залишається ключовим елементом глобальної продовольчої безпеки, забезпечуючи стабільне постачання зернових у регіони з обмеженим доступом до інших маршрутів.
“Минулоріч лише в Одеській області повітряна тривога оголошувалась понад 800 разів. Сукупний час, коли працівники портів були змушені переривати операції та перебувати в укриттях, становить понад 32 доби. Попри ці умови логістичний процес не зупинявся і забезпечував стабільний експорт. Україна продовжує виконувати важливу функцію у світовій продовольчій системі», – наголошує Олексій Кулеба, віце-прем'єр-міністр з відновлення України.
Створення та стабільна робота морського коридору зміцнюють транспортну інфраструктуру України, сприяють диверсифікації експортних маршрутів і підвищують економічну стійкість країни.
Український коридор було створено після припинення роботи “зернового коридору”, організованого за ініціативою Президента України Володимира Зеленського за підтримки ООН та Туреччини. Після чергових блокувань з боку Росії, яка була на той момент однією зі сторін угоди, було впроваджено альтернативний маршрут, який і отримав назву Український морський коридор.