6 трав. 2025 13:55
Сучасні військові пісні витіснили старі пісні про війну. Нові композиції почали з’являтися після 2014-го року. Особливий сплеск патріотичної музики відбувся у 2022-му, коли Росія після масштабним наступом на українські землі.
Пісні під час війни присвячують воїнам на передовій, Повітряним силам, піхотинцям, морській піхоті та різним родам військ. Українські бойові пісні підіймають дух солдатам.
Мелодії війни – також про біль розлуки і втрати, про несправедливість і бажання перемогти.
Українські пісні про війну дуже різні за своїми сенсами і посилом. Навесні 2022-го вийшла робота «Мить». У ній музиканти розмірковують про моральний стан людей, які переживають війну. Скільки вони можуть витримувати несправедливість і горе? Робота про відчай, який на межі із вірою у краще.
У відео можна побачити мешканців Херсонщини у перші дні після деокупації області. У їхніх поглядах – тінь війни.
У композиції музиканти розповіли, що пишаються тими, хто став на захист Батьківщини. Українці в боргу перед оборонцями і обов’язково здобудуть перемогу. У відео зібрали патріотичні кадри.
Ця військова музика з’явилася на світ до того, як РФ розпочала масштабне вторгнення. Основою став текст поета Миколи Бровченка. Артисти говорять, що композиція є вісником того, війна рано чи пізно завершиться і всі обов’язково повернуться до своїх мам.
Пісні, народжені війною, не можуть бути без її невід’ємної частини – повітряної тривоги. SHUMEI передав у кліпі стан душі дорослих і маленьких українців. Заспівав про захисників. На початку лунає пронизливий звук сирени, що означає ракетну загрозу.
Музика війни – це лише емоційна лірика, але й жорсткий реп. Автором «Вавилону» є репер Олександр Ярмак, який під час повномасштабного вторгнення приєднався до лав ЗСУ. Якщо до 2021-го у його репертуарі переважала російська, то наразі всі композиції, як і пісні війни – лише рідною мовою.
Нові українські пісні під час війни часто мають присвяту. Так сталося із цими музичними рядками. Реп-виконавець присвятив їх своєму другу дитинства Валентину Коноводову, який віддав своє життя за Україну.
Сумні пісні про війну розповідають про втрату рідної домівки та непереборне бажання повернутися нараз. Хоча, на перший погляд, пісня хлопців про переїзд, однак після окупації української землі вона набула іншого змісту.
Спершу «Воїни світла, воїни добра…» лунали на барикадах Майдану, щоправда – російською… Після великого наступу на українську землю Сергій Міхалок переклав рядки на українську і вони набули нового звучання і популярності. Пісні про воїнів світла швидко увійшли до плейлистів українців.
Пісні про війну в Україні не можливі без оплакування втрат. Ворожі атаки забирають у нас найцінніше – життя рідних та друзів, які стали на захист країни. SHUMEI переспівав давно відомо пісню «Біля тополі», яка розповідає про біль втрати батьками сина.
Українська музика про війну представлена також дуетами, зокрема гурту Без обмежень та співачки Злати Огнєвіч. Спільна робота розкриває міць українського народу і непереборне бажання залишатися незалежними і вільними.
Сучасна українська патріотична музика оспівує міста, за які велися пекельні бої, коли захисники проявляли небачену стійкість і до останнього чинили опір.
У кліпі «Бахмута» – реальні військові та бойова робота артилерії по цілях окупантів. Місто стало одним із символів російсько-української війни. У кадрах – підрозділ 59 гаубичного артдивізіону 45 окремої артилерійської бригади.
Музика про війну від Океану Ельзи – особлива. Чимало текстів, написаних до вторгнення, стали актуальними і розкрили свій зміст саме після приходу окупантів. «Скільки ще?» – питання, яке болить кожного українці і українку.
Артисти кажуть, що «Відповідь» - це про біль, про пам’ять, довічну вдячність і непростий шлях до перемоги.
Океан Ельзи присвятив пісню Маріуполю та його захисникам. Мелодії війни – про стійкість оборонців, які мужньо боронили «Азовсталь».
Нові пісні про війну часто створюються після певних подій. Так сталося і з цією композицією. Виконавиця розповіла, що написала текст після того, як окупанти знищили український літак «Мрія» Ан-225. Артистка каже, що сьогодні найбільша мрія кожного – про свободу.
Буде весна,
Макс Барських
Російськомовний раніше Бакс Барських почав співати українською після вторгнення у 2022-му. Якщо говорити про сучасні пісні про війну, то однією з перший була його композиція: «Хай буде весна, Поки ми стоїмо до кінця, І нас не зламає війна, Наша віра єднає серця, Україна навіки жива».
Українські пісні війни почали з’являтися не у 2022-му, а ще в 2014-му. Увесь цей час вони не втрачали актуальності. «Повертайся живими» від Світлани Тарабарової виникла після окупації Криму і приходу «зелених чоловічків».
Пісні про війну здатні підтримати дух військових і цивільних. У перші дні вторгнення такі рядки дарували віру у майбутнє. «Тому що я – Україна, я витримаю все» від NK лунали з телевізорів, автомобілів та радіоприймачів.
Культурний десант став платформою, яка об’єднала військовослужбовців творчих професій та артистів. Створені пісні про солдатів мають на меті підтримати морально-психологічний стан. Ініціював неформальне об’єднання Миколай Сєрга.
Композицію присвятили авангарду українського війська. Воїнам, ім'я яких викликає страх в окупантів. Вони ніколи не здаються та не відступають — Десантно-штурмовим військам Збройних Сил України.
Пісні під час війни про піхоту оспівують тих, хто дивиться смерті в очі. Вони про тих, чиї кроки вимірюють ціну нашої свободи.
Армійські пісні також присвячуються бойовим медикам, які у цілодобовому режимі ризикують власним життям, щоб врятувати українських воїнів. Дістають їх із пекла…
Українські пісні під час війни виконують також військовослужбовці, які пройшли бойові дії. У мирному житті Юрій Іваськевич був оперним співаком. Коли почалося масштабне вторгнення, став стрільцем. Втративши ногу, долучився до Культурного десанту.
Військовий та музикант Олександр Ремез створив пісню, яку присвятив усім, хто не покидає свої домівки навіть попри складні моменти.
Українські кліпи про війну часто мають впізнавані обличчя, у цій роботі є Сергій Жадан, Юлія «Куба» Сідорова, Гамлет Зіньківський, Дмитро Кабанець та інші.
Українські пісні військового часу – про жінок. «Місто наречених» стало присвятою жінкам, чоловіків яких забрала кривава війна. Це про нестерпний біль, передати який словами неможливо.
Кліп, за словами виконавця, також про надію, теплі спогади і вічну любов.
Всі ці композиції лунали у перші дні вторгнення, тому можуть сміливо мати звання народні пісні про війну: їх повторювали як дорослі, так і діти.
Дитячі пісні про війну українською мовою – не про бойові дії, а про любов до України. Це патріотичні рядки, які лунають під час занять у дитсадках і школах.
Читайте також: Як українська пісня «Плаття твоє із ситцю» стала російським хітом «Дым сигарет с ментолом».