16 лип. 2025 12:37
У Львові лікарі провели юнакові дві пересадки серця поспіль, адже його власний орган перестав працювати, а перший донорський – відмовив. Дві операції відбулися протягом 52 годин. Дорогою до лікарні пацієнта ще й пронизував струм від несправного дефібрилятора в серці. Дісталося навіть кардіохірургу, який його забирав.
Про це розповідає Перше медичне об’єднання Львова.
Пацієнт – 20-річний Віталій Дац із Яворова Львівської області. Ваду серця мав ще від народження, однак дізнався про неї лише пів року тому після перенесення вірусної застуди. На той час хлопець перебував у Польщі, а коли його стан став зовсім поганим – повернувся додому.
Спеціалісти однієї з львівських клінік діагностували йому дилатаційну кардіоміопатію. Це захворювання, при якому серце втрачає пружність, роздувається як куля і вже не може перекачувати кров.
«Фракція викиду – за норми 50-70% – 15%. Це критично мало. Єдиний вихід – трансплантація. На додачу розвинулася аритмія і юнаку імплантували кардіовертер-дефібрилятор. За три місяці він почав бити хлопця струмом, а фракція знизилася до 10%», – пояснюють у лікарні.
До лікарні Святого Пантелеймона Віталія доправили реанімобілем уже в критичному стані. Його серце фактично перестало працювати, а дефібрилятор постійно подавав електричний розряд. Лише за одну ніч пацієнт отримав понад 20 ударів струмом, кожен – по 800 вольт. Двічі дісталося навіть кардіохірургу Роману Домашичу, який забирав пристрій з грудей пацієнта.
Спеціалісти відразу внесли Віталія в лист очікування на серце і підключили до ЕКМО – апарату, що замінює роботу серця і легень.
Донорське серце з’явилося за тиждень. Однак виявилося недостатньо здоровим. Та оскільки стан Віталія був критичним і без операції він би помер – лікарі вирішили ризикувати. Серце спершу запрацювало, а через годину – зупинилося. Кардіохірурги знову підключили пацієнта до ЕКМО і повторно внесли до листа очікування.
«Попри мінімальні шанси отримати донорський орган, доля подарувала йому одразу дві такі можливості – з різницею лише у 52 години. Сталося справжнє диво: через 2 доби знову з’явився донор і Віталію пересадили нове серце. Повторна ретрансплантація пройшла успішно. Майже місяць наші спеціалісти боролися за життя Віталія. Цей молодий хлопець наша велика гордість і приклад злагодженої роботи всієї команди», — розповідає Роман Домашич, керівник Центру серця та судин лікарні Святого Пантелеймона.
Минуло вже 3 тижні після трансплантації. Віталій попри слабкість почувається добре, а його нове серце працює стабільно. Попереду на хлопця чекає реабілітація та регулярні контрольні обстеження. Його найбільша мрія зараз – відновитися і знову повернутися до занять у спортзалі.
Поряд з ним мама, яка каже, що її сина врятував Бог руками лікарів і родин донорів, що давали згоди на трансплантації.
Нагадаємо, батьки 4-річної дівчинки погодилися на донорство і врятувати трьох дітей.