9 лип. 2025 17:12
Служба безпеки України спільно з Офісом Генерального прокурора, ДБР, Національною поліцією та Бюро економічної безпеки провела масштабну спецоперацію, в результаті якої вдалося викрити масштабні корупційні схеми на митниці у кількох регіонах країни.
Протягом доби правоохоронці затримали одного з високопосадовців Державної митної служби у Києві та одночасно нейтралізували низку незаконних оборудок у трьох прикордонних областях.
У КИЄВІ затримано заступника керівника Департаменту міжнародної взаємодії Держмитслужби. Слідство встановило, що посадовець заробляв на схемах із незаконним оформленням документів для осіб, які прагнули уникнути мобілізації. Він надавав статус "публічного дипломата" через фіктивне членство у столичній громадській організації, пов’язаній з відомою міжнародною структурою.
Крім того, посадовець вимагав хабарі від мігрантів з Близького Сходу. За певну плату він обіцяв їм сприяння у запобіганні депортації та безперешкодному виїзді до країн Євросоюзу.
Наразі йому та спільнику-посереднику готують підозри за кількома статтями Кримінального кодексу України.
У рамках тієї ж операції силовики викрили ще п’ять корупційних схем на митницях в інших регіонах:
ОДЕСЬКА ОБЛАСТЬ. Четверо співробітників підрозділу з боротьби з контрабандою вимагали хабарі від бізнесменів за безперешкодне вивезення товарів. Також у митних постах області пройшли обшуки — викрито схеми з оформлення вантажів без сплати податків.
ВОЛИНЬ. Тут митники незаконно оформлювали ввезення іноземних авто без митних платежів. Через це держбюджет недоотримав щонайменше 2,7 мільйона гривень.
ЧЕРНІВЕЦЬКА ОБЛАСТЬ. Працівники місцевої митниці сприяли контрабандному переміщенню понад 250 ящиків сигарет до ЄС. Загальна сума вилученого товару — близько 11 мільйонів гривень.
Усі викриті схеми стали частиною системної роботи СБУ щодо захисту прикордонної інфраструктури країни від зовнішнього впливу, контрабанди, нелегальної міграції та інших загроз національній безпеці.
За перше півріччя 2025 року за матеріалами СБУ вже було складено 113 протоколів про порушення митних правил. Завдяки цьому до держбюджету донараховано понад 157 мільйонів гривень, а виявлена контрабанда оцінюється більш ніж у 62 мільйони гривень.
Загалом протягом шести місяців СБУ здійснювала процесуальний супровід у понад 800 справах, що стосуються злочинів на митниці.
Розслідування у справі київського посадовця та корупційних схем у трьох регіонах триває. Порушено провадження за такими статтями Кримінального кодексу України:
Зловмисникам загрожує до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна.