30 квіт. 2024 17:43
1370
Як зрозуміти, коли варто звернутися до лікаря, якщо у вас нежить.
Нежить буває у всіх. Проте інколи колір шмарклів може насторожити. Чи дійсно це просто застуда? Можливо, це свідчить про щось більш серйозне? Фахівці платформи «Бережи себе» розповіли про соплі, зокрема про те, чому вони набувають різних відтінків та чи варто через це бити на сполох.
Якщо у вас нежить, то прозорі шмарклі — це «ідеальний варіант». Таке стається, коли, наприклад, у людини алергія (поліноз) або ви просто зайшли з холоду в тепле приміщення.
Це вже ознака інфекції. Жовтий колір, наприклад, вказує на те, що ваші білі кров’яні тільця «дісталися» до місця, де необхідно побороти інфекцію. А от зелений колір — ознака того, що організм потребує більше захисних тілець, аби впоратись з інфекцією. Існує міф, що слиз зеленого кольору свідчить про бактеріальну природу інфекції. Насправді такий тип слизу може сформуватись при боротьбі як із бактеріальним, так і з вірусним збудником. Проте якщо колір шмарклів не змінюється протягом 10-12 днів, вам варто звернутися до лікаря.
Зміна кольору слизу під час інфекції пов’язана з роботою нашої імунної системи: збільшується кількість певних «захисних» клітин та/або ферментів, які виробляються цими клітинами. За нормального перебігу хвороби вже за кілька днів виділення з носа стають більш прозорими та врешті-решт взагалі зникають.
Це може статися через пошкодження назальних тканин. Наприклад, у вас алергія чи вірусна інфекція (яку ми звикли називати застудою). І ви часто маєте потребу висякати ніс чи використовуєте спреї для носа. У такому разі слизова оболонка пересушується, і ви можете побачити трохи крові в слизу. Якщо це невелика кількість, то можна не хвилюватися. Проте якщо кровотеча триває довго й не спиняється, навіть коли ви перетискаєте перенісся — це привід звернутися по медичну допомогу.
Це ознака того, що в носовій порожнині є пошкодження, як-от подряпина. Цілком можливо, що слиз змішався з засохлою кров’ю, що має коричневий колір.
Звучить моторошно, еге ж? Особливо, якщо ви… курите! Так, сполуки, які ви вдихаєте з димом, можуть змінити колір шмарклів під час застуди. Також це може статися, якщо людина тривалий час працювала серед пилу, в забрудненому середовищі (наприклад, у шахті).
Іноді чорні шмарклі — це ознака грибкової інфекції. А саме — мукормікозу. Це доволі рідкісне, проте дуже небезпечне захворювання. До 80% хворих помирають, якщо вчасно не діагностувати мукормікоз і не розпочати лікування. Особливо це небезпечно для людей з ослабленою імунною системою (внаслідок приймання препаратів, через коронавірус, хронічні хвороби тощо). Звичайно, виключно шмарклями симптоми такої інфекції не обмежуються — грибок може вражати різні органи та системи.
Якщо нежить турбує вас тривалий час, і ви помічаєте зміни в кольорі слизу або інші незвичні симптоми, не відкладайте візит до лікаря/ки.
Серед ознак, які мають насторожити:
Читайте також: Чи можна робити щеплення дитині, яка кашляє?