7 квіт. 2025 15:05
267
Активісти вже висловили занепокоєння.
Президент Володимир Зеленський підписав законопроєкт №12089, який дозволяє залишати незаконно відчужене майно добросовісним набувачам. Активісти вже висловили занепокоєння, що цей закон відкриває можливості для реалізації сумнівних забудов.
Згідно з документом, який був підписаний президентом 7 квітня, закон визначає ситуації, коли майно було придбане у особи, що не мала права його продавати, але покупець не знав про це і не міг знати.
Згідно з пропозиціями, якщо з моменту реєстрації права власності пройшло більше десяти років, то держава або громада не зможуть забрати майно у добросовісного набувача. Однак є винятки: це не стосується об’єктів критичної інфраструктури, стратегічно важливих для економіки та безпеки держави, а також пам’яток культурної спадщини або природно-заповідних територій.
У випадку, якщо суд ухвалить рішення про витребування майна на користь держави, добросовісний набувач отримає компенсацію. Вона буде перерахована на депозитний рахунок суду перед тим, як держава забере майно. Після цього держава зможе вимагати компенсацію від осіб, з вини яких майно було незаконно відчужене.
Закон уже отримав критику від юристів Верховної Ради. Вони зазначають, що документ надає особливі права окремим групам учасників та може бути використаний державою-окупантом, щоб перешкодити поверненню майна на користь України. Активісти також попереджають про загрозу для природних територій та історичних пам'яток.
Після прийняття закону громадськість запустила петицію з проханням до президента накласти вето на цей документ. Одна з петицій уже набрала понад 25 тисяч підписів, але досі не отримала відповіді.
Громадська організація «Спадщина» закликала інші організації приєднатися до позову з вимогою скасування цього закону.
Читайте також: Нардепи підтримали законопроєкт щодо створення поштового банку на базі «Укрпошти»