9 трав. 2025 17:41
Щорічно у травні світ відзначає події, що сталися на завершенні Другої світової війни. Навіть попри те, що минуло 80 років, людство досі шукає відповідь на питання, як таке масштабне кровопролиття могло взагалі відбутися. Кінематограф - один з методів цієї рефлексії.
Редакція Україні.info пропонує підбірку фільмів, які варто подивитися, щоб зрозуміти передумови, відчути перебіг та осягнути наслідки Другої світової війни.
Більшість обивателів часто забуває, що Друга світова війна не закінчилася розгромом гітлерівської Німеччина, а тривала до осені 1945 року, коли про капітуляцію оголосила Японія. Про ці події говорять значно менше.
Фільм «Головнокомандувач Об'єднаного флоту Ісороку Ямамото» для привернення уваги місцевих глядачів локалізували як «Атака на Перл-Гарбор». Хоча безпосередньо цьому бою у стрічці відведено порівняно мало уваги. Картина розповідає про адмірала Японського флоту, на якого проти власної волі, випала доля вести в бій головну силу армії. Стрічка детально показує передумови, настрої та причини вступу країни у Другу світову війну і те, чим це для неї закінчилося.
Екранізація книги німецького журналіста Тимура Вермеша, в якій автор розмірковує про те, щоб сталося, якби Гітлер раптом потрапив у наш час. Це надзвичайно сатирична комедія, яка змушує задуматися.
Фільм частково знятий у форматі реального запису, коли актор в образі фюрера виходив на вулиці Берліну та починав діалоги з людьми. Чого лише варта сцена, де Гітлер вривається до офісу націонал-соціалістичної партії та робить там розгром. Фільм залишає неоднозначні емоції, тому що наочно показує, що історія здатна повторитися. На жаль…
Історія рятувальної операції затиснутих німецькими військами британських та французьких солдатів на узбережжі біля містечка Дюнкерк, яка сталася на початку Другої світової війни. Режисер Крістофер Нолан зняв фільм без броварщини, а з акцентом на відчуття людини, яка опинилася у патовій ситуації.
У стрічці немає сцен боїв чи звірств ворога, моральних дилем про обов’язок чи захист Батьківщини. Навпаки, вона просякнута відчуттям всеохопної безвиході, якою і є війна. Зміст картини найкраще ілюструє одна з фраз фільму: «Ви вижили і це головне».
У 2024 році вийшов фільм, де ірландський актор Пірс Броснан зіграв ветерана Другої світової війни. Чоловік вирушає до Франції на вшанування пам’яті полеглих бійців у день висадки союзників. Але головний герой тепер мусить зустрітися віч на віч зі своїми страхами та переконаннями і врешті відпустити пережите.
«Великий утікач» - схожий за сюжетом фільм, але у головній ролі надзвичайний актор Майкл Кейн. В основу сюжету покладено реальна історія ветерана Бернарда Джордана, який втік з будинку для престарілих, щоб потрапити на відзначення ювілею висадки союзних військ у 2014 році.
Зворушлива картина. В одній зі сцен головний герой зустрічає в барі німецьких ветеранів, які також приїхали вшанувати полеглих побратимів. Колишній бійці ворожих армій знаходять порозуміння та примирення попри пережите в минулому.
Читайте також
Автор – Михайло Чорнопиский