28 серп. 2024 14:21
926
Боятися – це природний стан для людини, який допомагав їй виживати протягом всього часу існування людства. Та якщо сьогодні страх бере над вами гору та безпосередньо впливає на ваше буденне життя, варто замислитися. Пропонуємо розібратися, коли страх стає фобією, та як з нею можна впоратися.
Що таке фобія? Фобія – це різкий та сильний ірраціональний страх перед певним об’єктом, ситуацією чи явищем, який заважає людині нормально функціонувати.
Під час контакту з об’єктом страху, в людини можуть траплятися запаморочення, тремор, втрата свідомості, виникати напади задухи, сильне потовиділення, нудота, блювання. Людина з фобією може кричати та плакати під час зіткнення зі своїм страхом.
Психологи виводять фобії в окремий вид тривожного розладу, адже людина з фобією, зазвичай намагається уникати будь-яких варіантів контакту зі своїм страхом, що може сильно впливати на її життя в соціумі.
Фобії можуть виникати як з дитинства, так і в дорослому віці. До того ж появу деяких фобій викликає генетична схильність. В останньому випадку, якщо в когось з членів сім’ї були тривожні розлади, пов’язані з певними об’єктами або явищами, успадкувати страх може й малюк.
Розвиток фобії також може бути спричинений надмірним стресом, який продовжується тривалий час. Крім того, фобія може виникнути, коли людина живе у небезпечному середовищі. Наприклад, там де багато змій чи комах, поруч проживають певні види диких звірів, часто трапляються лісові пожежі чи землетруси. Природні явища, такі як дощ, сніг чи вітер також можуть сприяти появі тривожних розладів, пов’язаних з цими явищами.
Нерідко фобії можуть ставати продовженням травматичних подій, що сталися з людиною в дитинстві. Так само травмуючий досвід, отриманий людиною в дорослому віці, може закріпитися з нею на все життя. Наприклад, укус павука, з якими довелося терміново звертатися до лікарні, адже виникла сильна алергія, може змусити людину назавжди уникати будь-яких видів павуків в майбутньому та панічно реагувати на їх спонтанну появу. Ця фобія називається – арахнофобія. Людина, що боїться павуків, може гостро реагувати не тільки, коли бачить живого павука перед собою, а й просто на малюнок із зображенням павука.
Варто зазначити, що іноді фобії виникають як наслідок зовсім інших страхів. До прикладу, людина турбується, що помре мама, але вона настільки боїться цієї події, що мозок заради емоційної розгрузки обирає собі зовсім інший «об’єкт» втілення страху, наприклад, страх висоти чи страх закритих приміщень.
Насправді видів фобій досить багато. Визначених та описаних у підручниках – близько 200. Тож в приблизний список фобій, зазвичай, включають найпоширеніші фобії, від яких страждає найбільша кількість людей по всьому світу:
Також у світі існує чимало досить специфічних фобій. Наприклад, графофобія – це боязнь писати від руки, чи боязнь овочів – лаханофобія. Ми склали список найдивніших фобій, щоб довести, очі у страху дійсно великі, а людина може боятися будь-чого.
Страх може виникати як відповідь організму на травматичний досвід, моделювання поведінки оточуючих, часто близьких людей, або загальна тривожність та висока чутливість людини. Тому перед тим, як побороти страх, варто з’ясувати його причину.
Якщо страх пов'язаний з реальною загрозою життю або здоров’ю людини – це здорова реакція, яка є нормою і допомагає людині вижити. Втім, якщо страх ірраціональний і не становить небезпеки для людини, варто звернутися до спеціаліста або проводити самостійні терапевтичні практики.
Відповівши на ці питання варто знайти способи, які допоможуть знизити загальну тривожність.
Наприклад: активні заняття спортом, регулярні пробіжки, йога, пілатес, медитації, читання позитивних книжок, прослуховування спокійної, позитивної музики, включення до раціону великої кількості різноманітних овочів та фруктів, відмова від вживання кави, енергетичних напоїв та тютюну.
Якщо домашні практики по зниженню тривожності не допомагають, слід звернутися до психотерапевта. Найчастіше з фобіями працюють експерти з когнітивно-поведінкової терапії, які допомагають приборкати негативні думки, що пов’язані зі страхами.
Робота з психотерапевтом може включати також й завдання щодо створення комунікації зі своїми страхами. Наприклад, якщо людина боїться темряви, то на практичних уроках, вона зможе поступово зустрічатися з об’єктом свого страху та вчитися правильно реагувати на нього й суттєво знизити свою тривожність.
Також у важких випадках для лікування деяких фобій можуть використовувати антидепресанти та препарати по зниженню гострої реакції на страх.