Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа

Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа
сб, 23 листопада
-0
$   41.32
  42.99

Коли колядують, щедрують, посівають? Нові дати

29 листоп. 2023 15:23

Останнє оновлення  
29 лип. 2024 14:01
Суспільство
0

1388

0
Коли колядують, щедрують, посівають? Нові дати

Після переходу на новоюліанський календар змінилися дати деяких українських обрядів


Screenshot_15

Українці цінують свої звичаї і традиції. Обрядовість є невід’ємною частиною свят. Коли приходить зима, всі починають пригадувати дати, коли в Україні колядують, щедрують та посівають. Цьогоріч Православна автокефальна церква перейшла на новоюліанський календар, саме тому ми отримали нові дати новорічних свят. Відповідно, змінилися числа Коляди, Щедрого вечора та Святого вечора.

Коли колядують?

Дата Коляди. Коли Різдво святкували 7 січня, то колядувати починали саме в цей день. Оскільки нова дата Різдва змінилася на 25 грудня, то й колядувати тепер потрібно в інші числа.

Отже, українці можуть почати колядувати 25 грудня і аж до Нового року, що традиційно маємо 1 січня. Тож приготуйте різдвяну зірку і вертеп.

Коли щедрують?

Старий Новий рік в Україні раніше відзначали 14 січня. Саме у переддень Василя, на Маланки в оселях чекали щедрівників. Тобто 13 січня. Новий церковний календар вніс зміни. Колись жартували, що в українців два Нових роки (за новим та старим стилем), тепер же все буде в один день.

Отож щедрувати починаємо 31 грудня і до Водохреща, що тепер маємо 6 січня.

Саме на Маланки прийнято переодягатися у тварин і фольклорних персонажів.

Коли посівають?

Традиційно українці посівали двічі під час зимових свят – зранку 1 січня та 14 січня. Тепер посівальників варто чекати лише вранці 1 січня, оскільки з переходом на новий церковний календар Старого Нового року вже немає.

Варто зазначити, що існують регіональні звичаї і традиції. Саме тому дати для колядування, щедрування та посівання в Україні можуть відрізнятися. Але разом з цим вони «прив’язані» до календарних свят.

Що змінив новий церковний календар

До того, як ПЦУ перейшла на нове літочислення, ми користувалися двома календарями. Астрономічний календар використовували у світському житті. Календарі мають розбіжність у 13 днів. На Новоюліанський перейшли для того, щоб не вираховувати постійно, який сьогодні день за старим календарем.

Коли колядують, щедрують, посівають? Нові дати

24 трав. 2023 17:20

Останнє оновлення  
29 лип. 2024 14:00
Суспільство
0

4672

0
Новий церковний календар 2023. Коли святкуємо Різдво, Миколая і Великдень

 ПЦУ з 1 вересня перейде на новий стиль для нерухомих свят, але збережеться чинна Пасхалія


345591107_221956440539635_7445194387108462848_n

Православна Церква України з 1 вересня перейде на Новоюліанський календар. Відповідне рішення ухвалив Архієрейський Собор під головуванням Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія.

Загальне вживання Новоюліанського календаря, після затвердження цього рішення Помісним Собором 27 липня 2023, буде запроваджене з 1 вересня, коли розпочинається новий церковний рік.

Водночас парафії і монастирі, які бажають дотримуватися старого календаря, матимуть цю можливість – календарна реформа відбудеться без примусу, поступово і усвідомлено.

За новим календарем віряни почнуть жити від 1 вересня. Відтоді святкуватимуть більшість релігійних свят в інші дати.

Святкування Різдва припадатиме на 25 грудня замість 7 січня.

Відповідно змістяться дати інших релігійних свят: Покрови (припаде на 1 жовтня), Водохреща (6 січня), Святого Миколая (6 грудня).

Водночас Великдень та Трійцю святкуватимуть по-старому, тобто церковники вираховуватимуть дати вручну, як і раніше.

Новий церковний календар 2023. Коли святкуємо Різдво, Миколая і Великдень