Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа

Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа
пт, 04 жовтня
+12
$   41.22
  45.52

1 жовт. 2024 16:38

Останнє оновлення  
1 жовт. 2024 16:38
Технології та наука
0

153

0

Гора Еверест продовжує рости, – науковці

Гора Еверест продовжує рости, – науковці

Вчені назвали фактори, які впливають на збільшення висоти Евересту.


Найвища гора світу Еверест виросла на 15-50 сантиметрів протягом останніх 89 тисяч років. Її висота продовжує збільшуватися на 0,16—0,53 мм кожного року. Причиною стала ерозія поблизьких річок.

Про це пише The Guardian.

Гімалаї утворилися під тиском від зіткнення Індійської та Євразійської плит 40—50 мільйонів років тому. Однак не лише тектоніка плит залишається головною причиною їхнього постійного підйому. Існують й інші фактори.

Згідно наукового дослідження, опублікованого у Nature Geoscience, вченим вдалося створити комп’ютерні моделі еволюції річкових мереж у Гімалаях.

Результати показали, що приблизно 89 тисяч років тому верхня течія річки Арун, що на північ від Евересту, злилася з її нижньою течією внаслідок ерозії останньої. Через це вся річка Арун стала частиною системи річки Косі.

Науковці припускають, що зміна маршруту через «захоплення річки» призвела до збільшення ерозії річки поблизу Евересту й утворення ущелини річки Арун. Дослідники кажуть, що зменшення ваги земної кори внаслідок вимивання природних речовин призвело до підняття навколишнього ґрунту. Взаємодія між ерозією річки Арун і висхідним тиском мантії Землі дає горі Еверест поштовх для підняття. Інакше цей процес називають ізостатичним відскоком.

«Гора Еверест і сусідні з нею вершини ростуть, тому що ізостатичний відскок підіймає їх швидше, ніж ерозія зношує їх», — сказав один зі співавторів дослідження доктор Метью Фокс.

Нагадаємо, молодят із Чехії, які заблукали в горах, врятували українські прикордонники.