9 серп. 2024 14:01
1252
Що відомо про епідуральну анестезію.
Існує чимало міфів і страшилок про пологи, а також методи, якими користуються лікарі для того, щоб дитина з’явилася на світ. Один із них – епідуральна анестезія.
Україна.info зібрала доказову інформацію про епідуральний наркоз.
Завідувач львівського пологового будинку Вальдемар Надіжко в інтерв’ю для проєкту LUKI розповів, що таке епідуральна анестезія: за і проти.
Епідуральне знеболення – це той метод, який дозволяє реально зняти біль у пологах. Він тривалий час використовується у всьому цивілізованому світі.
«Якби протягом десятків років були зауважені проблеми, пов’язані з епідуралкою, навіть із віддаленими наслідками, то це вже було б опубліковано у традиційних журналах, а не у пресі сумнівного гатунку. Відповідно препарат або модифікували б, або заборонили б до використання.
Але зараз – це той метод, що є золотим стандартом знеболення під час пологів», – наголошує акушер-гінеколог.
За його переконаннями, люди, які кажуть, що епідуралка – це зло, є подібними до тих, хто називає вакцинацію чіпуванням.
«Завжди був якийсь відсоток людей, котрі відірвані від реалій нашого світу», – резюмує фахівець.
Показ до епідуральної анастезії – біль. Епідуралка проводиться за бажанням жінки. Єдиним приводом для такого знеболення є бажання пацієнта.
Має епідуральна анестезія протипоказання, хоча їх відсоток невеликий:
«Поясніть, чому немає дебатів стосовно знеболення у стоматологів. Чому не кажуть люди: от я пішла до стоматолога, а мені зробили знеболення – то ж не природньо. Давайте тоді лікувати зуби без знеболення, йти оперуватися до хірургів без знеболення», – зауважує Вальдемар Надіжко.
За словами медика, під час ін’єкції препарат практично не потрапляє до загального кровотоку. Тому впливу під час епідуралки на дитину немає.
«Немає жодних офіційних даних, які доводили б, що епідуральна анестезія при пологах має віддалені наслідки або на дитину, або на маму.
То є безпечний метод забрати біль у пологах. Пологи апріорі є болючим процесом.
Біль у пологах – деструктивний елемент. Коли вас болить, ви маєте перейму – вона болить. Тільки вона закінчилися ви замість того, щоб відпочити, думаєте, що зараз прийде нова перейма і болітиме ще більше.
І всі пологи у вас або є біль, або є очікування болю. Епідуралка дозволяє зняти такі відчуття», – переконує Надіжко.
Історії про те, що після епідуралки відняло ноги, відняло мову, повипадало волосся – не мають жодного підтвердження. Акушер-гінеколог називає такі заяви «повною дурнею». На сьогодні епідуральне знеболення є безпечним методом подолати біль в пологах. Його використовують 80% породіль.
Якщо болить спина після епідуральної анестезії, то варто розуміти, що це пов’язано із здійсненням проколу шкіри. Неприємні відчуття минають досить швидко.
«Знеболення варто робити у тому періоді, коли ще немає дуже сильних і дуже болючих перейм. Для того, щоб зробити епідуралку, лікарю-анестезіологу потрібно поставити епідуральний катетер. Це філігранний процес. Тому, бажано, щоб породілля під час процедури або нерухомо посиділа, або полежала.
Відповідно, якщо вас дуже сильно болить, ви не зможете всидіти, щоб поставити той катетер. Тому не варто дочікуватися того періоду, коли вже нестерпно болить і кликати анестезіолога. Лікар не зможе за вами підскакувати, щоб поставити катетер», - пояснює Надіжко.
Медичні заклади, що мають підписані договори з Національною службою здоров’я, послугу анестезії повинні надавати безкоштовно. Це означає, що пацієнту не треба платити за знеболення, не залежно від того, чи планова це операція, чи ургентна. Заклад повинен забезпечити наявність лікарських засобів, що є у Національному переліку або закуповуються централізовано по державних програмах. Про це зазначають в українському МОЗ.
До переліку пакетів, у яких передбачена безкоштовна анестезія, належить: «Медична допомога при пологах» – здійснення зниження больових відчуттів, зокрема епідуральна анестезія та знеболення під час операцій або акушерських процедур, які здійснюються у післяпологовому періоді.
Тому, якщо ви знаєте, що обраний вами пологовий має договір з НЗСУ, то можете вимагати безкоштовного знеболення, навіть якщо вам назвали суму за маніпуляцію.
Читайте також: Цікаві факти про вагітність.