Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа

Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа
ср, 15 січня
-0
$   42.27
  43.32

Догляд за немовлям: що потрібно знати матусі про догляд за новонародженим

8 лип. 2024 18:00

Суспільство
0

199

0
Догляд за немовлям: що потрібно знати матусі про догляд за новонародженим

Поява малюка – радісна подія для кожної родини, а ще - велика відповідальність та щоденна робота. Україна.info зібрала для вас основні рекомендації, як доглядати за новонародженим та що знадобиться малюку у перший місяць життя.


Новонароджена дитина: перший тиждень

Догляд за новонародженим включає низку правил:

  1. Годування. Кожні 2-3 години за потребою малюка потрібно годувати грудним молоком або молочною сумішшю.
  2. Сон. Новонароджені багато сплять. За добу приблизно від 14 до 17 годин. Тому головна ціль матусі - забезпечити малюку комфортне місце для сну.
  3. Догляд за пупком.
  4. Гігієна тіла. Ванна, вчасна заміна пелюшок або памперсів, догляд за шкірою новонародженого.
  5. Догляд за малюком повинен обов’язково включати теплий контакт з матір’ю. Обійми, погладжування, розмови.

Догляд за немовлям з перших днів

Перші дні життя малюка досить складні. Відбувається адаптація до зовсім нового світу. Від 0 до 2 місяців дитина переживає кризу періоду новонародженості. Малюк вчиться пристосовуватися до навколишнього світу, який сильно відрізняється від того, що був у маминому животику. Тому важливо в цей період ретельно дбати про дитину, часто обіймати, гладити, розмовляти, заколисувати.

Дитина повинна розуміти, що оточуючий світ не становить для неї загрози, тут її люблять і піклуються про неї. Тому на питання, що потрібно новонародженому в перший місяць життя – беззаперечно на першому місці будуть ваші любов, турбота та терпіння.

Догляд за немовлям: що потрібно знати матусі про догляд за новонародженим

Як доглядати за немовлям?

З першого дня життя у родині для дитини важливо облаштувати комфортне та безпечне місце для сну. Малюк повинен спати на спині на твердій та рівній поверхні. Це потрібно для того, щоб малюк на захлинувся під час зригування. Також варто подбати про те, щоб в ліжечку не було іграшок, подушок, пелюшок, якщо вони не туго натягнуті. Ці речі можуть привести до задухи. Тому в ліжечку не повинно бути нічого зайвого. Лягати спати разом з новонародженим також – не можна. В приміщенні, де спить малюк, повинна бути комфортна температура: не надто тепло і не надто холодно, приблизно 22-24 градусів тепла.

У приміщенні та поруч з кімнатою, де спить дитина, не можна курити. Запах диму може викликати алергію, а згодом й бронхіальну астму.

Годування малюка повинно відбуватися за потребою та вчасно. Єдина можливість нагадати про це мамі – плач. Варто зауважити, що плакати малюк буде досить часто, адже використовує цей метод як єдиний спосіб комунікації з оточуючими. До дитячого плачу слід завжди прислухатися. Наприклад, якщо дитини рюмсає, крекче та намагається соватись, це може свідчити про необхідність змінити підгузок. Також малюк через плач може сигналізувати про те, що в кімнаті некомфортний температурний режим – холодно або жарко. Плач може говорити й про те, що новонародженому потрібна батьківська увага – обійми та заколисування.

Якщо малюк плаче годинами, нічого не допомагає заспокоїтись – варто проконсультуватися з вашим педіатром, адже такий стан може бути викликаний болем.

Догляд за немовлям: що потрібно знати матусі про догляд за новонародженим - фото 2

Що слід знати про випорожнення малюка?

Вперше малюк випорожнюється протягом 12 годин життя. Перші випорожнення – меконій, в’язка речовина, що має чорно-зелений колір. Через кілька днів меконій змінюється перехідними випорожненнями зеленувато-жовтого кольору, що свідчить про засвоєння грудного молока або суміші. Пізніше випорожнення малюка набувають кашкоподібної консистенції гірчичного кольору.

В перший місяць життя малюк випорожнюється приблизно до 10-15 разів на добу. Тому варто завжди пильнувати, щоб вчасно замінювати пелюшки чи підгузки. Приблизно кожні 2-3 години потрібно замінювати підгузник, щоб запобігти подразненню шкіри. Бажано під час заміни пелюшки чи памперсу підмити малюка. Якщо такої можливості не має і ви перебуваєте не вдома, слід використовувати дитячі вологі серветки.

Як доглядати за новонародженим хлопчиком та чи відрізняється процедура від догляду за новонародженою дівчинкою? Загалом, догляд за немовлятами однаковий. Єдина відмінність у підмиванні.

Новонароджену дівчинку слід підмивати зверху донизу - від лобка до заднього проходу. Новонародженого хлопчика слід підмивати наступним чином: спочатку статевий орган,  потім задній прохід.

Що потрібно для новонародженого під час купання?

Догляд за новонародженою дитиною повинен включати й повноцінне купання у ванні для немовлят. Для комфортного купання у ванні температура води повинна становити близько 36 градусів. Перед процедурою підготуйте необхідний одяг для немовля та рушник.

Після купання не забувайте нанести на шкіру малюка зволожуючий крем для немовлят. Бажано купати дитину ввечері перед годуванням. Так малюк зможе краще заснути і призвичаїтись до певного режиму дня.

Під час догляду за немовлям обов’язково робіть м’який та обережний масаж. Погладжування поліпшують кровообіг, дозволяють мамі та дитині більше зблизитися, а малюку -  краще розслабитися та відпочити.

Також щоденний догляд за немовлям повинен включати протирання рук та очей трохи змоченими у теплій воді ватними дисками. Вушні раковини можна протерти дитячими серветками без проникнення у слуховий канал. Носик, у разі необхідності, потрібно обережно відчищати від слизу.

Після консультації з педіатром варто дізнатися про те, коли краще обрізати нігті вашому малюку. Для деяких дітей це може бути термін в 2 тижні після народження, для інших - тільки після 1 місяця. Підстригати нігті можна тільки дитячими ножицями з заокругленими кінцями, краще після купання, коли нігтики стають м’якішими.

У разі виникнення висипів на шкірі малюка – варто проконсультуватися з лікарем щодо безпечних засобів по догляду за чутливою шкірою.

Догляд за немовлям: що потрібно знати матусі про догляд за новонародженим - фото 3

Догляд за пупком: що потрібно для немовлят?

Догляд за новонародженим в перші дні включає гігієну пупка. Загалом, середній термін відпадання пупка 4-15 днів. Для того, щоб обробити пупок новонародженій дитині, варто мити руки перед кожним контактом. Використовуйте лише той антисептичний засіб, який вам порекомендував педіатр.

Підтримуйте вільну циркуляцію повітря навколо пупка малюка. Так ранка швидше загоїться. Якщо використовуєте памперси, вдягайте ті, що призначені для новонароджених малюків, а верхній край підгузника загинайте таким чином, щоб він не тиснув та не травмував пупок.

Пупковий залишок повинен бути сухим. Тому, щоб прибрати залишки сечі, крові чи бруду, слід промити його з милом під час підмивання чи купання та насухо витерти. Постійно мити пупок непотрібно. Заклеювати чи обробляти спиртовими розчинами – не треба.

Після того, як пупок відпав, ранку слід також тримати сухою з вільним доступом повітря. До кінця першого місяця життя дитини ранка загоїться.

Догляд за немовлям: що потрібно знати матусі про догляд за новонародженим - фото 4

Розвиток дитини в перший місяць життя

В перший місяць життя малюк ще не вміє правильно фокусувати зір, тож намагається пізнавати світ через дотики та голос мами.

Щоб допомогти дитині краще розвиватися:

  • розмовляйте з малюком,
  • співайте пісні,
  • спокійно розповідайте, чим збираєтеся займатися,
  • носіть на руках, погладжуйте;
  • заколисуйте,
  • показуйте іграшки та предмети.

Завдяки вашій інтонації дитина буде звикати до оточуючого світу та формувати мовленнєві навички.

Коли до педіатра?

Перші візити до лікаря дуже важливі. Педіатр зможе оглянути дитину, зробити перевірку здоров’я малюка, а мамі розповісти все, що потрібно знати про догляд за новонародженою дитиною, надати рекомендації по застосуванню гігієнічних засобів та навчить правильному та безпечному масажу.

Візити до лікаря, що потрібні для новонародженої дитини, слід проводити:

  • одразу після виписки з пологового;
  • у віці 2 тижнів;
  • від 1 до 12 місяців – щомісяця.