8 квіт. 2024 19:06
1069
ЦГЗ розповів про вплив алкоголю на ще не народжену дитину
Безпечної дози алкоголю для вагітних не буває. Навіть один келих вина може нашкодити плоду, а після народження — дитині.
Про це розповідає Центр громадського здоров’я МОЗ.
Фахівці зазначають, що споживання будь-якої кількості алкоголю, навіть одного бокала вина, призводить до проникнення етилового спирту крізь плаценту і потрапляння до плода, що розвивається.
Дитина в утробі матері не може нейтралізувати дію етилового спирту через печінку чи в інший спосіб. Алкоголь проникає до організму дитини, і його концентрація не відрізняється від концентрації в крові матері.
Залежно від багатьох факторів, зокрема стажу прийому алкоголю, дози, стану здоров’я матері, сімейної історії тощо, вплив алкоголю може призводити до різних ступенів порушення розвитку дитини та навіть до її смерті.
ЦГЗ назвав список можливих порушень:
Впливи алкоголю на здоров’я об’єднані під загальним терміном фетальний алкогольний спектр розладів (ФАСП), який складається з 4 ступенів:
Алкоголь може вплинути на будь-який орган або систему плода, що розвивається, і як наслідок дитина може мати широкий спектр різноманітних супутніх захворювань.
Нещодавнє дослідження виявило 428 супутніх захворювань у осіб із ФАСП із діагнозами з 18 із 22 розділів Міжнародної статистичної класифікації хвороб і пов’язаних із ними проблем зі здоров’ям.
Внутрішньоутробний вплив алкоголю зумовлює наслідки на все життя, і недіагностований ФАСП часто спричиняє потік пацієнтів до лікарів будь-яких спеціальностей.
Симптоми ФАСП із дитинства до повноліття можуть включати:
Деякі з цих симптомів можуть призвести до труднощів у школі, які можуть зберігатися і в дорослому віці та ускладнювати пошук роботи, соціальну адаптацію тощо.
Низка поведінкових особливостей може зумовлювати проблеми в спілкуванні з іншими, створювати напругу в особистих і сімейних стосунках.
Інші симптоми ФАСП, що можуть проявлятися у дорослому віці:
На сьогодні глобальна поширеність ФАСП серед дітей та молоді становить 7,7 випадків на 1 000 осіб. Але точна кількість дітей і дорослих, що мають якийсь із типів порушень фетального алкогольного спектра, невідома.
Порушення ФАСП найбільш поширені у Європейському регіоні ВООЗ, де їх реєструють у 19,8 випадків на 1 000 населення. Але у деяких районах і громадах фактична кількість тих, хто має один із розладів, може бути вищою.
За деякими даними, ознаки ФАСП реєструють у 1–5% першокласників у США та країнах Західної Європи. Ще важче діагностувати легші форми таких порушень, які іноді виявляються уже в дорослому віці, коли низка захворювань спонукає лікаря вивчити сімейну історію і з’ясовується, що людина піддавалася впливу алкоголю під час внутрішньоутробного розвитку.
Згідно з дослідженнями, оцінки можуть бути заниженими через незареєстровані або недіагностовані випадки ФАСП.
В Україні, на жаль, немає досконалої діагностики порушень фетального алкогольного спектра через труднощі діагностики. За даними ВООЗ, Україна має один із найвищих у світі рівнів поширення фетального алкогольного синдрому — 5 випадків на 1 000 осіб.
Дослідження ВООЗ 2023 року показало, що в Україні 75,2% жінок уживають алкоголь, з них 50,8% — це жінки репродуктивного віку (30–44 роки). Саме в цей період більшість жінок може виносити і народити дитину.