Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа

Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа
сб, 23 листопада
+1
$   41.32
  42.99

Зимові свята без шкоди для фігури – 6 порад

7 груд. 2023 13:09

Останнє оновлення  
29 лип. 2024 14:01
Здоров'я
0

212

0
Зимові свята без шкоди для фігури – 6 порад

З кожним циклом схуднення жиру в тілі стає все більше, а м’язів – все менше.


Screenshot_8

Перед різдвяними святами різко зростає попит на різні марафони схуднення. Люди намагаються привести себе у форму, а згодом – «від’їстися» назад, під час двох-трьох тижнів свят.

Така циклічність схуднення негативно впливає на композицію тіла: з кожним циклом схуднення жиру в тілі стає все більше, а м’язів – все менше.

Фітнес-тренер Віктор Мандзяк розповів у своєму блозі, як провести зимові свята без шкоди для фігури.

«Людина, яка худне до якоїсь події Х, приречена на невдачу. Подія Х проходить, стимулу тримати свою харчову поведінку під контролем більше немає – зайві кілограми повертаються.

Те, що у нашій культурі заведено зловживати їжею на свята, не означає, що така поведінка вигідна хоч комусь із нас. Надлишок калорій завжди йде в запас. І ти не переконаєш свій організм фразою: «Слухай, бро, я ж не заради втіхи. У нас свята, традиції», - пояснює Віктор.

Як не набрати вагу під час свят?

  • Порада №1 – воруши тілом

Жир в тілі накопичується лише тоді, коли в організм надходить більше калорій, ніж організм використовує. Враховуючи, що на свята їжа калорійна, її багато і вона так і проситься до рота, треба зробити, щоб організм витрачав багато калорій.

Єдиний дієвий спосіб тут – фізична активність. Ходи пішки, катайся з дітками на санках, ліпи сніговиків, виконуй фізичні вправи – будь активним.

  • Порада №2 – їж, коли зголоднів

Свята – не зелене світло їсти без упину. Адекватна харчова поведінка передбачає вживання їжі лише в голодному стані. Це правило розповсюджується і на свята. Так, сам факт того, що у холодильнику купа смакоти, провокуватиме бажання частенько до нього заглядати. Боріться з цим! Як тільки з’явиться імпульс щось піджувати, питайте себе: я дійсно голодний?

  • Порада 3 – почни трапезу із ситної їжі

Почни трапезу із ситної некалорійної їжі. Заповніть нею шлунок і тоді на олів’є залишиться менше місця. Для таких страв підходять овочеві салати, фрукти, нежирне м’ясо чи риба.

  • Порада №4 – практикуй періодичне голодування

Народна мудрість каже: «Ситим у гості не ходять», і ми це використаємо собі на користь. Вдома не їжте нічого із самого ранку. Будьте дуже голодними. І коли прийдете в гості, вб’єте одразу трьох зайців: 1) збережете їжу вдома, 2) порадуєте чудовим апетитом, 3) кількість калорій, які ви спожили за день, не перевищить норми. Адже переїдання – це не об’ємний прийом їжі, а коли ти в день спожив більше, ніж потратив.

  • Порада №5 – будні дні аскеза

Не всі дні святкові, свята чергуються з будніми. У свята можна з’їсти трохи більше, а рухатися менше, а у будні дні зробити навпаки: менше налягати на харч, більше шурхати черевиками по снігу. В результаті будні дні компенсують святкові і фігуру буде врятовано.

  • Порада №6 – дозуй алкоголь і вибирай напої без зайвих калорій

Алкоголь для маси тіла нейтральний. Але слід враховувати, що крім калорійного етанолу в алкогольних напоях може бути багато цукру та жирів (коктейлі, десертні вина). Тому раджу вибирати саме сухі вина або щось міцне: горілку, коньяк, віскі. І не зловживайте.

«Ми живемо у час, коли їжа вкрай доступна і неймовірно смачна. Зимові свята – це не зелене світло їсти без упину без наслідків для фігури. За все в життя доводиться платити. Не кидайтеся у крайності, а ловіть баланс», - резюмує Віктор Мандзяк.

Зимові свята без шкоди для фігури – 6 порад

28 листоп. 2023 17:37

Останнє оновлення  
29 лип. 2024 14:01
Здоров'я
0

276

0
Універсальної дієти не існує - як схуднути без шкоди для здоров’я

Порада «просто менше їсти» працює не для всіх і не завжди, адже на здатність людини втрачати і утримувати вагу впливає багато чинників. Тож універсальної «дієти» для всіх немає.


Screenshot_9

59% дорослих українців мають надлишкову вагу, включаючи майже 25% людей із ожирінням. І це один із найвищих показників серед країн Східної Європи та Центральної Азії. Такі дані дослідження STEPS, проведеного в Україні у 2019 році. Це означає, що більшість українців має високий ризик розвитку серцево-судинних хвороб або інших, пов’язаних з надмірною вагою.

Такі цифри наводить Міністерство охорони здоров’я.

«Втрата 5-10% маси тіла має позитивний вплив на здоров’я, проте занадто швидке схуднення може призвести до певних проблем: зниження кількості м’язової тканини, утворення каменів в жовчному міхурі, дефіциту поживних речовин тощо. Але ще важливішим є те, що втрата значної кількості кілограмів впродовж короткого проміжку часу часто веде до повторного набору ваги», - зазначають фахівці.

То що ж робити, якщо ваша вага викликає у вас занепокоєння і як зробити схуднення безпечним?

1. Проведіть «ревізію» харчових звичок

Як і де ви їсте? Скільки разів на день? Приділяєте час обіду чи їсте «на ходу» або перед телевізором? Заведіть щоденник харчування і кілька днів поспіль записуйте (а ще краще – фотографуйте) абсолютно все, що ви п’єте та їсте, а також в якій кількості. Іноді результат такого моніторингу може дуже здивувати.

2. Проаналізуйте спосіб життя і подумайте, що може заважати вам під час схуднення

Як ви почуваєтеся? Чи пропускаєте обід/сніданок? Чи доїдаєте все, що лежить на тарілці, навіть після того, як наситилися? Чи достатньо ви рухаєтеся протягом дня? Відповіді на ці та інші запитання стануть у пригоді і допоможуть скласти подальший план дій. На цьому етапі ви можете звернутися по підтримку до лікаря.

3. Визначте мету, яка стане вашою мотивацією і створіть план її досягнення

Для чого ви хочете схуднути? Запишіть на листочку причини й періодично перечитуйте написане. Подумайте також над планом досягнення мети – для цього краще застосовувати тактику невеличких, але конкретних і реалістичних цілей. Наприклад, «я більше займатимуся спортом» – не найкраща ціль, а от «щовечора я гулятиму 15 хвилин перед сном» – так. Не намагайтеся змінити всі свої звички одночасно, робіть це поступово. Пам’ятайте, що часом на вашому шляху можуть траплятися невдачі, це нормально. Проте важливо не здаватися. 

4. Навчіться відрізняти фізичний голод від емоційного

Часто ми їмо від нудьги, суму чи коли тривожимося. Важливо навчитися їсти, коли ми хочемо їсти, а не коли потребуємо заспокоєння. Намагайтеся припинити їсти трохи раніше ніж ви відчуєте ситість, адже мозок потребує близько 20 хвилин, щоб опрацювати сигнали від шлунку про насичення.

5. Будьте уважними до того, що ви їсте

Пам’ятайте, що ми говоримо не про короткострокову дієту, а про поступову зміну кількості їжі, присутності корисних продуктів, страв і напоїв, оздоровлення харчових звичок і способу життя. Надавайте перевагу продуктам, які дають відчуття насиченості й містять багато клітковини: овочам і зелені, цільнозерновим продуктам, горіхам, ягодам, квасолі, сочевиці; білковим тваринним продуктам (рибі, птиці, яйцям). Зосередьтеся на сезонних продуктах. Пам’ятайте пити воду, коли відчуваєте спрагу.

Дуже важливим є усвідомлення того, що зміни у харчуванні та способі життя мають бути постійними. Інакше марно розраховувати на стабільні результати.

6. Не будьте надто суворими до себе

Часто у бажанні стати кращими «з понеділка» ми намагаємося загнати себе у дуже суворі рамки. Це може призводити до зривів і повернення до старих звичок, а ми до того ще почуваємося винними. Тож залишайте трохи місця для кількох попусків. Наприклад, не відмовляйтеся від чорного шоколаду, проте замість половини плитки з’їжте кілька маленьких шматочків.

7. Ставтеся до змін як до внеску в загальне здоров’я

Спробуйте отримати задоволення від змін, ставтеся до них як до кроків до здоровішого себе. Ходіть пішки, танцюйте, займайтеся йогою, бігайте, прибирайте в кімнаті – знайдіть активності, які будуть вам до душі, і робіть їх якомога частіше. Непогано також опанувати навички самодопомоги при стресі, адже психічне здоров’я також впливає на наше фізичне самопочуття.

8. Їжте повільно і вдумливо. Насолоджуйтесь процесом

Не ігноруйте приймання їжі й не поєднуйте його з іншими активностями, наприклад, відповіддю на листи з електронної пошти. Знаходьте час, щоби спокійно поїсти, оцінити смак страви, відчути насиченість. На основні прийоми їжі повинно виділятися щонайменше 20 хвилин.

Варто обмежити кількість прийомів їжі трьома класичними – сніданком, обідом і вечерею. Пам’ятайте, що кожний перекус додає калорійність до вашого енергетичного балансу.

Багато наукових досліджень підтверджують корисність для контролю ваги обмеження часу прийому їжі протягом доби. Тож намагайтеся снідати пізніше, а вечеряти раніше. Це допоможе вам бачити кращі результати у ваших намаганнях позбутися зайвих кілограмів.

9. Періодично переглядайте цілі

Повертайтеся до списку цілей, які ви визначили, і оцінюйте свої успіхи. Якщо щось іде не так, подумайте, що можна змінити і оновіть список. До тих цілей, що ви вже втілили, додавайте нові, щоби не зупинятися на досягненнях. Хваліть себе за успіхи! Маленькі винагороди (не їжею!) підтримуватимуть вашу мотивацію.

Порада «просто менше їсти» працює не для всіх і не завжди, адже на здатність людини втрачати і утримувати вагу впливає багато чинників. Тож універсальної «дієти» для всіх немає. Проте спосіб життя змінити доведеться. Змінювати сформовані роками звички непросто, але робити це одразу і не треба – достатньо щодня робити маленькі кроки – і все обов’язково вийде! Пам’ятайте: люди з поступовою втратою ваги (від 400 до 900 г на тиждень) мають більше шансів утримати результат, ніж ті, які худнуть швидко.