Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа

Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа
ср, 05 лютого
--1
$   41.76
  43.12

Зеленський підписав закон про ліквідацію МСЕК з 2025 року

30 груд. 2024 16:43

Суспільство
0

402

0
Зеленський підписав закон про ліквідацію МСЕК з 2025 року

Уряд обіцяє значно спростити процедуру отримання статусу інвалідності.


Президент України Володимир Зеленський затвердив закон про ліквідацію медико-соціальних експертних комісій (МСЕК). Відповідний документ, зареєстрований як законопроєкт №12178, набрав необхідних підписів.

Згідно з законом, з 1 січня 2025 року МСЕК припиняють свою діяльність, і на їх місце приходить новий підхід – оцінювання повсякденного функціонування.

Уряд обіцяє значно спростити процедуру отримання статусу інвалідності. Основні процеси будуть скорочені, а їх реалізація переведена в цифровий формат. Усі етапи оцінювання фіксуватимуться в електронній системі, що дозволить мінімізувати корупційні ризики.

Ця реформа має на меті зробити систему більш прозорою, доступною та ефективною для всіх громадян України.

Нагадаємо, 19 грудня депутати Верховної Ради проголосували за законопроєкт №12178, що передбачає ліквідацію медико-соціальної експертної комісії.

Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко уточнив, що з 1 січня 2025 року запрацює нова система оцінювання повсякденного функціонування, яку будуть проводити експертні команди лікарів-практиків, а застаріла система медико-соціальної експертизи буде ліквідована.

За словами урядовця, вже сформовано 1348 експертних команд, до яких увійшли понад 4300 лікарів. Це більш як утричі більше, ніж було у МСЕК. Вони працюватимуть у 286 лікарнях по всій Україні.

Ключові нововведення із 1 січня 2025 року

  • Новий підхід до оцінювання: експертні команди проводитимуть оцінювання в електронній системі, яке враховує реальні потреби людини.
  • Прозорість і деперсоналізація процесів: команди формуватимуться автоматично за принципом випадковості, а дані лікарів і пацієнтів залишатимуться прихованими до моменту оцінювання.
  • Можливість оскарження: рішення експертних команд можна оскаржувати в Центрі оцінювання функціонального стану, до складу яких входитимуть лікарі з державних закладів охорони здоровʼя з усієї країни.
  • Впровадження міжнародних стандартів: закон закладає фундамент для використання Міжнародної класифікації функціонування (МКФ) в освітній, соціальній та інших сферах.
  • Збереження чинності старих документів: усі довідки та документи, видані МСЕК до 1 січня 2025 року, залишаються чинними. Вони й надалі будуть підставою для отримання соціальних гарантій, прав, пільг, пенсій, компенсацій та інших виплат протягом терміну дії документів.
  • Передача справ від МСЕК: визначено обовʼязок для МСЕК забезпечити передачу визначеним закладам охорони здоровʼя всіх наявних у них медико-експертних справ та архівних документів.
  • Прозорість даних: статистичні дані оцінювання повсякденного функціонування будуть оприлюднюватися для громадського моніторингу та запобігання корупції.