Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа

Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа
вт, 28 травня
+25
$   40.4
  43.97

26 груд. 2023 10:11

Останнє оновлення  
26 груд. 2023 10:11
Суспільство
0

135

0

Законопроєкт про мобілізацію та військовий облік: розповіли, хто має право на відстрочку

Законопроєкт про мобілізацію та військовий облік: розповіли, хто має право на відстрочку

У тексті законопроєкту про удосконалення мобілізації і військового обліку йдеться про зміну призовного віку та уточнення щодо осіб, які мають право на відстрочку.


Кабінет міністрів України вніс до Верховної Ради законопроєкт про удосконалення мобілізації і військового обліку.

Про це йдеться у тексті законопроєкту.

У законопроєкті № 10378 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби» пропонується змінити призовний вік з 27 до 25 років.

Також в пояснювальній записці вказується, що право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації мають особи з інвалідністю І чи ІІ групи, або особи, які тимчасово не придатні.

 • особи, дружина (чоловік) яких з числа осіб з інвалідністю I або II групи та/або одного зі своїх батьків або батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I або II групи за умови, що такі особи з інвалідністю обрали військовозобов'язаного для здійснення за ними догляду;
 • жінки, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також якщо дитина потребує домашнього догляду тривалістю не більше домашнього догляду тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку;
 • вагітні жінки.

Право на відстрочку також отримують чинні народні депутати України та депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим.

Законопроєкт пропонує звільнити від призову на військову службу наступні категорії громадян:

 • здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти та здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий за однією спеціальністю (професією), а також докторанти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти;
 • наукові та науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової вищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, та педагогічні працівники вищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів фахової вищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти за умови, що вони працюють відповідно в закладах вищої або фахової вищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах фахової (професійно-технічної) або загальної середньої освіти за основним місцем роботи на повну ставку.

Не підлягають призову чоловіки і жінки, чиї близькі родичі загинули або зникли безвісти під час антитерористичної операції.

Законопроєкт встановлює, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації протягом двох років з дня звільнення з військової служби військовозобов'язані, які проходили військову службу під час дії правового режиму воєнного стану та були звільнені зі служби в запас. Також не підлягають призову військовозобов'язані, які проходили військову службу і були звільнені в запас у зв'язку зі звільненням з полону. Ці категорії осіб можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою.

Пропонується, що під призов протягом шести місяців не підлягають військовозобов'язані з числа громадян, звільнених від строкової військової служби під час дії воєнного стану.

Також право на відстрочку від призову будуть мати державні службовці, працівники Бюро економічної безпеки України, Державної виконавчої служби України та прокуратури.

У документі пропонується надавати можливість військовослужбовцям, яких звільнили з полону, відпочити та пройти відновлення під час додаткової відпустки зі збереженням грошового забезпечення тривалістю 90 календарних днів.

Законопроєкт пропонує залучати органи місцевого самоврядування, місцевих державних адміністрацій, військово-цивільних і військових адміністрацій, підприємств, установ та організацій до активної участі в заходах проведення мобілізації, зокрема, під час оповіщення та прибуття громадян, які залучаються до виконання обов'язку під час мобілізації, до збірних пунктів і військових частин.

У документі також уточнюються обов'язки громадян України щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації. Згідно із законопроєктом громадяни зобовʼязані проходити медичний огляд і лікування в лікувально-профілактичних установах згідно з рішенням ВЛК, ставати на військовий облік за місцем перебування в разі переїзду під час проведення мобілізації, з'являтися до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки і військових частин після оголошення мобілізації, мати при собі військово-обліковий документ разом із документом, що засвідчує особу, який пред'являють на вимогу згідно із законом.

 

17 груд. 2023 12:00

Останнє оновлення  
22 груд. 2023 12:58
Суспільство
0

162

0
Безугла анонсувала зміни до мобілізації, що стосуються жінок і чоловіків. Це ще проєкт

Наразі триває опрацювання “реалістичної моделі” законопроєкту перед його реєстрацією у Верховній Раді.


137622f9d9b75088693f8bf10f538782_1692111496_extra_large

Заступниця голови комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, народна депутатка від "Слуги народу" Мар’яна Безугла анонсувала напрацювання до нового законопроєкту з рекрутингу, мобілізації та проходження військової служби, який готують до реєстрації у Верховній Раді. 

Повний перелік запропонованих змін вона оприлюднила в суботу, 16 грудня, на своїй Facebook-сторінці.

За словами Безуглої, наразі триває опрацювання “реалістичної моделі” законопроєкту перед його реєстрацією у Верховній Раді. 

Наразі у чорновому документі передбачено, зокрема, скасування в Україні строкової служби в армії.

Прибираємо строкову службу, звільняємо строковиків, усі звільнені строковики переходять в мобілізаційний ресурс відповідно до загальних правил (з 25 років)”, - уточнила Мар’яна Безугла.

Замість строкової служби законопроєктом запроваджується так звана “Підготовка до захисту Вітчизни (вишкіл)”.

“Вводиться базова загальновійськова підготовка до 3 місяців для всіх громадян віком від 18 до 25 років (за бажанням спеціальна базова загальновійськова підготовка за спеціальностями перелік яких визначається Міноборони)”, - написала народна депутатка.

У законопроєкті, за словами Безуглої, зберігається ухвалений раніше Верховною Радою призовний вік для мобілізації – 25 років (замість 27 років зараз).

У документі передбачено, що відстрочку і право на звільнення мають:

 • всі особи з інвалідністю;
 • ті, хто має троє і більше дітей;
 • якщо двоє військовослужбовців мають дитину, то один з них має відстрочку і право на звільнення (тобто, якщо жінка вирішує піти на військову службу, то чоловік таким чином може отримати відстрочку);
 • якщо у сім’ї є неповнолітня особа з інвалідністю;
 • якщо у сім’ї є повнолітня недієздатна дитина з інвалідністю / дружина або чоловік / батьки дружини або чоловіка 1-2 групи (при цьому особа з інвалідністю сама обирає кому відстрочка);
 • опікуни особи з інвалідністю 1-3 груп, яка визнана в судовому порядку недієздатною;
 • вагітні жінки та жінки в декреті;
 • тільки чинні нардепи (всіх колишніх прибрали), обрання депутатом – підстава для звільнення;
 • жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час АТО або відсічі збройної агресії проти України.

Відстрочку, але не підставу для звільнення мають:

 • здобувачі послідовної вищої освіти, віком не більш ніж 30 років (включно); 
 • усі науковці з вченими званням;
 • усі викладачі, які працюють на повну ставку.
 • Не підлягають мобілізації 6 місяців протягом звільнення:
 • строковики;
 • ті, хто був мобілізований, та звільнений.
 • Підлягають мобілізації тільки за бажанням:
 • особи з інвалідністю;
 • особи, звільнені з полону.

Підставу для звільнення мають особи:

 • які побували в полоні (недобровільно);
 • генерали за рішенням військового керівництва;
 • які прослужили під час дії воєнного стану 36 місяці (опрацьовується);
 • які уклали короткостроковий контракт під час мобілізації (громадяни віком 18-25 років).

Втрачають право на відстрочку та стають на військовий облік поліцейські, працівники БЕБ та співробітники державної пенітенціарної служби.

Про посилення ролі місцевої влади. За словами Безуглої, нормами законопроєкту місцеві органи влади та державні адміністрації будуть зобов’язані залучатися до процесу мобілізації, а не “сприяти мобілізації”, як це було раніше.

Зміни також торкнуться мобілізації транспортних засобів. Вона стосуватиметься всіх, за винятком фізичних осіб. 

Під час оголошення воєнного стану також передбачено обмеження прав ухилянтів та посилення участі Національної поліції.

Військовозобовʼязані громадяни будуть зобов’язані:

 • надати дані про місце проживання роботодавцю;
 • пройти медогляд під час мобілізації;
 • самостійно з’явитися в ЦНАП / ТЦК СП для уточнення даних; 
 • постійно носити з собою військово-обліковий документ (ВОД) під час дії воєнного стану.

При цьому Мар’яна Безугла наголосила, що уточнення облікових даних у ЦНАП чи ТЦК не означатиме негайної мобілізації.

Певні зміни повинні відбутися і у сфері військового обліку. 

Законопроєкт передбачає, що в сервісі “Дія” може відображатися так званий “сертифікат захисника”, але не повістка.

Правила військового обліку за кордоном повинен буде визначити Кабмін.

Пропонуються такі варіанти вручення повістки:

 • в ТЦК СП представниками ТЦК СП;
 • за місцем проживання представниками ТЦК СП, поліцейськими;
 • за місцем роботи представниками ТЦК СП, поліцейськими;
 • в громадських місцях представниками ТЦК СП, поліцейськими.

Про рекрутинг та військову службуРекрутинг відбуватиметься в ЦНАПах, центрах зайнятості та центрах рекрутингу (тільки добровільно). Прямий призов у військові частини передбачено через рекрутинг.

Мобілізований під час підготовки — рекрут (не можна задіяти, крім підготовки; визначаються можливості, фізична спроможність, фактична придатність; менше грошове забезпечення).

Повністю прибирається можливість відправити громадянина непідготовленим на фронт.

Якщо рекрут не проходить етап підготовки, то його можна звільнити без додаткових витрат для держави.

Пропонується прибирати категорію “обмежено придатний”. Залишаються тільки придатні і непридатні.

Про соціальний захист. Законопроєкт передбачає зміни щодо відпустки та звільнення військовослужбовців під час воєнного стану. Нововведеннями передбачено:

 • відпустку 90 днів (без поділу на частини) після полону для тих, хто продовжує служити;
 • відпустку 90 днів (без поділу на частини) для тих, хто служить понад 24 місяці, з них 12 місяців в зоні бойових дій.
 • Перелік сімейних обставин для звільнення визначаються Законом (зараз і Закон і Кабмін – є розбіжності) 

Військова служба для жінок. Нововведеннями у чорновому варіанті документу передбачено, що жінки:

 • стають на військовий облік (порядок обліку  визначається Міноборони);
 • проходять базову загальновійськову підготовку;
 • під час дії воєнного стану залучаються до проходження військової служби (на бойові посади - тільки добровільно).

Підставами для звільнення від проходження базової військової підготовки (крім загальних підстав) є:

 • вагітність;
 • догляд за дитиною.

Обов’язки командування. У прикінцевих положеннях законопроєкту визначено обов’язок для військового командування:

 • проводити обов’язкову ротацію на лінії зіткнення – не більше 3 місяців;
 • порядок звільнення строковиків;
 • ротація в ТЦК (не всіх) через 3 роки;
 • призначення осіб з інженерною ВОС тільки на інженерні посади.

За словами Мар’яни Безуглої, на стадії доопрацювання перебувають питання непокори, логістичного забезпечення військ під час дії воєнного стану із залученням цивільних організацій, приватних військових консалтингових компаній, мобілізація держслужбовців.