26 груд. 2023 10:11
212
У тексті законопроєкту про удосконалення мобілізації і військового обліку йдеться про зміну призовного віку та уточнення щодо осіб, які мають право на відстрочку.
Кабінет міністрів України вніс до Верховної Ради законопроєкт про удосконалення мобілізації і військового обліку.
Про це йдеться у тексті законопроєкту.
У законопроєкті № 10378 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби» пропонується змінити призовний вік з 27 до 25 років.
Також в пояснювальній записці вказується, що право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації мають особи з інвалідністю І чи ІІ групи, або особи, які тимчасово не придатні.
Право на відстрочку також отримують чинні народні депутати України та депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим.
Законопроєкт пропонує звільнити від призову на військову службу наступні категорії громадян:
Не підлягають призову чоловіки і жінки, чиї близькі родичі загинули або зникли безвісти під час антитерористичної операції.
Законопроєкт встановлює, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації протягом двох років з дня звільнення з військової служби військовозобов'язані, які проходили військову службу під час дії правового режиму воєнного стану та були звільнені зі служби в запас. Також не підлягають призову військовозобов'язані, які проходили військову службу і були звільнені в запас у зв'язку зі звільненням з полону. Ці категорії осіб можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою.
Пропонується, що під призов протягом шести місяців не підлягають військовозобов'язані з числа громадян, звільнених від строкової військової служби під час дії воєнного стану.
Також право на відстрочку від призову будуть мати державні службовці, працівники Бюро економічної безпеки України, Державної виконавчої служби України та прокуратури.
У документі пропонується надавати можливість військовослужбовцям, яких звільнили з полону, відпочити та пройти відновлення під час додаткової відпустки зі збереженням грошового забезпечення тривалістю 90 календарних днів.
Законопроєкт пропонує залучати органи місцевого самоврядування, місцевих державних адміністрацій, військово-цивільних і військових адміністрацій, підприємств, установ та організацій до активної участі в заходах проведення мобілізації, зокрема, під час оповіщення та прибуття громадян, які залучаються до виконання обов'язку під час мобілізації, до збірних пунктів і військових частин.
У документі також уточнюються обов'язки громадян України щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації. Згідно із законопроєктом громадяни зобовʼязані проходити медичний огляд і лікування в лікувально-профілактичних установах згідно з рішенням ВЛК, ставати на військовий облік за місцем перебування в разі переїзду під час проведення мобілізації, з'являтися до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки і військових частин після оголошення мобілізації, мати при собі військово-обліковий документ разом із документом, що засвідчує особу, який пред'являють на вимогу згідно із законом.
17 груд. 2023 12:00
204
Наразі триває опрацювання “реалістичної моделі” законопроєкту перед його реєстрацією у Верховній Раді.
Заступниця голови комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, народна депутатка від "Слуги народу" Мар’яна Безугла анонсувала напрацювання до нового законопроєкту з рекрутингу, мобілізації та проходження військової служби, який готують до реєстрації у Верховній Раді.
Повний перелік запропонованих змін вона оприлюднила в суботу, 16 грудня, на своїй Facebook-сторінці.
За словами Безуглої, наразі триває опрацювання “реалістичної моделі” законопроєкту перед його реєстрацією у Верховній Раді.
Наразі у чорновому документі передбачено, зокрема, скасування в Україні строкової служби в армії.
“Прибираємо строкову службу, звільняємо строковиків, усі звільнені строковики переходять в мобілізаційний ресурс відповідно до загальних правил (з 25 років)”, - уточнила Мар’яна Безугла.
Замість строкової служби законопроєктом запроваджується так звана “Підготовка до захисту Вітчизни (вишкіл)”.
“Вводиться базова загальновійськова підготовка до 3 місяців для всіх громадян віком від 18 до 25 років (за бажанням спеціальна базова загальновійськова підготовка за спеціальностями перелік яких визначається Міноборони)”, - написала народна депутатка.
У законопроєкті, за словами Безуглої, зберігається ухвалений раніше Верховною Радою призовний вік для мобілізації – 25 років (замість 27 років зараз).
У документі
передбачено, що відстрочку і право на звільнення мають:
Відстрочку, але не підставу для звільнення мають:
Підставу для звільнення мають особи:
Втрачають право на відстрочку та стають на військовий облік поліцейські, працівники БЕБ та співробітники державної пенітенціарної служби.
Про посилення ролі місцевої влади. За словами Безуглої, нормами законопроєкту місцеві органи влади та державні адміністрації будуть зобов’язані залучатися до процесу мобілізації, а не “сприяти мобілізації”, як це було раніше.
Зміни також торкнуться мобілізації транспортних засобів. Вона стосуватиметься всіх, за винятком фізичних осіб.
Під час оголошення воєнного стану також передбачено обмеження прав ухилянтів та посилення участі Національної поліції.
Військовозобовʼязані
громадяни будуть зобов’язані:
При цьому Мар’яна Безугла наголосила, що уточнення облікових даних у ЦНАП чи ТЦК не означатиме негайної мобілізації.
Певні зміни повинні відбутися і у сфері військового обліку.
Законопроєкт передбачає, що в сервісі “Дія” може відображатися так званий “сертифікат захисника”, але не повістка.
Правила військового обліку за кордоном повинен буде визначити Кабмін.
Пропонуються такі
варіанти вручення повістки:
Про рекрутинг та військову службу. Рекрутинг відбуватиметься в ЦНАПах, центрах зайнятості та центрах рекрутингу (тільки добровільно). Прямий призов у військові частини передбачено через рекрутинг.
Мобілізований під час підготовки — рекрут (не можна задіяти, крім підготовки; визначаються можливості, фізична спроможність, фактична придатність; менше грошове забезпечення).
Повністю прибирається можливість відправити громадянина непідготовленим на фронт.
Якщо рекрут не проходить етап підготовки, то його можна звільнити без додаткових витрат для держави.
Пропонується прибирати категорію “обмежено придатний”. Залишаються тільки придатні і непридатні.
Про соціальний захист. Законопроєкт передбачає зміни щодо відпустки та звільнення військовослужбовців під час воєнного стану. Нововведеннями передбачено:
Військова служба для жінок. Нововведеннями у чорновому варіанті документу передбачено, що жінки:
Підставами для звільнення від проходження базової військової підготовки (крім загальних підстав) є:
Обов’язки командування. У прикінцевих положеннях законопроєкту визначено обов’язок для військового командування:
За словами Мар’яни Безуглої, на стадії доопрацювання перебувають питання непокори, логістичного забезпечення військ під час дії воєнного стану із залученням цивільних організацій, приватних військових консалтингових компаній, мобілізація держслужбовців.