5 листоп. 2024 10:09
364
Експерти припускають, що закон про дрова стосуватиметься саме підприємців, а не мешканців села.
Українців можуть оштрафувати за зберігання дров без документів. За таке правопорушення доведеться сплатити від 34 тисяч гривень або ж отримати обмеження волі на термін від 5 до 7 років. Санкції передбачені за обсяг деревини від одного кубічного метра.
Усе це почне діяти, якщо Володимир Зеленський підпише законопроєкт №9665, який 10 жовтня проголосували нардепи Верховної Ради.
Законопроєктом №9665 передбачено запобігання незаконній вирубці і продажу деревини на території України. Хочуть посилити відповідальність для тих, хто зберігає дрова без належних документів про їх походження. Такі зміни мають наблизити українське законодавство до законодавства ЄС.
Виписувати штрафи громадянам пропонують навіть за деревину у невеликих обсягах – від 1 кубометра. У документі також йдеться про штрафи за сінокосіння, заготівлю очерету, самовільне збирання горіхів, плодів, ягід, грибів і випасання худоби на тих ділянках, де це повністю заборонено або дозволено тільки за лісовими квитками.
У соцмережах одразу з’явилося чимало критики і мемів щодо законодавчої ініціативи. Люди зауважують, що посилення відповідальності, перш за все, негативно відобразиться на жителях села, оскільки там саме дрова є основним видом палива під час зими. Тому після підписання закону постраждають не лише браконьєри, але й мешканці сільської місцевості.
Власник домогосподарства повинен мати документи, які підтверджували б походження дров на його ділянці. Йдеться про накладну або договір купівлі чи квитанцію на оплату або ж оформлене онлайн замовлення. Таким чином особа переносить всю відповідальність саме на продавця.
Адвокатка Марина Бекало у коментарі ТСН розповіла, майбутні штрафи, ймовірно, стосуватимуться підприємців, а не звичайних мешканців.
Вона нагадала, що стаття 30 Конституції України говорить про заборону проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку без вмотивованого рішення суду.
Відповідно, для того, щоб правоохоронці могли зайти на подвір’я і пошукати там дрова, потрібен дозвіл суду.
«Тому, якщо і будуть перевірки, то вони мають проводитися за відповідним рішенням суду. Я маю сумніви, що хтось буде цим займатися, аби виявити незаконні дрова в будинках у селян, проходити такі складні процедури, звертатися до суду аби отримати такий «дозвіл» на проведення огляду чи обшуку. Тому я сподіваюсь, що перевіряти будуть тільки підприємців та підприємства, які займаються вирубкою та збутом лісу», — пояснила Марина Бекало.
Якщо Володимир Зеленський таки підпише законопроєкт, то він стане чинним наступного дня з моменту його опублікування. Тоді Кабмін матиме два місяці, щоб привести у відповідність із законом всі нормативно-правові акти.
Нагадаємо, Верховна Рада прийняла державний бюджет 2025 у першому читанні.