14 черв. 2024 15:06
927
Перше отримання посвідчення водія: 670 гривень доведеться заплатити за два іспити, ще 572 гривні – за бланкову продукцію (станом на червень 2024).
Порядок отримання посвідчення водія визначається законодавством України. Отримати водійське посвідчення вперше можна лише у сервісних центрах МВС. Нові правила здачі на права запрацювали у листопаді 2023-го. Вони внесли зміни у те, на скільки років видаються права, а також дозволили вчити теорію вдома (не лише в автошколі).
Україна.info розповідає, як здати на права з першого разу (звичайно, при умові старанного навчання).
Тому відповідь на питання, зі скількох років можна здати на права, залежить від типу транспортного засобу, на якому ви плануєте їздити.
Однак навчатися в автошколі можна із 14 років (для водіїв мотоциклів чи мопедів). Із 16 років – для водіння автомобіля.
Щоб здати на права у військовий час, потрібно бути морально готовим до повітряних тривог, що можуть переривати навчальний чи екзаменаційний процес.
Навчання для отримання водійського посвідчення складається із двох блоків – теоретичного і практичного. Раніше їх опанування відбувалося паралельно. Тепер же – учень зможе приступити до практики тільки після того, як успішно складе теоретичний іспит у сервісному центрі. Зміну запровадили для покращення рівня безпеки на дорогах.
Чи можна здати на права без автошколи? Однозначно, ні. Але здати теоретичний іспит, не відвідуючи лекції в автошколі, – реально. Для цього потрібно купити книгу із правилами дорожнього руху. Видання бувають різні – з ілюстраціями та без, тоненькі та із розгорнутими поясненнями. Текст варто не просто прочитати, а й зрозуміти. Дивіться відео із відкритих джерел в інтернеті, де описують різні ситуації на дорозі.
Наприклад, на YouTube можна користуватися матеріалами Green Way, «Час», «Світлофор».
Також у вільному доступі тести теоретичного іспиту. Їх можна завантажити на сайті сервісного центру або скористатися онлайн-додатками. Єдиний мінус таких застосунків – вони безкоштовні лише частково.
Перед тим, як отримати права, потрібно здати теорію. Вона складається із 20 завдань, на виконання яких передбачено 20 хвилин. Максимальна кількість допустимих помилок – 2. До іспиту входить 10 питань про правила дорожнього руху, 4 – з основ безпеки руху, 4 – про будову та експлуатацію транспортного засобу та 2 питання щодо надання першої медичної допомоги.
Вчити теорію самостійно чи під час лекцій у автошколі – індивідуальний вибір кожного. Все залежить від самоорганізованості та мотивації.
Складати теоретичну частину можна у будь-якому сервісному центрі МВС. Для цього потрібно отримати талон. Його видають у терміналах сервісних центрів. Простіший варіант – зробити все онлайн.
Перед складанням екзамену потрібно оплатити послугу у сервісному центрі. У 2024 році він коштує 250 гривень, окремо – за бланк.
Що взяти на іспит?
Теоретичний іспит можна здавати необмежену кількість разів, однак не частіше, ніж раз у 10 днів.
Після того, як ви успішно здали теоретичну частину навчання, можна приступати до практики. До речі, результат теоретичного екзамену вважається дійсним протягом року.
Якщо правила можна вчити самостійно, то перед тим, як скласти практичний іспит з водіння, обов’язково навчатися у ліцензованій автошколі. Якщо опановували лекції ПДР в одному закладі, то для практики можете обрати інший або залишитися там же. Це не грає ролі.
У 2021 році запрацювало нововведення, згідно якого у водійських посвідченнях стоїть позначка «Автомат». Якщо ви складали екзамен на транспортному засобі із автоматичною коробкою передач, то не маєте право керувати машиною з механічною коробкою передач.
Вчитися на автоматі легше, ніж на механіці, однак автоінструктори радять все ж надавати перевагу другому варіанту. Перший підійде, якщо ви на 100% впевнені, що ніколи не водитиме автомобіль на механіці. У житті можуть виникнути різні ситуації, краще – перестрахуватися.
Що потрібно, щоб здати на права? Інструктор відіграє одну з головних ролей у процесі навчання водіння. Від нього залежить, як швидко вам вдасться опанувати транспортний засіб та чи зможете скласти практичний іспит з першого разу.
Процедура отримання водійського посвідчення передбачає навчання на автодромі. Експерти кажуть, якщо інструктор з першого заняття відправляє вас у місто, шукайте іншого фахівця. Адже ви маєте познайомитися із будовою автомобіля і, як мінімум, навчитися правильно користуватися педалями на автодромі.
Хоча корупція поступово відходить із сервісний центрів, ще з перших занять ви маєте дати знати своєму інструктору, що хочете скласти екзамен самостійно.
Згідно закону, автошколи повинні надати 40 годин практичних занять до того, як проходить практичний іспит з водіння. Тому варто уважно читати договір, адже там може зазначатися і 15, і 20 годин, а це – порушення законодавства.
Коли навчання завершиться, постане питання, як здати практичний іспит з водіння в автошколі. Учень може сприймати його як репетицію перед контролем у сервісному центрі. Якщо ви не склали його або відчуваєте, що не готові, не страшно – візьміть ще занять і спробуйте згодом. Адже від ваших вмінь та впевненості на дорозі залежатиме безпека.
Для того, щоб здати на права у військовий час, потрібно лише виконати виїзд у місто (наразі скасовані вправи на автодромі). Екзамен буде вважатиме не складеним, якщо під час руху ви створили аварійну ситуацію або допустили втручання інструктора.
На сайті сервісного центру можна знайти маршрути для перевірки навичок керування транспортними засобами. Буде добре, якщо перед екзаменом ви хоча б двічі проїдетеся маршрутом.
Записатися на практичний іспит можна так само, як на теоретичний: онлайн або через термінал у приміщенні сервісного центру.
Водійські права дійсні в Україні протягом 30 років. А перше посвідчення водія – протягом двох років з моменту видачі. Якщо за два роки ви мали не більше двох адміністративних порушень, то обміняти посвідчення на нове можна без складання іспиту. Якщо порушень було більше, то доведеться ще раз складати як теорію, так і практику у сервісному центрі МВС.