8 трав. 2025 17:49
Як вивчити 12 українських місяців – відповідь на це питання може бути різною. Для початку варто спробувати увімкнути асоціативне мислення та уявити в голові, які зміни відбуваються в природі у період з січня по грудень. Ще в нагоді можуть стати свята і традиції, які також пов’язані із порами року. Для діток варто спробувати варіант із віршами.
Назви місяців українською насправді мають підказки для запам’ятовування. Вони стають зрозумілими, якщо уважно прочитати кожне слово. У квітні, наприклад, квітнуть дерева і рослини. У серпні, в давнину, серпами жали пшеницю в полі. У жовтні жовтіє листя, а в листопаді – падає на землю. У травні – різнотрав’я вкриває землю.
Якщо зрозуміти етимологію кожного слова, то вдасться вибудувати логічний зв’язок у їх послідовності. Українські місяці по порядку змінюються, як і природа навколо.
Дорослі та діти можуть запам’ятовувати українські місяці використовуючи метод «кісточок на пальцях». Він популярний у багатьох державах, адже дуже простий. Складіть руку у кулак, повернувши догори кісточками пальців. Рахувати варто розпочинати із вказівного пальця. Там де кісточка – буде місяць із 31 днем у календарі. На місці впадини – 30 днів (або 28 чи 29 в лютому).
Дійшовши до липня (на кісточці мізинця), потрібно зупинитися і продовжити рахувати із мізинця іншої руки – у зворотному напрямку. Такий спосіб не дасть заплутатися, адже і липень, і серпень мають по 31 дню.
Це саме той варіант, як вивчити місяці з дитиною.
Розглянемо вірші, як вивчити українські місяці.
У січні морози
страшенні,
У лютому ще лютіші дні.
У березні тане сніжок,
А квітень — вже квітів мішок.
***
У січні сніг
мете,
Лютий носик обпече.
В березні весна приходить,
А у квітні все вже родить.
У травні квіти
зацвітають,
В червні ягоди збирають.
У липні сонце дуже гріє,
Серпень ниви золотіє.
В вересні шкільні
дзвінки,
Жовтень фарби нам несе.
Листопад — листки летять,
А грудень — зима вже знову в нас!
Ще один метод, як швидко вивчити місяці, полягає у використанні мнемоніки – так називають процес запам’ятовування чого-небудь із використанням асоціацій. Ось такий рядок, де кожна літера на початку слова означає місяць, доволі легко запам’ятати: Сильний Лев Біжить Квітучим Трав’яним Чарівним Лугом Серед Вечірньої Жаркої Літньої Гори.
Інколи питання, як вивчити назви українських місяців, можна вирішити за допомогою вигадування історій, в яких головними героями є саме діти. Наприклад, «У січні я зліпила великого сніговика, у лютому каталася на санчатах, у березні святкувала день народження, у квітні – збирала квіти…».
В інтернеті часто запитують Google як вивчити всі 12 місяців. Пошукач у відповідь показує хтиву версію для дорослих про «в серпні під вересень взяти гарну дівчину і повести її під березень, покласти її на травень..». Такий варіант точно для дітей. Від нього краще відмовитися взагалі.