Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа

Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа
чт, 29 травня
+15
$   41.59
  47.08

Виявили раніше невідомий автограф Тараса Шевченка до вірша «Мені однаково, чи буду…»

27 трав. 2025 14:22

Культура
0

122

0
Виявили раніше невідомий автограф Тараса Шевченка до вірша «Мені однаково, чи буду…»

Автограф датований 22 січня 1858 року в Нижньому Новгороді.


Дослідники знайшли невідомий раніше автограф знаменитого українського поета Тараса Шевченка – рукопис вірша «Мені однаково, чи буду…». Експертизу нововиявленого документу провели у Інституті літератури імені Тараса Шевченка, про що повідомляється у №2 (740) 2025 року академічного журналу «Слово і Час».

Про це пише «Читомо».

Світлину рукопису отримав ще у 2022 році заступник директора Інституту літератури, член-кореспондент НАН України Олександр Боронь. До науковців звернувся іноземний букініст із проханням дослідити видання «Кобзаря» 1860 року, в якому були вклеєні додаткові рукописні аркуші.

Знайдений аркуш містить власноручний автограф вірша «Мені однаково, чи буду…», датований 22 січня 1858 року у Нижньому Новгороді. Цей рукопис повністю виконаний почерком Шевченка і до цього часу не фігурував у наукових дослідженнях.

«Існують три основні автографи цього вірша: чистовий текст у рукописі циклу «В казематі», у «Малій книжці» та у «Більшій книжці». Вони відображають різні редакційні етапи», – пояснив Олександр Боронь.

На зворотному боці аркуша вказано дату та місце написання автографа – «Нижній Новгородъ / 22. Генваря / 1858», виконано характерною для поета латинською літерою «Н». Цей почерк, а також загальний вигляд тексту відповідають стилю письма Шевченка у пізній період його життя.

Виявили раніше невідомий автограф Тараса Шевченка до вірша «Мені однаково, чи буду…»

Щоб підтвердити автентичність, експерти з ТОВ «Експертно-дослідна служба України» – Маргарита Бондар і Тетяна Сукманова – провели порівняльний аналіз з відомими зразками почерку Шевченка з «Малої» та «Більшої книжок». Вони дійшли висновку, що рукопис справді належить поетові.

Зібрані матеріали включають видання «Кобзаря» 1860 року, сторінку рубрики «Кобзарський гостинець» з альманаху «Хата», а також відбитки публікації автобіографічного листа Шевченка із журналу «Народное чтение» та окремі рукописні сторінки з віршами, написані невідомою рукою.

За словами Бороня, існує припущення, що поет переписав цей вірш для Якова Лазаревського, який відвідав його в Нижньому Новгороді саме 22 січня 1858 року. Текст автографа майже повністю збігається з редакцією з «Малої книжки», лише з одним незначним різночитанням.

У публікаціях також описується можливий шлях, яким цей «Кобзар» потрапив за кордон, де нині зберігається у приватній колекції, власник якої воліє залишатися анонімним.

Читайте також: 10 цитат Тараса Шевченка, актуальних сьогодні