Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа

Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа
чт, 03 квітня
+10
$   41.34
  45.85

Верховна Рада дозволила розлучення під час вагітності та першого року життя дитини

20 листоп. 2024 16:39

Суспільство
0

405

0
Верховна Рада дозволила розлучення під час вагітності та першого року життя дитини

Це була вже друга спроба ухвалити документ.


20 листопада Верховна Рада ухвалила законопроєкт №5492, що вносить зміни до Сімейного кодексу України. Новий закон дозволяє подавати позов про розірвання шлюбу під час вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини.

Про це повідомила у соцмережі X народна депутатка від фракції "Голос" Інна Совсун.

Як зазначила Совсун, це була вже друга спроба ухвалити документ. Вона наголосила, що навколо проєкту відбувалося багато «закулісних битв», що затримували його розгляд.

Прийнятий законопроєкт передбачає зміни до статей 110 та 111 Сімейного кодексу України. Хоча шлюб в Україні є добровільним за законодавством, раніше діяла норма, яка забороняла розлучення під час вагітності та впродовж року після народження дитини. Винятки допускалися лише у випадках, коли один із подружжя скоїв кримінальне правопорушення щодо партнера чи дитини.

Автори законопроєкту наголошували на важливості змін для сімей, де відбувається домашнє насильство. Розірвання шлюбу в таких випадках є першим кроком до захисту постраждалих.

У пояснювальній записці зазначається, що кривдники часто вважають шлюб «правом власності» на жінку, що дає їм підстави для контролю, примусу до виконання «шлюбних обов’язків» та інших форм насильства. Тому вони категорично заперечують проти розлучення та намагаються затягнути судові процеси.

Європейська практика

Обмеження, яке діяло в Україні, не було поширеним у країнах Європи. У більшості з них дотримуються принципу добровільності як під час укладення, так і під час розірвання шлюбу.

Український парламент підтримав цей законопроєкт у першому читанні ще в серпні 2023 року. Його остаточне прийняття стало важливим кроком у захисті прав постраждалих від насильства в сім’ї.