19 лют. 2025 14:43
2315
Як вираховують дату Великодня.
Пасха 2025 буде особливою хоча б через те, що її святкуватимуть в один день і православні, і католики. Великдень у 2025 році відзначатимемо 20 квітня. Вербна неділя, як і завжди, на тиждень раніше, тобто 13 квітня. Таке співпадіння трапляється зовсім нечасто, приблизно один раз на три-чотири роки. З чим воно пов’язано? Із особливостями астрономічних явищ. Хоча неодноразово лунали розмови про єдине святкування Великодня, проте фахівці сумніваються, що православні і католики зможуть хоч колись досягнути згоди у цьому питанні.
Тому більшість населення України святкуватиме Великдень 2025 разом з усім світом, а наступного року – знову повернуться до звичної практики.
Для того, щоб визначити, коли буде Великдень в 2025 році, християнам потрібно здійснити складні підрахунки.
Чи буває Великдень 2025 по старому календарю чи за новим календарем? Ні. Справа у тому, що свято це перехідне, тобто не має фіксованої дати. Тому перехід, скажімо, на юліанське літочислення не вирішить проблеми.
Великдень має прив’язку до весняного рівнодення та місяця уповні.
Методика, що визначає, якого числа Великдень 2025 року, називається Пасхалією. Її затвердили ще у 325 році під час засідання Нікейського собору, коли існувала єдина церква.
Тоді погодили рішення, що зумовлює, якого числа Великдень. Свято має відзначатися у першу неділю після того, як настане перший повний місяць, що слідує за весняним рівноденням.
На перший погляд, правило зрозуміле, однак розрахувати все на практиці не так просто. Адже з часом помітили суттєву різницю між церковним і астрономічним календарем. Тому на заході і сході, після церковної реформи, що відбулася у шістнадцятому столітті, методика розрахування рівнодення – різна.
Фіксують розбіжність у 13 днів між західною та східною традиціями. При чому вважається, що східне обчислення дещо «запізнюється».
Тому визначення, коли повний місяць після весняного рівнодення, у всіх різне. Примітно, що католицький Великдень у більшості випадків настає раніше.
Великдень 2025 православний обов’язково святкується після того, як євреї відзначили Песах. Оскільки єврейська Пасха цього року буде 12 квітня, то православні і католики визначили 20 квітня як прийнятну дату для всіх.
Вітання на Великдень – традиційне і знайоме всім з дитинства – «Христос Воскрес!» — «Воістину Воскрес!».