Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа

Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа
ср, 21 лютого
+6
$   38.48
  41.54

17 серп. 2022 15:52

Останнє оновлення  
22 груд. 2023 12:50
Технології та наука
0

67

0

Вчені знайшли спосіб створити кисень на Марсі

Вчені знайшли спосіб створити кисень на Марсі


Вчені знайшли спосіб створити кисень на Марсі

Португальські вчені в межах нового дослідження запропонували свій спосіб видобутку кисню на Марсі з місцевого вуглекислого газу. Для цього вони пропонують використовувати холодну плазму. Експерименти доводять, що ця технологія ефективно працюватиме в умовах Червоної планети.

Як передає Фокус, про це повідомляє Gizmodo.

Кисень на Марсі потрібний не тільки для дихання, але і для виробництва палива та іншої важливої сировини для майбутніх колоністів.

Поки точно не відомо, коли відбудеться перший пілотований політ на Марс і перші астронавти ступлять на поверхню Червоної планети. Власник компанії SpaceX Ілон Маск заявляв, що зможе відправити людину на Червону планету вже наприкінці цього десятиліття. Але в NASA роблять прагматичніші прогнози і говорять про перший політ не раніше за середину 2030-х, а може, навіть на початку 2040-х років.

Марс, м'яко кажучи, є не дуже гостиною планетою для людини. На планеті є постійні перепади екстремальних температур, розріджена атмосфера не захищає від космічного та сонячного випромінювання, та до того ж тут немає кисню, придатного для дихання.

Але, щоб розв'язати цю проблему, вчені з Лісабонського університету, вирішили провести лабораторний експеримент, щоб перевірити свій спосіб отримання кисню на Марсі за допомогою холодної плазми.

Для того, щоб вижити на Червоній планеті, майбутнім колоністам доведеться використовувати місцеві ресурси. Серед таких ресурсів - вуглекислий газ, який становить 95% місцевої атмосфери. Португальські вчені запропонували спосіб видобутку кисню з вуглекислого газу холодною плазмою. Кисень, придатний для дихання, можна видобути шляхом розщеплення вуглекислого газу на вуглець та кисень.

«Умови на Марсі, можна сказати, ідеальні для того, щоб за допомогою плазми можна було видобувати корисні для людини хімічні речовини. Склад атмосфери, тиск, температура на Марсі, все це грає на руку процесам із використанням холодної плазми. У лабораторії ми створили марсіанські умови і виявилося, що майбутні колоністи матимуть можливість за допомогою плазми видобувати кисень на місці», - каже Васко Гуерра з Лісабонського університету.

Кисень на Марсі вже виготовляли з вуглекислого газу. Звичайно ж, це зробили не люди, а марсохід Perseverance за допомогою свого приладу MOXIE. Космічному апарату вдалося видобути приблизно 5 г кисню з атмосфери Марса.

Вчені знайшли спосіб створити кисень на Марсі

«NASA тоді лише перевірило можливість створення кисню з вуглекислого газу. Це можливо, але зараз потрібно думати над тим, як масштабувати цей процес, щоб видобувати велику кількість кисню, необхідного для дихання», - каже Гуерра.

За словами вченого, здобутий на самому Марсі кисень можна використовувати не лише для підтримки життєдіяльності людей, а й для виробництва ракетного палива.

«За допомогою нашої технології можна створювати потрібні хімічні елементи на Марсі для того, щоб використовувати їх для виробництва сировини, добрив, палива, будівельних матеріалів. Тобто майбутні колоністи на місці використовуватимуть необхідні їм ресурси для життя. Люди отримають величезну вигоду від того, що зможуть розділяти марсіанську атмосферу на складові елементи», - каже Гуерра.

За словами вченого, нова технологія ще потребує доопрацювання та подальших досліджень, але в майбутньому люди, які прибули на Червону планету, зможуть нею скористатися.