Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа

Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа
пн, 07 липня
+31
$   41.73
  49.12

Вчені пояснили, чому руді коти частіше «хлопчики», а не «дівчатка»

16 трав. 2025 17:01

Технології та наука
0

764

0
Вчені пояснили, чому руді коти частіше «хлопчики», а не «дівчатка»

Розкрили секрет рудих котів.


Фото - із відкритих джерел

Японські і американські дослідники з’ясували, у чому секрет рудих котів. Виявилося, що у їх ДНК бракує певного гену, який має назву ARHGAP36. Саме ця «нестача» є причиною особливого кольору шерсті, шкіри, очей. Виробляється світліший пігмент, який продукує рудий колір.

Про це пише ВВС.

Спостереження вчених, яке тривало десятиліттями, показало, що найчастіше повністю рудими котами є самці. Справа у тому, що місце розташування того особливого гена – Х-хромосома. Оскільки у самців лише одна Х-хромосома, то навіть найменше відхилення зробить тварину рудою.

Клітини, які відповідають за колір шерсті, шкіри і очей, називають меланоцитами.

Після зіставлення ДНК десятків котів із рудим і не рудим забарвленням, вчені дійшли згоди, що в тварин із рудою шерстю в гені ARHGAP36 відсутній один фрагмент ДНК. Без цього фрагмента активність ARHGAP36 не пригнічується — він стає гіперактивним. На думку вчених, саме це змушує меланоцити виробляти світліший пігмент.

Самки мають дві Х-хромосоми, тому для цілковитого рудого кольору шерсті в обох мають відбутися зміни. Це є причиною того, що кішки мають або різні плями або поєднання трьох кольорів.

Річ у тім, що на ранньому етапі розвитку одна з Х-хромосом випадково деактивується в кожній клітині, тому в різних ділянках тіла — різні кольори шерсті.

Чим важливе це відкриття? Вчені зазначають, що ген ARHGAP36 мають також люди. Він підвищує ризик випадіння волосся та розвитку раку шкіри. Тому результати дослідження котів можуть використовуватися у медицині.

Нагадаємо, кіт врятував сім’ю під час пожежі на Львівщині.